Záletník 56 aneb novinky ze světa cestování a letectví
31.7.2022

Záletník 56 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Je tu neděle a s ní další vydání našeho pravidelně nepravidelného magazínu Záletník. Dnešní díl, s pořadovým číslem 56, do světa vyletěl v netradičně krátkém horizontu jednoho týdne! Kromě pár cestovatelských novinek se zaměří především na aktuality ze světa letectví. Spoustu novinek hlásí Wizz Air, do Prahy by se v příštím roce mohly vrátit United Airlines a na ostrý start myslí mladá norská aerolinky Norse Atlantic Airways! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Ne všude se rozvolňuje

Trendy ve světě jsou jasné, již několik měsíců se setrvale rozvolňuje a cestovatelské bariéry vyrostlé kvůli šíření nemoci COVID-19 postupně padají. Existují ale i destinace, kde vzrůstající počet pozitivních testů znepokojuje lokální autority natolik, že opatření opět zpřísňují. Jednou takovou se v nedávných dnech stala Jižní Korea. Doposud platilo, že přijíždějící cestovatele měli na podstoupení kontrolního testu po příletu celých 72 hodin. S platností do 25. července ale došlo ke zkrácení tohoto časového okna na 24 hodin. Zahraniční turisté navíc až do doby obdržení negativního výsledku musí setrvat v samoizolaci na svém hotelovém pokoji.

Více informací o vstupních podmínkách do země se dočtete v našem průvodci Koronavirus v Jižní Koreji“.

Otevírání Oceánie pokračuje

Naopak další příjemné zprávy přilétají z daleké Oceánie. Jednotlivá souostroví postupně uvolňují podmínky pro přijíždějící rezidenty i cestovatele. Od začátku srpna bude prakticky po dvou letech možné za turistickým účelem cestovat také na souostroví Tonga a také na Samou. Podmínek pro vstup do obou destinací sice stále není málo (očkovací certifikáty, negativní testy i speciální povolení), ale možnost navštívit je znovu existuje!

Více informací o vstupních podmínkách do země se dočtete v našich průvodcích Koronavirus Tonga“ a „Koronavirus Samoa“.

Novinky ze světa letectví

Novinky od Wizz Airu

Druhá polovina července je na novinky v letovém řádu maďarské aerolinky Wizz Air pěkně výživná. Tou jistě nejzajímavější je obnovení linky z Prahy do Londýna na letiště Luton. Tato nejstarší Wizz Airem provozovaná linka z Prahy byla zastaven na jaře roku 2020, nedlouho po příchodu známé pandemie. Od letošního října však dojde k jejímu obnovení! Létat se bude dokonce každý den a růžový dopravce se čtvrtou aerolinkou nabízející přímé spojení z Prahy do Londýna (British Airways létají na Heathrow, Ryanair na Stansted a easyJet na Gatwick a právě i Luton). Podrobnosti o obnoveném spojení najdete v našem článku.

Wizz Air rozšiřuje také nabídku letenek na Madeiru. Na populární portugalský ostrov ležící ve vodách Atlantského oceánu již nebude létat pouze z Londýna (Gatwick i Luton) a polských Katowic (novinka od letošního jara), ale nově také z Varšavy (hlavní letiště Frédérica Chopina) a Budapešti! Zejména pro cestovatele z jižní Moravy a Slovenska by mohla být linka z maďarského letiště zajímavou alternativou v případě hledání levných letenek na Madeiru.

A zastavíme se také u dceřiné společnost Wizz Air Abú Dhabí. Ve speciálním článku jsme vás informovali o podzimním zahájení provozu zcela nových linek ze Spojených arabských Emirátů do Kuvajtu a hlavně na Maledivy. Tuto informaci dnes doplníme také o zprávu o tichém zrušení plánované linky z Abú Dhabí na Srí Lanku (alespoň dočasně). Start papírově hodně lákavého spojení do města Mattala na jihu země byl nejprve z června odložen na září. Vzhledem k pokračující krizi na Cejlonu, ale později došlo k dalšímu odkladu na prosinec. A nakonec došlo k odstranění všech termínů z nabídky. Až čas ukáže, jestli šlo o dočasnou optimalizaci letového řádu a využití letadel (tomu zatím nahrává skutečnost, že letiště „HRI“ i nadále zůstává v rezervačním systému) nebo Wizz Air poslal tuto linku zcela k ledu…

Vrátí se United Airlines do Prahy v roce 2023?

Návratu přímého spojení Prahy s newyorským letištěm Newark nahrává skutečnost, že se v rezervačním systému aerolinky United Airlines objevily k zakoupení letenky právě na této trase! Americký dopravce se měl do ČR původně vrátit již letos, ale z avizovaného návratu nakonec sešlo. Čeští cestovatelé mohou aktuálně využít pouze přímé linky od Delta Aírlines. Dle rezervačního systému dopravce by se do Prahy mohlo začít létat od 26. května 2023…

Norse Atlantic Airways navazuje zajímavé spolupráce

Mladá norská aerolinky Norse Atlantic Airways, která od září začne létat na přímých linkách také z Berlína do New Yorku a Los Angeles, ohlásila navázání spolupráci hned s několika dalšími dopravci. Podepsání tzv. „code-share“ dohody se týká zajímavého mixu leteckých společností – easyJetu, Norwegianu a Spiritu. Cílem těchto spoluprací je samozřejmě zvýšit poptávku po letech NAA díky husté síti partnerských linek (jejich přehled naleznete na stránkách NAA). Dohoda se zatím v rezervačních systémech zmiňovaných společností neprojevila, ale situaci budeme samozřejmě sledovat. V případě využití codesharovaných spojení by se cestovatelé mohli spolehnout na garantované přestupy.

Transavia začne létat z Lyonu do Senegalu

Spíše zajímavostí pro letecké nadšence je rozšíření nabídky linek aerolinky Transavie do exotických destinací. S příchodem zimního letového řádu otevře dopravce druhé spojení do Dakaru. Kromě Nantes se do hlavního města Senegalu bude létat jednou týdně (sobota) také z Lyonu. Nejlevnější zpáteční letenky ulovíte v rezervačním systému dopravce za cca 220 €. Vzhledem k letům aerolinky Volotea z Prahy do Lyonu (pondělí a pátek) si tak nadšenci budou moci nakombinovat nízkonákladové spojení z Prahy do západní Afriky do 300 €.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)