Záletník 50 aneb novinky ze světa cestování
5.6.2022

Záletník 50 aneb novinky ze světa cestování

Je tu neděle a s ní další vydání dalšího dílu našeho pravidelně nepravidelného magazínu Záletník, tentokráte již s jubilejním pořadovým číslem 50! Servírované novinky jsou dnes veskrze pozitivní a před začínají hlavní letní sezonu jistě udělají všem cestovatelům výraznou radost. A na co se dnes můžete těšit? Celkem vám přiblížíme změny pravidel při cestování do 13 destinací. Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských novinek na českém internetu.

Cestování jako dřív

Uplynulý týden byl z hlediska rušení opatření v evropských zemích jedna velká radost. Nejprve přiletěly příjemné novinky z Bosny a Hercegoviny, díky čemuž se „zazelenaly“ všechny balkánské země, a následně se spustilo tornádo změn vstupujících v platnost 1. a 2. června. Hned první červnový den byla zrušena veškerá „COVID pravidla vstupu“ v Itálii, na Kypru a Německu. Následující den podmínky pro cestování výrazně uvolnily také Turecko a poměrně nečekaně také Španělsko, které přitom avizovalo platnost dřívějších opatření až do poloviny měsíce. Díky „bez restrikcí otevřenému Španělsku“ je nově možné bez dokladů bezinfekčnosti cestovat také do Andorry.

Mnoho potěšujících zpráv znamená, že v Evropě zůstávají již pouze tři destinace, kde stále některý z dokladů bezinfekčnosti na hranících vyžadují. Jsou jimi Francie, Malta a Portugalsko.

Na detaily opatření v jednotlivých zemích se můžete podívat v našich průvodcích:

Seznam zemí, kam můžeme cestovat zcela bez omezení se tak již rozšířil na celkem 64 destinací!

Novinky z Asie

Filipíny usnadnily cestování pro očkované cestovatele

Snadnější cestování čeká cestovatele disponující očkovacích certifikátem v případě výletu na Filipíny. Tamější vláda v posledních květnových dnech zrušila povinnost předkládat sekundární potvrzení bezinfekčnosti a cestovatelům tedy vystačí základní forma očkování (tj. dvě dávky). Dále byla zrušena také povinnost doložení cestovního pojištěním s min. krytím 35 000 USD.

Japonsko se konečně otevře i turistům

Od pátku 10. června se po dlouhých dvou letech otevřou cestovatelům také brány Japonska! Háček zatím zůstává ve formě podmínek vstupu do země, které jsou o dost komplikovanější než tomu bylo před příchodem pandemie. Prozatím bude zapovězena individuální turistika a cestovatelé se do „země vycházejícího Slunce“ podívají pouze v rámci schválených skupin zájezdů z tzv. „modrých zón“ (kategorizace zemí dle epidemiologického rizika), do níž aktuálně spadá i Česká republika. Cestovní kancelář pro turisty bude muset obstarat turistické vízum (během pandemie byl totiž pozastaven bezvízový styk zemi z EU s Japonskem) a naopak na bedra cestovatelů padne povinnost vyplnit příjezdový formulář a předložit negativní test.

Jižní Korea ruší karanténu

Od středy 8. června 2022 bude v Jižní Koreji zrušena povinnost nastupovat do 7denní popříjezdové karantény pro všechny cestovatele bez očkovacího certifikátu. Novinkou je také prodloužení časového ona, během něhož se přijíždějící cestovatelé musí podrobit kontrolnímu PCR testu na území Jižní Koreje. Doposud se jednalo o 24 hodin, nově je ten tento limit protažen na hodin 72.

Další novinky ze světa

Trinidad & Tobago se otevřelo neočkovaným cestovatelům

Jedna skvělé zpráva dorazila také z Karibiku. Souostroví Trinidad & Tobago od 1. června 2022 zrušilo platnost tzv. „TT Travel Passu“, což byla forma příjezdové registrace, do níž se musel nahrávat i očkovací certifikát. Právě doklad o vakcinaci byl tak dlouhou dobu hlavní podmínkou vstupu. To již ovšem neplatí a země se rozhodla otevřít všem přijíždějícím cestovatelům. Jedinou podmínkou i nadále zůstává předložení negativního testu.

Rakousko a Řecko zrušily povinnost nosit roušky na veřejnosti

Rakousko se rozhodlo zrušit povinnost nosit respirátory FFP2 v obchodech a veřejné dopravě. Novinka platí ve všech spolkových zemích s výjimkou Vídně, kde je i nadále ochrana dýchacích cest povinná během cestování městskou hromadnou dopravou a při návštěvě lékáren. Respirátor již není vyžadován ani na vídeňském letišti. Opatření jsou zatím zrušena do září, kdy může dojít k jejich revizi…

Bez ochrany dýchacích cest se v letních měsících obejdou cestovatelé také v Řecku. Od 1. června již není nutné nosit roušky na veřejnosti s výjimkou prostředků městské hromadné dopravy (v meziměstské dopravě a na palubách letadel ale vyžadovány nejsou).

Další novinky ze světa cestování naleznete v předcházejícím díle magazínu Záletník (49), který do světa vyletěl přesně před týdnem.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)