Záletník 52 aneb novinky ze světa cestování a letectví
19.6.2022

Záletník 52 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Je tu neděle a s ní další vydání našeho pravidelně nepravidelného magazínu Záletník. V dnešním dílu, s pořadovým číslem 52, se primárně zaměříme na aktuality ze světa letectví, kterých v uplynulých dnech rozhodně nebylo málo. Zajímavé novinky se objeví v zimní nabídce letů z Prahy. Síť destinací a nabízených linek neustále rozšiřuje také Ryanair. Turkish Airlines mění kromě oficiálního názvu také tarifní strukturu na letech do Turecka. Dopravci ze skupiny Lufthansa začnou zpoplatňovat výběr sedačky. Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Novinek z oblasti cestování bude v dnešním vydání poskromnu. Výraznějších změn ve světě doznaly pouze vstupní podmínky do Bruneje. Rozlohou malý ropný sultanát ležící v jihovýchodní Asii velice výrazně usnadnil cestování do země. Počínaje 15. červnem zrušil povinnost předkládat negativní test před cestou (platí pro očkované cestovatele), dále také povinnou karanténu a taky kontrolní test na místě. Kompletní informace o cestování do Bruneje shrnujeme v našem průvodci „Koronavirus v Bruneji“.

Novinky ze světa letectví

Novinky z českých letišť

Letecká společnost Eurowings oznámila rozšíření nabízených linek z Prahy. Od zimního letového řádu bude tento dopravce ze skupiny Lufthansa Group létat také do egyptských letovisek Hurghada a Marsa Alam, na oblíbený ostrov Madeira a také do norské metropole Osla. Letenky jsou již nahrány v rezervačním systému aerolinky, nicméně jejich ceny zatím rozhodně nejsou konkurenceschopné a s jejich nákupem vyčkejte. Detaily o všem nových linkách se dočtete v našem magazínu.

Oproti tomu dvě linky provozované touto německou aerolinkou končí. Dále již nebude létat do anglického Bristolu, kde za zrušeném linky stojí především nízká poptávka ze strany cestujících, ani do německého Hamburku (důvodem je optimalizace letových řádů v důsledku nedostatku personálu).

Se zajímavou novinkou přišla také ománská aerolinka SalamAir, která znovu oznámila plány na spuštění přímého spojení mezi Prahou a Ománem. Od začátku listopadu by měl dopravce z Perského zálivu létat z Prahy na dvou linkách: do hlavního města, Muscatu, i centra jižního Ománu v městě Salalah. Původně bylo spojení do Ománu anoncováno během loňského podzimu, ale poté během zimy realizováno nebylo. Uvidíme tedy, jak se situace vyvine nyní. Minimálně nadějným příslibem je již skutečnost, že letenky jsou nahrány v rezervačním systému. Detaily o nových linkách do Ománu, vč. cen letenek, najdete v našem magazínu.

Norská aerolinky Flyr ukončí pravidelné lety mezi Prahou a Oslem. Mladá nízkonákladová aerolinka zahájila provoz na této lince teprve v dubnu letošního roku, ale po čtyřech měsících se z ní opět stahuje. Poslední let na trase bude vypraven v neděli 24. července.

Novinky z okolních letišť

Ryanair rozšíří výčet svých destinací o německé Lipsko. Na relativně dobře dostupné letiště také z České republiky (ležící cca 150 km u česko-německých hranic) začne létat od zimního letového řádu. V nabídce se objevuje dvojice linek na Britské ostrovy. První směřuje do Londýna na Stansted, druhá potom do irského Dublinu.

Nové linky stejná letecká společnost přidá s příchodem zimního letového řádu také na další blízké německé letiště. Z bavorského Norimberku se bude nově létat na oblíbený ostrov Tenerife a také do jihošpanělské Sevilly. 

Ryanair pokračuje v přidávání nových linek také ve Vídni, odkud bude létat do finských Helsinek. S novou linkou, která bude konkurovat finskému národními dopravci Finnair se počítá od prosince letošního roku. V rezervačním systému jsou nahrány hned 4 rotace týdně (pondělí, pátek, sobota, neděle).

Změny u Turkish Airlines

Turkish Airlines začnou více užívat svůj turecký název – Türk Hava Yollari. Souvisí to s oficiálním přejmenováním země z Turkey na Türkiye.

To ovšem není z novinek od tureckého národního dopravce vše. Došlo také ke změně v jeho tarifní struktuře. Od 11. června 2022 se na některých trasách změní tarify, přičemž ten nejnižší „Eco Fly“ již nebude obsahovat odbavené zavazadlo v základní ceně. Zpřísnění zavazadlové politiky dopravce se dotkne letů do a z Turecka. Týkat se nebude dálkových letů, které dopravce operuje. Jak to bude vypadat v praxi? Poletíte-li v nejnižším tarifu z Prahy do Istanbulu nebo z Prahy přes Istanbul do Antalye, nová změna se vás dotkne. Naopak poletíte z Prahy přes Istanbul do jakékoliv zahraniční destinace, bude váš základní tarif odbavené zavazadlo stále obsahovat.

Aerolinky z rodiny Lufthansa zpoplatňují seating

Aerolinky ze skupiny Lufthansa Group – jmenovitě Lufthansa, Austrian Airlines a Swiss International Air Lines – zruší do 21. června 2022 bezplatný výběr sedačky. Změna se dotkne cestovatelů s letenkami vystavenými v nejnižším tarifu „Economy Light“. Ten se tak nabízenými službami ještě více přiblíží nízkonákladovým aerolinkám. Sedadlo bude cestujícím náhodně přiděleno během online check-inu. Pokud s ním nebudou spokojeni a budou si ho chtít změnit, musí počítat s extra poplatkem á 25 € za segment.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)