Spojené státy americké

Americká kuchyně a jídlo

Při slovech „Americká kuchyně“ se každému určitě vybaví Homer Simpson „vdechující“ donuty, hamburgery a popíjející pivo. I to je jeden z obrázků typického amerického stravování, i když notně zúženého a tak trochu zkresleného.

Americká kuchyně a jídlo

Národní americká kuchyně ve skutečnosti je, tak jako obyvatelé USA, ze všech možných koutů světa. Dá se tedy říci, že je svým způsobem mezinárodní. Byla ale v mnoha ohledech a směrech přizpůsobena a upravena. Často tak dostanete v Americe na talíř známý pokrm, docela odlišné chuti, než byste čekali.

USA se táhnou od Pacifiku k Atlantskému oceánu a zabírají notnou část Severní Ameriky. Pokud k tomu připočteme vzdálenou Aljašku na severu a Havajské ostrovy v Tichém oceánu, je jasné, že množství druhů jídel, chutí, barev a vůní bude nepopsatelně mnoho.

Co si dát dobrého?

V každé části USA dostanete na talíř krajové a regionální speciality. Na jihu třeba Tex-mex, kde jídla vycházející z americké a mexické kuchyně, ale často se chuť bude lišit stát od státu, kraj od kraje. Pravá italská pizza v New Yorku, kde se na začátku minulého stoletá usídlilo bezpočet italských emigrantů, vám bude chutnat o trochu jinak, než třeba na americkém severozápadě.

Americká kuchyně a jídlo

Pokud si chcete zajít ikonický burger, který bude chutnat stejně (nebo skoro stejně) jak v Brně, tak i Milwaukee, asi skončíte v McDonald. Pravý americký burger, po kterém si rádi povolíte pásek u kalhot,  ale bude jiný v Texasu, jiný v San Franciscu a garantujeme, že si určitě zamilujete i ten z Havaje. Ostrá jídla s náloží fazolí, rýže, vycházející s kuchyně typu Cajun. Skvělé mořské plody, dostanete zejména v jižanských státech a městech, třeba v New Orleans. Na severo-východě, třeba v Maine nebo Massachusetts, si zase objednejte humra – dostanete čerstvě vytaženého z Atlantiku.

Na severo-západě a západě Spojených států zase natrefíte takřka všude na šťavnaté hovězí steaky. A kdo by neznal obalované kuře Plukovníka Sanderse, které tak zdomácnělo, že odjet z Ameriky bez ochutnání originálního kousku kuřete z KFC, si říká o zákaz dalšího vstupu do USA. 

Fastfoodové jídlo je další z amerických „vynálezů“, úspěšně exportovaného po celém světě. Američané jsou na své burgery, hranolky, kuřata, hotdogy a litry Coca-Coly hrdi, asi stejně jako Britové na své fish & chips.

Sladkou tečku a úsměv na rtech, po kilech zkonzumované soli, určitě udělají americké sušenky cookies, muffin, cheescake, apple pie a hlavně dobře osmažený donut s pořádnou porcí polevy.

Americká kuchyně – NÁPOJE

Kromě všude oblíbených sladkých limonád (Coca-Cola, Dr. Pepper, Fanta, Sprite atd.), holdují Američané (stejně jako všichni ostatní) pivu. Zejména v posledních letech se na trhu vyrojilo mnoho menších lokálních pivovarů, které doplňují klasickou nabídku Heineken, Samuel Adams, Budweiser, Corona a další.

Z tvrdých lihovin jsou to samozřejmě tradiční americké burbony a rumy. Kupodivu je ale pravděpodobně nejoblíbenější (nejprodávanější) lihovinou v USA  vodka.

Americká kuchyně a jídlo

V supermarketech je k dostání obvykle lehký alkohol. Tvrdý, a někdy i víno, lze sehnat ve specializovaných obchodech, tzv. liquor stores. Pokud jste zvyklí, jako Češi, popíjet alkohol na veřejnosti, tak v USA se tomu vyhněte, jinak vás čeká nepříjemná pokuta.

A něco navíc

Mimochodem, až budete platit útratu v restauraci, nezapomeňte přičíst k částce spropitné ve výši 15-20 % (pokud už není na účtu uvedená). Zpravidla se jedná o jediný příjem obsluhy. Ve fast foodech, kioscích nebo samoobslužných bufetech se spropitné nedává.

Ač se to na první pohled nemusí zdát, cesta do USA za kulinářskými zážitky může být díky své rozmanitosti jedním ze skvělých cestovatelských zážitků. Pokud máte namířeno do USA v přesném termínu, podívejte se na aktuální nabídku letenek do našeho vyhledávače. Naopak jste-li flexibilní, počkejte si na nějakou pěknou akci, o něž nouze během roku nebývá.

 

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 21. 4. 2021

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)