Spojené státy americké

Měna a peníze v USA

Měna a peníze ve Spojených státech amerických je další subkapitolou věnovanou této zemi v Severní Americe.

Měna

Oficiální měnou používanou na území Spojených států amerických byl, je a pravděpodobně vždy bude mocný dolar (USD, $, US$). Hned je však také potřeba dodat, že správně je to „americký dolar“, protože ve světě se používá více jak 20 dalších druhů této měny. Například australský, kanadský, singapurský nebo třeba východokaribský dolar, se kterým zaplatíte v Grenadě, Dominice, Antigue, Barbadosu a dalších karibských ostrovech. Americkým dolarem (v hovorové angličtiněbuck“) mimo jiné zaplatíte také v několika dalších zemích, které nepřijaly vlastní měnu (např. Ekvádor, Panama a další).

Není vůbec bez zajímavosti, že název dolar vznikl z historického německého jména českých stříbrných mincí, tolarů, ražených v 16. století v Jáchymově Dole (dnes Jáchymov).

Mince

Mince jsou raženy v nominálních hodnotách 1, 5, 10, 25, 50 centů a 1 dolar.

Bankovky

Bankovky dolaru mají hodnoty 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 dolarů.

Měna a peníze v USA

Kurz

Americký dolar je silnější měnou než česká koruna a konverzní poměr se pohybuje kolem 23–25 Kč za 1 USD.

Platba v hotovosti, kartou a bankomaty

Američané milují bezhotovostní platby podobně jako my. Zatímco Češi platí nejvíce debetními kartami, Američané využívají prakticky jen kreditní karty. Platí se tak skoro všude a skoro za všechno. Nicméně mít u sebe malou hotovost není nikdy od věci. Při nákupech za malé částky, v menších obchodech a mimo velká města, je možné, že budete požádáni o zaplacení v hotovosti (cash). Drobné se vám budou také hodit např. při placení za parkování, mýtného, automatech s nápoji apod.

Jestliže budete vybírat hotovost z bankomatů tzv. ATM, bude vám obvykle stržen poplatek 1–3 USD plus další poplatek dle podmínek vaší banky, což v krajním případě mohou být i stokoruny. Pokud se vás ATM zeptá, zda je karta kreditní či debetní, je jednodušší zvolit rovnou kreditní, výběr je tak obvykle bez komplikací.

Pokud při bezhotovostních platbách kartou dostanete možnost vybrat si, zda uhradit částku v dolarech (místní měně), nebo korunách, zvole místní měnu. V opačném případě vám z účtu kvůli konverznímu poplatku zmizí větší obnos, než čekáte.

Bez potíží zaplatíte v USA s kartami VISA, Master Card, American Express či Discovery. Pozor si ale dejte na karty elektronické a embosované (kde jsou písmena a číslice s reliéfem). U neembosovaných, elektronických karet se vám může stát, že je obchodník odmítne přijmout.

Určitě se vyplatí vlastnit cestovatelskou kartu, jakou je třeba „Revolutka“. V rámci hesla „korunka ke korunce“ pak v celkovém zúčtování můžete ušetřit relativně zajímavou částku v porovnání s placením platební kartou svého českého bankovního ústavu. V případě výběru z bankomatů, kterých potkáte dostatek, si dejte pozor na poplatky své banky.

Směnárny

V Americe směnárny nehledejte. Tečka.

Ceny ve Spojených státech

Obecně se dá říct, že pro „našince je v USA drahota“. Spojené státy vám při cestování v mnoha ohledech a případech pocuchají a vysají účet. Toto se týká zejména nákladů jako ubytování, cestování, často i jídlo – zejména stravování v restauracích, vstupy apod., v porovnání s náklady za podobné služby v ČR.  Kategorie, kde naopak můžete ušetřit, je nákup elektroniky nebo oblečení.

Porovnání cen v Praze a v New Yorku napříč nejrůznějšími kategoriemi naleznete na Numbeu. Podobné ceny naleznete i na západním pobřeží např. v San Franciscu nebo Seattlu, které patří k těm opravdu drahým místům.

Měna a peníze v USA

Spropitné a smlouvání

Spropitné ano, smlouvání ne.

Spropitné se očekává nejen v restauracích, ale obecně u většiny služeb.

V restauraci nezapomeňte přičíst k částce spropitné ve výši 15–20% (pokud už není na účtu uvedeno service charge, gratuity nebo tip). Zpravidla se jedná o jediný příjem obsluhy. V případě, že platíte kartou kartou, obdržíte nejdříve účtenku s útratou a kartou provedete platbu, spropitné pak připište na ústřižek z terminálu, který zůstává obsluze. Jestliže platíte v hotovosti nechte spropitné na stole.

V barech je obvyklé spropitné 10–15 %, taxi 10–15 % z ceny bez VAT.

Ve fast foodech, kioscích, kavárnách typu Starbucks, Costa Coffee apod. nebo samoobslužných bufetech se spropitné nedává. U kasy však bývá kasička,  kam můžete vhodit libovolný obnos. V obchodech se také spropitné neplatí, ale pokud si necháte nákup vyskládat od obsluhy do tašky, očekává spropitné 1–2 dolary.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 6. 11. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)