Indonésie

Doprava v Indonésii

Itineráře
0 vzorů
Seznamka
0 lidí

Jedná se o jednu z nejlidnatějších zemí světa, tudíž počítejte s tím, že ať už zvolíte jakýkoliv typ dopravy, budete stát v zácpě. Dopravní síť zde není moc rozvinutá, pravidla se zásadně NEdodržují, takže mějte permanentně oči na stopkách. Doprava v Indonésii není pro každého. Jako turista máte několik možností, jak se po indonéských ostrovech dopravovat.

Doprava mezi jednotlivým ostrovy

Letecky

Jedná se asi o nejpohodlnější dopravu po zemi. Využít můžete jednu z mnoha leteckých společností jako je Air Asia, Lion Air, Garuda Indonesia, Batik Air, Citilink, Wings Air. Doporučujeme se vyhnout Sriwijaya Air, která měla v historii hodně leteckých nehod a dokonce i místní se se jí snaží vyhýbat. Air Asia nabízí často super ceny a pokud nepotřebujete odbavené zavazadlo, tak rozhodně vyjde nejlevněji. Pro běžného cestovatele, co má s sebou odbavené zavazadlo, budou nejlepší volbou Lion Air (maje odbavené zavazadlo v základní ceně) či Batik Air. Právě Batik Air je společně s aerolinkou Garuda Indonesia v našich očích nejlepší leteckou společností pro vnitrostátní dopravu v Indonésii. Když se poštěstí a jste časově flexibilní, letenka vás může vyjít na pár stovek.

Lodí 

Pokud nejste vyloženě blázniví milovníci lodí a vyhlídkových (nebo lehce nepohodlných) plaveb po moři, doporučujeme se tomuto způsobu dopravy vyhnout. Lodě/trajekty jedou dlouho, často mají velké zpoždění (ať už z důvodu špatných podmínek anebo prostě z důvodu, že se jim dřív nechtělo).

Toto neplatí na trase Bali – Gili Island – Lombok. Zde v podstatě téměř jinou variantu než loď nemáte. Lístky si můžete koupit v jakékoliv agentuře, kde vám řeknou i čas a místo odjezdu, anebo na místě v přístavu.

 

Doprava po ostrovech

Doprava v Indonésii

Půjčení motorky

Jednou z variant je i půjčení motorky. Je to asi nejlepší způsob přepravy na menší a středně dlouhé vzdálenosti. Nejste závislí na nikom jiném než na sobě a dostanete se s ní téměř kamkoliv. Pokud si motorku půjčíte od ubytovatele nebo nějaké půjčovny na ulici, tak se ceny pohybují cca od 100 Kč/den. Pokud si budete chtít motorku půjčit od autorizované půjčovny včetně pojištění, tak se cenově dostanete klidně na 1000 Kč/den. Než se se samotným majitelem domluvíte, určitě si pečlivě projděte podmínky půjčení a pojištění.

Silnice nejsou v nejlepším stavu a pohybuje se na nich velké množství motorek, buďte na svých cestách proto opatrní.

 

Půjčení auta

Další možností je si půjčit auto, ale doporučujeme to nedělat. Když už, tak jedině s řidičem. Doprava v Indonésii je chaotická, komplikovaná a pro Evropana dosti nepřehledná. Půjčení auta s řidičem vychází průměrně okolo 1000 Kč/den. Pokud si káru zarezervujete přes oficiální agenturu, budete to mít dražší, než v případě, kdy oslovíte „vašeho domácího“. Cenově vás „domácí půjčovna“ vyjde výhodněji a majitelé jsou často ochotnější se více přizpůsobit vaším potřebám a přáním.

Pokud přeci jen chcete být nezávislí a půjčit si auto, nahlédněte do naší autopůjčovny, kde si můžete připlatit za komplexní pojištění.

 

Veřejná dopravaDoprava v Indonésii

Na delší přejezdy můžete využívat hromadnou dopravu. Jízdní řády na internetu najdete pouze pro hlavní turistické trasy. Docela se nám osvědčil web Easybook, ale nejlepší volbou je pořídit si jízdenky vždy v nějaké agentuře v místě, kde se zrovna pohybujete. Máte pak na výběr z různých společností poskytujících také rozdílný komfort během cesty. Na ty nejdelší vzdálenosti (například Medan – Padang na Sumatře) doporučujeme využít tzv. „sleeper busů“, případně autobusů, kde se sedačka dá hodně roztáhnout (často označované jako „VIP“).

V případě příměstských a kratších cest se dají jízdní řády na konkrétních trasách zjistit vždy na ubytování nebo v turistických agenturách, kde lze také zakoupit jízdenku. Některé linky jezdí relativně pravidelně, u některých autobusů se čeká, až se zaplní všechna místa (převážně u těch méně turisticky navštěvovaných destinací). Na frekventovaných trasách si zamluvte místo alespoň den dopředu. Málokdy se vyplatí přijít na odjezd autobusu bez jízdenky.

Ačkoliv jsou Indonésané teplokrevní, mají často puštěnou klimatizaci všude, kde to jde. To platí i o výše uvedených autobusech. Pokud plánujete tyto autobusy využívat, tak si s sebou na palubu vezměte vše, co najdete ve svém zavazadle – průměrná teplota uvnitř autobusu bývá klidně 16 stupňů.

Další ožehavá kapitola se týká kapacity dopravních prostředků. V případě využívání místní dopravy (na určitých místech se tomu bohužel nevyhnete) počítejte s tím, že například v minivanu pro 10 osob vás bude 20, v bemo pro 5 se vás bude mačkat 12.

Pěšky

Češi jsou známí turisté a nepohrdnou nějakým pěkným výletem do přírody. Rozhodně doporučujeme vydat se na průzkum džungle, sopek, pobřeží apod. Ale jinak pro transport z bodu A do bodu B preferujte jakýkoliv dopravní prostředek… A to i po městě. Vedra, zácpy, smog a miliony lidí dělají z procházky po městě doslova peklo!

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 5. 5. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)