Záletník 46 aneb novinky ze světa cestování
20.3.2022

Záletník 46 aneb novinky ze světa cestování

Týden uplynul jako voda a je tu další díl našeho pravidelně nepravidelného magazínu Záletník. Také dnešní, již 46. díl, bude výhradně zaměřen na ty nejzajímavější novinky ze světa cestování. Stejně jako v minulém týdnu (viz Záletník 45) bude i dnes těch pozitivních zpráv pořádná nálož. V redakci totiž neleníme, když kromě levných letenek v posledních týdnech na dennodenní bázi „lovíme“ také změny ve vstupních podmínkách do jednotlivých destinací. Díky tomu vám můžeme opět přinést nejucelenější přehled cestovatelských novinek na českém internetu. Celkem na vás čeká 18 příjemných zpráv. Tak s chutí do čtení.

Cestování jako dřív

Jestliže jsme v minulou neděli psali plni elánu o šestici zemí, kde zcela škrtli „COVID byrokracii“, tak tento týden byl z tohoto pohledu ještě výživnější. Seznam zemí, kam lze cestovat bez omezení, se totiž rozšířil o dalších osm destinací! Nejvíce příjemných zpráv opět přiletělo z Evropy, ale pozitivní zprávy dorazily také z Asie a Karibiku.

Konec „COVID byrokracie“ v dalších evropských zemí

Cestovatele s otevřenou náručí a navíc bez testů, certifikátů či formulářů nově přivítají v Černé Hoře, v Moldavsku, v Nizozemsku (od středy 23. března) a také v celé Velké Británii – tedy v Anglii, Severním Irsku, Skotsku i Walesu! Jediný „zádrhel“ aktuálně panuje v případě Moldavska, do něhož je momentálně nemožné dostat se letecky. Z důvodu ruské agrese na Ukrajině bylo totiž kišiněvské letiště uzavřeno pro komerční lety…

Na detaily opatření v jednotlivých zemích se můžete podívat v našich průvodcích:

Konec „COVID byrokracie“ v nizozemském Karibiku

Jak jsme již avizovali v úvodu kapitoly, dobré zprávy se k nám donesly také z nizozemských ostrovů v Karibiku – z Aruby a Curacaa. V obou případech již není nutné před cestou předkládat negativní testy nebo certifikáty o očkování či prodělání nemoci. V platnosti ale zůstala povinnost vyplnit před cestou příslušnou elektronickou registraci.

Detaily ohledně podmínek cestování do obou destinací opět naleznete v našich průvodcích:

Konec „COVID byrokracie“ v dalších asijských destinacích

Překvapivé, ale zároveň příjemné novinky, hlásí také dvě asijské destinace – Mongolsko a Maledivy. Prvně zmiňovaná země přitom byla pro turisty dlouhou dobu zcela uzavřena a teprve před několika týdny svolila k příjezdům za předpokladu předložení některé z dokladů o bezinfekčnosti. A hle minulý týden ohlásila úplné zrušení pravidel příjezdu (zbylo pouze turistické vízum, které si ale snadno obstaráte elektronickou formou). Relativně turbulentní vývoj vstupních pravidel se týká i velmi populární destinace, a to Malediv! Vždyť teprve dva týdny zpět zrušily povinnost předkládat negativní test pro očkované cestovatele a nyní? Zbyl jen formulář, testy již nemusí předkládat nikdo přijíždějících cestovatelů.

Usnadnění cestování pro očkované cestovatele

Cestování do vybraných destinací i nadále usnadňuje očkovací certifikát. Díky jeho vlastnictví se často vyhnete nejen negativním testům před výletem samotným, ale kolikrát vás také čekají benevolentnější podmínky po příletu do cílové destinace. Samozřejmě pro vás také pravidelně aktualizujeme seznam zemí, kam lze snadno cestovat s očkováním.

Novinky z Asie

Změny vstupních pravidel, primárně pro očkované cestovatele, hlásí také trojice dalších asijských zemí. Kambodža zrušila povinnost negativní PCR testu před cestou a zároveň povinnost kontrolního AG testu po příletu do země (týká se pouze očkovaných cestovatelů). Zároveň země obnovila vydávání viz tzv. „on arrival“. Nepál analogicky zrušil povinnost předodletových PCR testů pro očkované cestovatele. Dobrá zpráva v jeho případě ale přichází také pro turisty bez očkování – ti nově nemusí nastupovat do 5denní karantény. Změnu podmínek vstupu ohlásil také středoasijský Uzbekistán. Očkovaní cestují bez extra negativního testu, neočkovaných zase byla prodloužena jeho validita (ze 48 na 72 hodin).

Novinky z Afriky

Tři pozitivní novinky pro očkované cestovatele hlásí také africké destinace. Keňa zrušila povinnost sekundárního ověření bezinfekčnosti v podobě negativního PCR testu pro očkované cestovatele. Doklad o vakcinaci však zároveň zůstává povinnou výbavou pro cestu do této východoafrické země. Negativní test před cestou již není v případě vlastnictví očkovacího certifikátu předkládat ani při cestě do Namibie, kde byla v rámci úprav domácích podmínek zrušena také povinnost nosit roušky! A do třetice všeho dobrého: negativní test není nutné předkládat ani před cestou na Seychely, kde kromě očkovacího certifikátu akceptují také doklad o prodělání nemoci.

Otevřel se také Vietnam

Skvělé zprávy přišly také z Vietnamu. Ten se 15. března, prakticky po dvou letech, definitivně otevřel zahraničním turistům, a to navíc za daleko mírnějších podmínek, než bylo původně anoncováno. K cestě do této populární destinace v jihovýchodní Asii vám bude stačit negativní test a lokální aplikace. Stejně jako před „dobou covidovou“ platí pro české a slovenské cestovatele také vízová povinnost.

PS: Mrkněte se také na aktuální nabídku letenek do Vietnamu, jejichž cena z Prahy a Vídně začíná na 14 534 Kč.

Chystá se otevření Nového Zélandu

A parádní novinka hlásí také Nový Zéland! Dle původního plánu otevírání země, mohli čeští cestovatelé ve skrytu duše doufat v umožnění cest na Nový Zéland od července letošního roku. Situace se ovšem změnila a změnila se výrazně k lepšímu! Cestovatelé ze České i Slovenské republiky budou moci do „země ptáka kiwi“ vstoupit již od 2. května 2022. Základní prerekvizitou bude doklad o ukončeném základní očkovacím schématu, negativní test (lze PCR i AG) a elektronická registrace alias turistické vízum.

Další dobré zprávy (aneb konec testů před cestou)

Poslední dobré zprávy se týkají ostrova Mauricius a také Thajské království, které změnilo podmínky vstupu do země již asi po „stoosmdesáté“. V případě obou destinací již nebudou muset přijíždějící turisté předkládat negativní PCR testy před samotnou cestou. Na Mauriciu budou všichni cestovatelé zdarma přetestování až po příletu (očkovaní po obdržení negativního výsledku mohou volně cestovat po ostrově a neočkované čeká 7denní karanténa). Změny v Thajsku začnou platit až od 1. dubna 2022 – odpuštění předodletového testu je sice fajn, nicméně další podmínky vstupu zůstanou i nadále v platnosti, což bohužel mnoho turistů od cesty do Thajska stále odradí…

PS: Samozřejmě pro vás máme i levné letenky z Prahy na Mauricius a také levné letenky z Vídně do Thajska.

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)