Jak vyplnit formulář ESTA
2.7.2019

Jak vyplnit formulář ESTA

Chystáte se za velkou louži? Cestujete do USA? Pokračujte ve čtení. Od roku 2008 má totiž Česká republika to štěstí, že mohou její občané vycestovat do „jůesej“ bez víza. Tedy pokud tam jedou jakožto turisti, případně i obchodně, na dobu maximálně 90 dní. Na studijní a pracovní cesty, včetně oblíbeného prázdninového programu Work & Travel, jsou tedy víza stále potřebná. V následujícím článku jsme pro vás připravili podrobný návod, jak vyplnit formulář ESTA!

Od 26. května 2022 došlo ke zdražení registrace ESTA na 21 USD (dříve stále 14 USD). Tato nová cena bude dle stránek federální vlády platit minimálně do roku 2027.

Co je to ESTA

Písmena ESTA pod sebou skrývají heslo Electronic System for Travel Authorization, neboli elektronický systém cestovní registrace. Je to formulář, který je potřeba vyplnit, když se chystáte navštívit USA a vaše cesta splňuje podmínky bezvízového vstupu. Potřebují ji děti i dospělí, bez ní vás nepustí ani na palubu letadla. Cena ESTA je…

21$

…a platí po dobu dvou let. Pokud má váš cestovní pas kratší platnost, pak tuto platnost kopíruje i ESTA. Stejně tak ESTA přestane platit v případě změny osobních údajů, pak je potřeba celou žádost vyplnit znova. Na jednu ESTU jde po dobu její platnosti vstupovat do země opakovaně. A to je docela paráda, ne? 🙂

Jak vyplnit formulář ESTA

Formulář ESTA se vyplňuje výlučně online na stránkách Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA. Na trhu najdete i firmy, které za úplatu vyplní formulář za vás, ale nenechte se zlákat. Vyťukat pár políček zvládnete sami, zvlášť s pomocí našeho návodu krok za krokem. Prosím nelekněte se při scrollování tohohle článku, má sakra hodně screenshotů a svou délkou vypadá na celonoční čtení. Ve skutečnosti ale vyřízení žádosti nezabere víc jak čtvrt hodinky.

(1) PROHLÁŠENÍ

Prvním bodem k úspěchu je vyplnit formulář včas. Jeho schválení (či neschválení) může trvat několik hodin až dní, Američané jej doporučují dokončit 72 hodin dopředu, my radíme alespoň týden. Jestli vaše znalosti ingliš pokulhávají, hoďte si celý formulář do mateřského jazyka. V pravém horním rohu se vám hned po rozkliknutí objeví na prvním místě čeština.

Jak vyplnit formulář ESTA

Žádost můžete vyplnit za jednotlivce nebo i celou skupinu. Rozdíl je pouze ten, že skupinová žádost ušetří trochu času a na konci budete moci zaplatit za všechny cestovatele najednou.

Jak vyplnit formulář ESTA

Vezměte si k ruce cestovní pas a platební kartu. Pozor, pas musí být biometrický, to je ten se symbolem dvou čárek a jednoho kolečka mezi nimi. Potvrďte, co je potřeba potvrdit.

Jak vyplnit formulář ESTA

Jak vyplnit formulář ESTA

(2) ÚDAJE O ŽADATELI

Teď je potřeba vyplnit jednotlivá políčka. Ta s červenou hvězdičkou jsou povinná. Piště bez diakritiky, čili bez háčků a čárek.

Jak vyplnit formulář ESTA

Národní indentifikační číslo je číslo občanky, případně řidičáku. U dětí můžete uvést UNKNOWN.

Jak vyplnit formulář ESTA

Pokud jste někdy měli pas cizí země anebo máte dvojí občanství, vyplňte potřebné informace. V opačném případě jen zvolte možnost NE.

Jak vyplnit formulář ESTA

Vyplňte jména rodičů. Na pořadí nezáleží. Pokud jméno otce neznáte, napište UNKNOWN.

Jak vyplnit formulář ESTA

Vypište vaše kontaktní údaje.

Jak vyplnit formulář ESTA

Kolonka sociálních médiích není povinná, tak si nechte taky něco pro sebe. Vyplňte údaje o zaměstnání, pokud nikde nepracujete a ani jste v minulosti nepracovali, jednoduše v prvním políčku zvolíte NE. Celý tento krok formuláře potvrďte tlačítkem DALŠÍ.

Jak vyplnit formulář ESTA

Často se stává, že systém vyhodnotí adresu bydliště jako neplatnou. Stačí pak formulář odeslat znova tlačítkem DALŠÍ, následně se u adresy objeví možnost ZAŠKRTNUTÍM TOHOTO POLÍČKA POTVRDÍTE, ZDA JE ADRESA SPRÁVNÁ. Tak zaškrtněte a potvrďte. To samé se může stát i u adresy zaměstnání, řešení je stejné.

Jak vyplnit formulář ESTA

(3) ÚDAJE O CESTĚ

Vyplňte jméno a adresu hotelu, případně známého či příbuzného, kde budete v USA pobývat. Není to ale nijak stěžejní, takže se nestrachujte, pokud ubytování ještě zařízené nemáte, jednoduše do všech povinných políček napište UNKNOWN.

Jak vyplnit formulář ESTA

Zaškrtněte políčko pro zkopírování informací do adresy pobytu v USA, vyplňte nouzové kontaktní údaje. To jsou údaje osoby vám blízké, ať už je to kamarád, přítelkyně nebo maminka. Tenhle člověk může být s vámi v Americe anebo i zůstávat doma. Potvrďte tlačítkem DALŠÍ.

Jak vyplnit formulář ESTA

(4) OTÁZKY TÝKAJÍCÍ SE ZPŮSOBILOSTI

Na všechny otázky musíte odpovědět negativně. Přestože neštovice měl v dětství snad každý a sáček konopí najdete v kapse ještě i teď, pro účely vstupu do USA by tyto informace měly zůstat tajemstvím.

Jak vyplnit formulář ESTA

Potvrďte osvědčení, políčko POUZE PRO TŘETÍ STRANY nechte nezaškrtnuté. Klikněte na DALŠÍ.

Jak vyplnit formulář ESTA

(5) ZKONTROLOVAT ŽÁDOST

Hotovou žádost si po sobě před odesláním ještě pořádně zkontrolujte. Překlepy ve jméně nebo čísle pasu by mohly znamenat verdikt nevpuštění do USA, lépe řečeno nevpuštění na palubu letadla, které tam míří.

Jak vyplnit formulář ESTA

Případné chyby opravte. Potvrďte a pokračujte.

Jak vyplnit formulář ESTA

Potvrďte a pokračujte podruhé.

Jak vyplnit formulář ESTA

Potvrďte a pokračujte potřetí.

Jak vyplnit formulář ESTA

Pro ověření ještě jednou zadejte číslo pasu, zemi vydání, vaše příjmení a datum narození. Potvrďte tlačítkem DALŠÍ.

Jak vyplnit formulář ESTA

(6) ZAPLATIT

Potvrďte prohlášení a klikněte UHRADIT. ESTA stojí 14 doláčů, což je něco kolem tří stovek.

Jak vyplnit formulář ESTA

Platit se dá přes PayPal anebo kreditní či debetní kartou. Vyplňte údaje, zaplaťte a pak už nezbývá než jen čekat.

Jak vyplnit formulář ESTA

Stav ESTy můžete sledovat na této webové stránce. Nečekejte žádný email. Schválena by měla být nejpozději do tří dnů. Nebojte, pokud jste v minulosti nebyli v Améru ilegálně, nebo tam neprovedli žádný trestný čin, nic nebrání tomu, aby vyřízení ESTy dopadlo kladně.

Užitečné tipy a triky

  • Jestli máte ještě ESTu platnou či ne, si můžete zkontrolovat podle svého pasu a dalších údajů pod tímto odkazem – klikněte na ZKONTROLOVAT STAV REGISTRACE ESTA.
  • ESTA musí být platná alespoň v den příjezdu do USA, pas musí být platný po celou dobu pobytu v USA. ESTA vám tedy může skončit v klidu v průběhu pobytu, je to jen povolení vstupu, ne povolení pobytu. 😉
  • Perlička na závěr – kontrola při výstupu z USA neexistuje, nicméně aerolinky posílají data o cestovatelích úřadům, zkontrolovat si výstup z USA můžete pod tímto odkazem.

PS: Plánujete během cesty navštívit i sousední Kanadu či váš routing obsahuje mezipřistání na některém z kanadských letišť? Nezapomeňte, že v tom případě si musíte zařídit analogickou registraci eTa požadovanou v Kanadě! 

Teď už je snad naprosto jasné, jak vyplnit ESTA formulář. Pokud by vám přeci jen ještě něco vrtalo hlavou, nadhoďte to v naší diskuzi. 🙂

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 24. 5. 2022
Subscribe
Upozornit na
guest
33 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)