Indonésie

Měna a ceny v Indonésii

Měna a ceny v Indonésii, výběry z bankomatu, spropitné, smlouvání atd. – to vše jsou témata, o nichž byste si před cestou do Indonésie měli přečíst.

Indonésie je levná země. Pokud nepotřebujete žádný luxus, dá se vyžít klidně s pár stovkami na den. V Indonésii se platí indonéskými rupiemi (IDR), kdy 10 000 IDR je cca 15,65 Kč.

Pokud srovnáme obě hlavní města, tedy Prahu a Jakartu, vše vás vyjde levněji v Jakartě… až na pivo. Zatímco v Česku se jedná o téměř nejlevnější nápoj, v Indonésii naopak o ten nejdražší. Ubytování vás vyjde od 400 Kč/noc/dvoulůžkový pokoj, pokrmy v jídelnách/restauracích začínají na 50 Kč/hlavní jídlo. Přesnější srovnání najdete na webu Numbeo.

Platba kartou a bankomaty

S platbami kartou zde nepočítejte. Kromě pár luxusních resortů a některých ubytovacích zařízení nevlastní platební terminály nikdo, tudíž se budete muset obejít s hotovostí. Určitě nedoporučujeme vybírat na letišti, ale pokud možno si vždy počkat do centra města. Bankomaty se nachází v každém menším městě. Většina bankomatů vydává maximální částku 2 miliony IDR, v přepočtu tedy cca 3 200 Kč. To vám vystačí pro dvě osoby na pár dní. Pokud plánujete v Indonésii pobývat déle, chcete mít u sebe více hotovosti a neplatit tolikrát za výběry, doporučujeme bankomaty BRI (modro-bílo-oranžové zbarvení). Ty často dovolují výběr až do 6 milionů IDR. S eury a dolary zde moc nepochodíte, výjimečně místní akceptují eura, když jsou v nouzi, ale rozhodně se na to nedá spolehnout.

Pokud ji ještě nemáte, určitě si pořiďte jednu z „cestovatelských“ karet Revolut nebo Twisto.

Spropitné

Spropitné nebývá zahrnuto v ceně jídla. Pokud tedy budete se službami nebo s jídlem v podniku spokojeni, určitě nahoďte k základní ceně něco navíc.

Smlouvání

Určitě doporučujeme smlouvat. V turistických oblastech asi moc úspěšní nebudete, ale určitě se vyplatí to zkusit. Jak u ubytování, tak u půjčení motorek, tak při koupi suvenýrů.  Kde určitě neuspějete, to budou restaurace. Tam mají často ceny fixní a nejde s nimi hnout.

Výměna peněz v ČR

Bohužel indonéské rupie patří mezi měny, které není možné v Česku pořídit ještě před odletem do Indonésie. Žádná směnárna (ani „Kaprovka“ v Praze) vám peníze neposkytne. Můžete si je vybrat/směnit až na území Indonésie anebo také v některých zemích jihovýchodní Asie.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 15. 10. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)