Spojené státy americké

Doprava v USA

Itineráře
0 vzorů
Seznamka
3 lidi

Doprava v USA je typická pro své extrémně dlouhé vzdálenosti kopírované úchvatnou scenérií. Velká města, především ta na východním pobřeží Spojených států, jsou propojena hustou autobusovou a vlakovou sítí, obecně je však mnohem jednodušší v USA na krátké vzdálenosti používat auto a na dlouhé létat. Benzín je v USA velmi levný a takový americký roadtrip může být nezapomenutelnou dovolenou! Zajímá vás více na téma doprava v USA?

🚋 MHD

Městská hromadná doprava v USA není na tak vysoké úrovni jako MHD v evropských metropolích. Spoje jsou méně frekventované a nedosahují evropské rychlosti. Výjimkou jsou velká americká města jako New York, Washington D.C., Chicago a další s rozsáhlou sítí autobusových spojení i metra. Newyorské subway má nejrozsáhlejší podzemní síť na světě, funguje non-stop a přepraví více než 5 milionů cestujících denně. Vozy je nutné rozlišovat na local trains a express trains – local staví v každé stanici, naopak express vybrané stanice vynechají, ale jsou rychlejší. MetroCard si zakupte ve stanicích metra, trafikách nebo informačních centrech. MetroCard stojí 1 USD a funguje jako elektronická peněženka – je nutné na ní nabít finance, ze kterých se odečítají částky za absolvované jízdy. Jedna jízdenka stojí 2,75 USD a má platnost dvou hodin, během kterých lze libovolně přestupovat. Zakoupit lze také neomezená týdenní jízdenka za 30 USD a měsíční jízdenka za 112 USD. Další informace na téma doprava v New Yorku, včetně jízdních řádů a plánků spojení, naleznete na stránkách MTA. Informace ohledně MHD ve Washingtonu D.C. si přečtěte na stránkách WMATA a v Los Angeles na stránkách Metro. Více o MHD v Chicagu pak najdete na stránkách Chicago Transit Authority.

🚕 Taxi

Pro častou absenci MHD jsou taxíky oblíbenou formou dopravy ve městech. Žluté taxi je také symbolem Big Apple a žádný turista by si jízdu žlutým taxíkem neměl nechat ujít. Nástupní taxa se pohybuje okolo 3,25 USD a kilometr jízdy poté 1,70 USD. Je slušné cenu navýšit o spropitné ve výši 15 %. Taxi je možné objednat telefonicky nebo na něj mávnout na ulici, zvlášť ve špičce ale může být sehnání taxi složité. Volné taxi poznáte podle svítícího registračního čísla na střeše vozu – na zhasnuté taxi nebo taxi s nápisem OFF DUTY je mávat zbytečné.

Doprava v USA

🚄 Vlakem

Vlaková doprava v USA má poměrně malé pokrytí, standard cestování a pohodlí je ale vysoký. Osobní vlakovou přepravu v USA zajišťuje společnost AMTRAK. Ceny jsou srovnatelné s cenou letenek, oproti letenkám jsou ale jízdenky flexibilnější a cesta vám otevře úchvatné scenérie. Mezi oblíbené trasy patří New York – Niagara Falls a San Francisco – Los Angeles. Jak zakoupit jízdenky na vlak v USA levněji? Využijte slevových možností USA Rail Pass, studentské slevy nebo weekly specials. Jízdenky jsou levnější při včasné rezervaci online, nečekejte s koupí až na nádraží.

🚌 Autobusem

Autobusy jsou v USA nejlevnější dopravou, ale nízké ceny jsou vykoupeny nižším pohodlím a častými zpožděními autobusů. Jízdenky lze při rezervaci online s předstihem několika týdnů zakoupit i za cenu pouhých 1 USD i na dlouhé vzdálenosti. Nejoblíbenějšími autobusovými společnostmi jsou Megabus a Greenhound.

✈ Letadlem

Cestování letadlem v USA je nejrychlejší a nejpohodlnější formou dopravy na dlouhé vzdálenosti. Na frekventovaných linkách se ceny z důvodu vysoké konkurence drží nízko, ovšem letenky do méně oblíbených destinací vás svou cenou nepotěší. Chcete ušetřit? Rezervujte si letenku s předstihem. Vnitrostátní lety v USA provozují aerolinky American Airlines, Delta Air Lines, United Airlines, velmi oblíbená Southwest a dále Alaska Airlines.

🚗 Autem

Auto je nejpopulárnějším dopravním prostředkem v USA. Američané jezdí autem do školy, do práce i na výlety. Zvlášť v nových městech na jižním a západním pobřeží je auto nutností, a to pro limitované možnosti veřejné dopravy. Chcete si půjčit auto v USA? Využijte našeho srovnávače autopůjčoven. Jak na to? To se dozvíte v našem článku o půjčení auta v autopůjčovně. Nezapomeňte na mezinárodní řidičák! V USA vás potěší nízká cena benzínu a široké silnice. Sice ne tak populární jako dřív, ale stále oblíbené je také stopování a carpooling.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 19. 11. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)