Indonéská kuchyně je jednou z nejrozmanitějších na světě. Je to dáno tím, že na jejím území žije více jak 300 různých etnik s rozličnými kulinářskými návyky. Některá z nich čerpala inspiraci z indických, některá ze středovýchodních, čínských nebo dokonce i z evropských kuchyní. Základem téměř každého indonéského jídla je rýže a nudle. Na nic jiného zde téměř nenarazíte (pokud nezavítáte do McDonaldu, tam ty hranolky k hambáči dostanete).
Obecně platí, že indonéské jídlo je poměrně dost pálivé, tudíž pokud pikantnímu příliš neholdujete, dávejte si pozor na to, co si objednáváte, a vždy obsluhu informujte, že byste to chtěli co nejméně pálivé.
Indonéská kuchyně
- Nasi Goreng – tedy smažená rýže se zeleninou, často s kuřecím masem a vajíčkem. V restauracích v oblíbených destinacích jsou tato jídla trošku přizpůsobena turistům, tudíž se někomu mohou zdát trošku fádní. Proto je lepší počkat si, až vás někdo z místních pozve na domácí nasi goreng. To se pak budete stoprocentně olizovat.
- Rendang – pokrm z hovězího masa dělaném se speciálním koření na kokosovém mléku. Podává se vždy s rýží (tedy skoro jako všechno ostatní indonéské jídlo). Nejlepší Rendang dělají na Sumatře, odkud toto výborné jídlo pochází.
- Gado-gado – salát ze zeleniny s tofu nebo tempehem podávaný s arašídovou omáčkou.
- Světoznámé saté, tedy grilované maso na špejli s arašídovou omáčkou.
- Tempeh – jávanská alternativa masa, velice oblíbená mezi vegetariány. Jedná se o uvařené sojové boby, které vytvoří takovou zvláštní hmotu. Chutná ale tisíckrát lépe, než jak jeho název zní. Indonésané ho používají často jako náhradu masa.
- Perkedel Jagung alias smažené kukuřičné placky.
- … a spoustu dalších pokrmů
Jak je to s alkoholem?
Indonésie je muslimská země, tudíž je zde pití alkoholických nápojů tabu. Seženete zde místní pivo Bintang (na Bali i Balihai), ale jeho cena odpovídá našemu tupláku. Pokud toužíte po něčem tvrdším, máte smůlu, neboť v běžném obchodě nic takového neseženete. Nějaké spirity musíte kupovat vždy na letišti. Pozor – do celé země je omezen dovoz alkoholu na 1 litr alkoholického nápoje na osobu. Na některých letištích to striktně kontrolují. A proto pokud nechcete o celou svou zásobu přijít, zakupte si raději tvrdý alkohol až na letišti v „duty free zóně“.
Alkohol je však metla lidstva, a tak si i Indonésané vyrábí své vlastní samohonky. Doporučujeme se jim pokud možno vyhnout, a to především na Lomboku. Zde místní vyrábí známou pálenku jménem arak. Po domácku vyrobený arak (často s velkým množstvím metanolu) vám může způsobit dosti vážné zdravotní problémy (viz destilérka Drak v Česku). Často ho prodávají ve vnitrozemí podél silnic a kdekdo si ho splete s benzínem (oboje nedoporučujeme konzumovat)!! Zároveň svým zápachem, který připomíná spíše kanál než cokoliv ke konzumaci, odradí nejednoho alkoholika.
Snídaně v ceně ubytování
Většina ubytování v Indonésii má automaticky v základní ceně i snídani. Pokud ji náhodou vaše bydlo v ceně nemá, tak si ji snadno doobjednáte. I zde záleží na kvalitě a ceně za ubytování, ale většinou můžete počítat s tím, že k snídani dostanete omeletu a nebo banánové palačinky. Pokud jste si připlatili za lepší ubytování, dají vám často na výběr z těchto dvou variant a přihodí k tomu například toast s džemem. Snídaně je vždy servírována s džusem a kávou/čajem. Občas/často k tomu přihodí i nějaké ovoce.
Ubytování se snídaní s můžete rezervovat skrze naše webové stránky.
Indonéská kuchyně – TIPY:
- Určitě doporučujeme během pobytu v zemi ochutnat co nejvíce místního ovoce, co váš žaludek a chuťové buňky zvládnou. Vyzkoušejte světoznámý smradlavý durian, označovaný za „krále ovoce“. Dále pak snake fruit (alias salak), rambutan, soursop (graviola) nebo dragon fruit. Počítejte ale i s tím, že banány, ananasy, a mango, které u nás také seženeme téměř v každém obchodu, zde prostě chutná opravdu mnohem lépe!
- Milovníci kávy nesmí vynechat ochutnávku kávy „kopi“ Luwak. Jedná se o kávu z kávových bobů, které indonéská cibetka stráví a poté vyloučí bez dužiny společně se svými výkaly. Bát se ale nemusíte – chuť kávy není procesem výroby poznamenána. 🙂
- Voda z vodovodu není pitná! Je třeba kupovat balenou vodu anebo si vodu načepovat vždy na ubytování. Týká se to často i různých nápojů s ledem, kdy místní led dělají z kohoutkové vody.
Tak s chutí do ochutnávání této krásné země. Indonéská kuchyně je nezapomenutelná!
Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?
Navrhni úpravu textu