Indonésie patří z hlediska bezpečnosti mezi rizikové země. Vaší bezpečnost v Indonésii je možné zvýšit dodržováním několika jednoduchých pravidel. Vždy se před dovolenou v Indonésii informujte o aktuální situaci a dodržujte doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR. Pořiďte si kopii nebo fotku cestovního pasu pro případ jeho odcizení nebo ztráty. Důležité doklady, peníze a cennosti si rozdělte do více zavazadel nebo je ponechte na hotelovém trezoru. Nenoste šperky, zlaté hodinky a foťáky příliš na očích. Svá zavazadla nespouštějte z očí, nikdy je nenechávejte v autě. Peníze si směňujte pouze v autorizovaných směnárnách a vybírejte hotovost pouze z bankomatů s ostrahou, jiné bankomaty mohou být opatřeny podvodným zařízením pro čtení informací z platební karty. Při komunikaci s bankovní asistenční službou se ujistěte, že se nejedná o podvodný telefonát. Pro jízdu taxi doporučujeme využívat pouze autorizovaných společností (Bluebird a další).
Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje zaregistrovat se do systému DROZD. Samozřejmostí je být v kontaktu s rodinným příslušníkem nebo přáteli v ČR, kteří znají vaše cestovatelské plány a mohou vám v případě nouze finančně pomoci nebo se obrátit na zastupitelský úřad či policii. Výrazně doporučujeme v Indonésii nekupovat, nepřechovávat a nepožívat drogy. Drogové delikty podléhají trestu smrti, který se týká i zahraničních turistů. Indonésie v sobě mísí několik náboženství, ale převládá islám. Islám je zde v mírné podobě, ale turisté se mu musí přizpůsobit. Mimo turistická centra je vhodné nosit více zahalující oblečení (ne tílka, bikiny a minisukně) a v oblasti Aceh na Sumatře je toto nutné a vyžadované policií.
Terorismus a separatistické konflikty
V minulosti došlo na území Indonésie k několika teroristickým útokům. Některé z těchto útoků byly mířeny proti turistům a jejich opakování v budoucnosti nelze vyloučit. Zvlášť riziková je oblast Severní a Střední Sulawesi. V oblastech Papua a Západní Papua aktuálně probíhá separatistický konflikt a vstup do těchto oblastí je možný pouze s povolením od imigračního úřadu nebo policie. Pro více informací vás odkazujeme na stránky MZV ČR.
Riziko přírodních katastrof
Pro svou polohu na Ohnivém kruhu je v destinaci častá vulkanická aktivita a zemětřesení. V oblasti severozápadní Sumatry může být zemětřesení doprovázeno nebezpečím vlny tsunami. Informujte se o aktuálním riziku vulkanické aktivity a zemětřesení. V případě nastání přírodní katastrofy se řiďte pokyny indonéských orgánů.
Nemoci a očkování
Při cestě do Indonésie není povinné žádné očkování, my přesto doporučujeme alespoň cestovatelský základ. Cestovatelským základem je očkování proti žloutence A + B, navíc si před cestou zkontrolujte platnost vašeho očkování proti tetanu – interval přeočkování u dospělých osob je 10 – 15 let. Neprošvihli jste náhodou přeočkování? Dalšími doporučenými vakcínami jsou vakcína proti břišnímu tyfu a proti vzteklině. Více o očkování na cesty si přečtěte v našem článku, který se tomuto tématu věnuje. Vyhněte se kontaktu s toulavými psy, kočkami a opicemi: výskyt vztekliny je vysoký. V destinaci nepodceňujte horečku dengue a riziko malárie a používejte repelent a moskytiéru nebo elektrický odpuzovač hmyzu. Při podezření na nakažení urychleně vyhledejte lékařskou pomoc. V Indonésii nepijte vodu z vodovodu, používejte pouze balenou vodu s neporušeným uzávěrem a vyhněte se ledu v nápojích. Před cestou si sjednejte cestovní pojištění a v případě potřeby zdravotní péče navštivte výhradně soukromou kliniku.
Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?
Navrhni úpravu textu