Záletník 45 aneb novinky ze světa cestování
13.3.2022

Záletník 45 aneb novinky ze světa cestování

Po dvou týdnech k vám opět letí další díl našeho pravidelně nepravidelného magazínu Záletník, již s pořadovým číslem 45. I tentokráte se zaměří výhradně na ty nejzajímavější novinky ze světa cestování a věřte, že zprávy to budou veskrze pozitivní. Podíváme se na novinky z hlediska změn v cestovních opatření, kterých v uplynulých dvou týdnech skutečně nebylo málo. Celkem na vás čeká rovnou 18 příjemných zpráv. Tak s chutí do čtení.

Cestování jako dřív

Destinací, kam lze cestovat bez zatížení „covidovou byrokracií“ v poslední době přibývá prakticky na denní bázi. Nejvíce příjemných zpráv k nám v minulém týdnu přiletělo z nevelké dálky, když se primárně jednalo o země z evropského kontinentu. Zajímavé novinky ale dorazily také z Perského zálivu.

Přehled všech zemí, kam lze cestovat bez omezení, naleznete sesumírované v našem přehledu!

Konec „COVID byrokracie“ v dalších evropských zemí

Za nejnovější přírůstky v seznamu zemí, kam lze znovu cestovat zcela svobodně (např. jen s občanským průkazem), lze označit Finsko, Irsko a Maďarsko. Přidat můžeme i Rumunsko, kde ale zatím zůstává povinnost vyplňovat příjezdový formulář. Na detaily opatření v jednotlivých zemích se můžete podívat v našich průvodcích:

Konec „COVID byrokracie“ na Arabském poloostrově

Konec „covidových opatření“ ohlásily také dvě země z Perského zálivu. Konkrétně se jedná o Bahrajn a Saúdskou Arábii. Cestování do těchto destinací je, na rozdíl od výše uváděných evropských zemí, stále ještě zatíženo několika byrokratickými povinnostmi – těmi jsou např. elektronická víza (zejména v případě cest do Rijádu pěkně „mastná“) či stažené sledovací aplikace. Detaily ohledně podmínek cestování do Bahrajnu a Saúdské Arábie opět naleznete v našich průvodcích:

Usnadnění cestování pro očkované cestovatele

Cestování do vybraných destinací i nadále usnadňuje očkovací certifikát. Díky jeho vlastnictví se často vyhnete nejen negativním testům před výletem samotným, ale kolikrát vás také čekají benevolentnější podmínky po příletu do cílové destinace. Samozřejmě pro vás také pravidelně aktualizujeme seznam zemí, kam lze snadno cestovat s očkováním.

Od přelomu února a března mohou očkovaní cestovatelé snadněji cestovat také do třech zemí na Blízkém resp. Středním východě, a to do Libanonu, Ománu a Spojené arabských emirátů (vč. oblíbené Dubaje). V podobném duchu uvolnily své vstupní podmínky také velmi populární jihoasijské destinace – Maledivy a Srí Lanka. Aktuálně platné podmínky pro cestování do těchto zemí na vás tradičně čekají v našich průvodcích.

Analogické změny k lepšímu se ovšem neudály pouze na asijském kontinentu. Obdobné novinky hlásí také středoamerické Belize a Kapverdské ostrovy ležící v Atlantskému oceán západně od břehů Afriky.

„Doba formulářová“ je také na ústupu

S uvolňováním opatření, tentokráte jen v podobě zrušení povinnosti vyplňovat před příjezdem příslušný formulář, přišly také další země napříč jednotlivými kontinenty. V jejich případě ale zatím ještě přijíždějící cestovatelé stále musí předkládat některý z dokladů bezinfekčnosti.

V Belgii byla zrušena povinnost předkládat formulář jen několik dnů poté, co padlo také padly také kontroly tzv. „COVID pasů“ v kulturních/stravovacích či zábavních zařízeních. Podívejte se na více informací o podmínkách cestování do Belgie.

Nad příjezdovým formulářem se smráká také v Řecku, kde bude tato povinnost zrušena od úterý 15. března 2022. Podívejte se na více informací o podmínkách cestování do Řecka.

V Gruzii, kromě zrušení příjezdové formuláře (platí pro všechny cestovatele), usnadnily také cestování neočkovaným jedincům. Ti již nově nemusí po příjezdu do země absolvovat nepříjemný kontrolní test (3. den pobytu v zemi). Zrušena byla také obskurní záležitost, kdy negativní test museli předkládat i očkovaní cestovatelé překračující pozemní hranice Gruzie (v případě využití letecké dopravy měli výjimku). Podívejte se na více informací o podmínkách cestování do Gruzie.

Podobnou cestou se vydalo i Tunisko, které taktéž zrušilo povinnost vyplňovat před příletem do země příjezdový formulář. Podívejte se na více informací o podmínkách cestování do Tuniska.

Otevřít hranice se chystá Malajsie

Jako sladkou tečku v dnešních, veskrze pozitivních, zprávách ze světa jsme si nechali informaci o plánovaném otevření Malajsie pro zahraniční cestovatele. Tato východoasijská země se turistům měla, po více než dvou letech, otevřít od 1. dubna 2022. Aktuálně to vypadá, že k cestě do Malajsie bude potřeba jak očkovací certifikát, tak i negativní test před cestou. Jasně, oproti ostatním novinkám to stále působí poněkud přísným dojmem, ale buďme rádi, že se Malajsie konečně otevře a dívejme se také na tuto novinku z pozitivní perspektivy! Vždyť vstupní podmínky do Malajsie budou naopak jednodušší než do sousedního Thajska.

Podívejte se na více informací o podmínkách cestování do Malajsie.

Přehled toho dalších cestovatelských novinek (sumarizace za měsíc únor) na vás čeká v předcházejícím díle na magazínu Záletník. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)