Záletník 49 aneb novinky ze světa cestování
30.5.2022

Záletník 49 aneb novinky ze světa cestování

Uf! Uplynuvší doba mezi publikací Záletník 48 a nejčerstvějšího Záletníku 49 se pěkně protáhla. Naše extrémní pracovní vytížení v kombinaci s měsíčním cestováním po světě objasnilo, proč je magazín Záletník – shrnující nejnovější změny v podmínkách cestování do celého světa – označován za pravidelně nepravidelný. Turbulentní doba v oblasti cestovního ruchu ale nepolevuje, a tak se pojďme společně podívat, co přinesl uplynulý týden. Celkem vám přiblížíme změny pravidel při cestování do 20 destinací. Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských novinek na českém internetu.

Cestování jako dřív

Ty nejpozitivnější z pozitivních zpráv se tentokráte týkají primárně našich sousedů, Německa a Rakouska. Zatímco Vídeň podmínky pro vstup do země již zrušila úplně, Berlín se ke stejnému kroku odhodlá od středy 1. června – konečně!

V Evropě všechna vstupní opatření odpískala také Belgie a drobnou perličkou je jistě i rozvolnění podmínek v Grónsku, které ale nejspíše nebude na aktuálním perimetru mnoha cestovatelů.

Když se podíváme za hranice evropského kontinentu, udělalo nám samozřejmě největší radost zrušení podmínek cestování do Vietnamu! Ten se tak stal „jihoasijským pionýrem“, neboť se jedná o první zemi z tohoto regionu, která se odhodlala ke kompletnímu zrušení veškeré „COVID byrokracie“. Uvidíme, jak na situaci budou reagovat okolní země, neboť Vietnam teď získává velkou konkurenční výhodu v lákání turistů. A zůstaneme ještě chvíli v Asii, poněvadž všechna vstupní opatření uvolnil trochu nečekaně také Izrael! Jedinou ponechanou podmínkou v jeho případě zůstává vyplněný formulář.

PS: Ve výčtu uvádíme také Sultanát Omán. V jeho případě jsou podmínky vstupu taktéž oficiálně zrušeny, nicméně relevantní zdroje (vč. TravelDocu) stále uvádí možnost kontroly očkovacího certifikátu. 🤷‍♂️

Na detaily opatření v jednotlivých zemích se můžete podívat v našich průvodcích:

Seznam zemí, kam můžeme cestovat zcela bez omezení se tak již rozšířil na celkem 57 destinací!

Usnadnění cestování pro očkované cestovatele

Cestování do vybraných destinací i nadále usnadňuje očkovací certifikát. Díky jeho vlastnictví se často vyhnete nejen negativním testům před výletem samotným, ale kolikrát vás také čekají benevolentnější podmínky po příletu do cílové destinace. Samozřejmě pro vás také pravidelně aktualizujeme seznam zemí, kam lze snadno cestovat s očkováním.

Novinky z Afriky

Hned dvakrát krátce po sobě změnilo vstupní podmínky Maroko! Tou nejzásadnější novinkou je rozhodně skutečnost, že za účelem vstupu do země již není nutné předkládat zároveň očkovací certifikát i negativní test, ale stačí disponovat pouze jedním z těchto dokladů. Původní validita očkovacího certifikátu záležela na místě jeho vydání (resp. aby ho Maroko uznalo, musel být platný ve vaší domovině), nicméně úprava pravidel jeho platnost zkrátila na 4 měsíce od absolvování druhé dávky (případně kdykoliv po obdržení boosteru). Naopak původně přísnější limit pro negativní PCR test byl ze 48 prodloužen na 72 hodin.

Novinky z jihovýchodní Asie

Očkovaní cestovatelé mají snazší příjezdy také do Bangladéše, Indonésie a Myanmaru. Pro turisty je rozhodně nejlákavější destinací právě Indonésie (vč. populárního ostrova Bali), která zrušila povinnost dvojitého screeningu – nově jedinou podmínkou doložení bezinfekčnosti zůstává očkovací certifikát. Od konce dubna lze také snadno získat víza tzv. „on arrival“. Už to sice není zadarmo jaké dříve, ale poplatek ve výši 500 000 IDR se dá „zkousnout“.

Bangladéš i Myanmar rozhodně nejsou vyhledávanější lokality. Změny jsme však zaregistrovali, tak se o ně podělíme. Prvně zmiňovaná země v minulém týdnu obnovila vydávání turistických víz „on arrival“, což téměř po dvou letech umožní evropským cestovatelům vyrazit do Dháky. Oproti tomu Myanmar, tč. sužovaný lokálními bezpečnostními problémy, obnovil vydávání víz online cestou.

Novinky z Oceánie

Výraznější uvolnění podmínek pro cestovatele hlásí také vybrané destinace z druhé strany zeměkoule. S očkovacím certifikátem se kromě Austrálie a Nové Zélandu nově podíváte také na Fidži, Cookovy ostrovy, do Francouzské Polynésie nebo do Nové Kaledonie.

Novinky z Karibiku

Pozadu nezůstává ani severoamerický kontinent a jedna příjemná novinka přiletěla přiletěla z Karibiku. Ostrov Barbados již po očkovaných cestovatelích nevyžaduje sekundární doklad bezinfekčnosti ve formě negativního testu.

Drobné změny, které také potěší

Francie v polovině května zrušila povinnost nosit ochranu dýchacích cest v prostředcích hromadné dopravy. Bohužel vstupní pravidla stále odolávají a zůstávají nezměněna.

Ekvádor zrušil povinnost nosit ochranu dýchacích cest na veřejnosti.

Paraguay zrušila povinnost vyplňovat příjezdový formulář.

  Drobné změny, které nepotěší

  Spojené státy americké zvýšily poplatek za vystavení elektronické registrace ESTA (neboli alternativě turistického víza) z původních 14 USD na nových 21 USD (viz Federální registr americké vlády). Zároveň bylo garantováno, že tato částka se nebude zvyšovat až do roku 2027.

  Subscribe
  Upozornit na
  guest
  0 Komentáře
  Zpětné vazby
  Ukázat všechny komentáře
  Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)