Jak vyplnit formulář ESTA
3.6.2024

Jak vyplnit formulář ESTA

Chystáš se za velkou louži? Cestuješ do USA? Tak to pokračuj ve čtení. Od roku 2008 má Česká republika to štěstí, že mohou její občané vycestovat do „jůesej“ bez víza. Tedy pokud tam jedou jakožto turisti, případně i obchodně, na dobu maximálně 90 dní. Na studijní a pracovní cesty, včetně oblíbeného prázdninového programu Work & Travel, jsou tedy víza stále potřebná. V následujícím článku jsme pro vás připravili podrobný návod, jak vyplnit formulář ESTA!

Od 26. května 2022 došlo ke zdražení registrace ESTA na 21 USD (dříve stále 14 USD). Tato nová cena bude dle stránek federální vlády platit minimálně do roku 2027.

Co je to ESTA

Písmena ESTA pod sebou skrývají heslo Electronic System for Travel Authorization, neboli elektronický systém cestovní registrace. Je to formulář, který je potřeba vyplnit, když se chystáš navštívit USA a tvoje cesta splňuje podmínky bezvízového vstupu. Potřebují ji děti i dospělí, bez ní tě nepustí ani na palubu letadla. Cena ESTA je…

21$

…a platí po dobu dvou let. Pokud má tvůj cestovní pas kratší platnost, pak tuto platnost kopíruje i ESTA. Stejně tak ESTA přestane platit v případě změny osobních údajů, pak je potřeba celou žádost vyplnit znovu. Na jednu ESTU jde po dobu její platnosti vstupovat do země opakovaně. A to je docela paráda, ne? 🙂

Jak vyplnit formulář ESTA

Formulář ESTA se vyplňuje výlučně online na stránkách Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA. Na trhu najdeš i firmy, které za úplatu vyplní formulář za tebe, ale nenech se zlákat. Vyťukat pár políček zvládneš sám, zvlášť s pomocí našeho návodu krok za krokem. Prosím, nelekni se při scrollování tohoto článku, má sakra hodně screenshotů a svou délkou vypadá na celonoční čtení. Ve skutečnosti ale vyřízení žádosti nezabere víc jak čtvrt hodinky.

(1) PROHLÁŠENÍ

Prvním bodem k úspěchu je vyplnit formulář včas. Jeho schválení (či neschválení) může trvat několik hodin až dní, Američané jej doporučují dokončit 72 hodin dopředu, my radíme alespoň týden. Jestli tvoje znalosti ingliš trochu pokulhávají, hoď si celý formulář do mateřského jazyka. V pravém horním rohu se ti hned po rozkliknutí objeví na prvním místě čeština.

Jak vyplnit formulář ESTA

Žádost můžeš vyplnit za jednotlivce nebo i celou skupinu. Rozdíl je pouze ten, že skupinová žádost ušetří trochu času a na konci budeš moct zaplatit za všechny cestovatele najednou.

Jak vyplnit formulář ESTA

Vezmi si k ruce cestovní pas a platební kartu. Pozor, pas musí být biometrický, to je ten se symbolem dvou čárek a jednoho kolečka mezi nimi. Potvrď, co je potřeba potvrdit.

Jak vyplnit formulář ESTA

Jak vyplnit formulář ESTA

(2) ÚDAJE O ŽADATELI

Teď je potřeba vyplnit jednotlivá políčka. Ta s červenou hvězdičkou jsou povinná. Piš bez diakritiky, čili bez háčků a čárek.

Jak vyplnit formulář ESTA

Národní identifikační číslo je číslo občanky, případně řidičáku. U dětí můžeš uvést UNKNOWN.

Jak vyplnit formulář ESTA

Pokud jsi někdy měl pas cizí země anebo máš dvojí občanství, vyplň potřebné informace. V opačném případě jen zvol možnost NE.

Jak vyplnit formulář ESTA

Vyplň jména rodičů, na pořadí nezáleží. Pokud jméno otce neznáš, napiš UNKNOWN.

Jak vyplnit formulář ESTA

Vypiš tvoje kontaktní údaje.

Jak vyplnit formulář ESTA

Kolonka sociálních médiích není povinná, tak si nech taky něco pro sebe. Vyplň údaje o zaměstnání, pokud nikde nepracuješ a ani jsi v minulosti nepracoval, jednoduše v prvním políčku zvolíš NE. Celý tento krok formuláře potvrď tlačítkem DALŠÍ.

Jak vyplnit formulář ESTA

Často se stává, že systém vyhodnotí adresu bydliště jako neplatnou. Stačí pak formulář odeslat znovu tlačítkem DALŠÍ, následně se u adresy objeví možnost ZAŠKRTNUTÍM TOHOTO POLÍČKA POTVRDÍTE, ZDA JE ADRESA SPRÁVNÁ. Tak zaškrtni a potvrď. To samé se může stát i u adresy zaměstnání, řešení je stejné.

Jak vyplnit formulář ESTA

(3) ÚDAJE O CESTĚ

Vyplň jméno a adresu hotelu, případně známého či příbuzného, kde budeš v USA pobývat. Není to ale nijak stěžejní, takže se nestrachuj, pokud ubytování ještě zařízené nemáš, jednoduše do všech povinných políček napiš UNKNOWN.

Jak vyplnit formulář ESTA

Zaškrtni políčko pro zkopírování informací do adresy pobytu v USA, vyplň nouzové kontaktní údaje. To jsou údaje osoby tobě blízké, ať už je to kamarád, přítelkyně nebo maminka. Tenhle člověk může být s tebou v Americe anebo i zůstávat doma. Potvrď tlačítkem DALŠÍ.

Jak vyplnit formulář ESTA

(4) OTÁZKY TÝKAJÍCÍ SE ZPŮSOBILOSTI

Na všechny otázky musíš odpovědět negativně. Přestože neštovice měl v dětství snad každý a sáček konopí najdeš v kapse ještě i teď, pro účely vstupu do USA by tyto informace měly zůstat tajemstvím.

Jak vyplnit formulář ESTA

Potvrď osvědčení, políčko POUZE PRO TŘETÍ STRANY nech nezaškrtnuté. Klikni na DALŠÍ.

Jak vyplnit formulář ESTA

(5) ZKONTROLOVAT ŽÁDOST

Hotovou žádost si po sobě před odesláním ještě pořádně zkontroluj. Překlepy ve jméně nebo čísle pasu by mohly znamenat verdikt nevpuštění do USA, lépe řečeno nevpuštění na palubu letadla, které tam míří.

Jak vyplnit formulář ESTA

Případné chyby oprav. Potvrď a pokračuj.

Jak vyplnit formulář ESTA

Potvrď a pokračuj podruhé.

Jak vyplnit formulář ESTA

Potvrď a pokračuj potřetí.

Jak vyplnit formulář ESTA

Pro ověření ještě jednou zadej číslo pasu, zemi vydání, tvoje příjmení a datum narození. Potvrď tlačítkem DALŠÍ.

Jak vyplnit formulář ESTA

(6) ZAPLATIT

Potvrď prohlášení a klikni na UHRADIT. ESTA stojí 21 doláčů, což je něco kolem necelých pěti stovek.

Jak vyplnit formulář ESTA

Platit se dá přes PayPal anebo kreditní či debetní kartou. Vyplň údaje, zaplať a pak už nezbývá než jen čekat.

Jak vyplnit formulář ESTA

Stav ESTy můžeš sledovat na této webové stránce. Nečekej žádný email, schválena by měla být nejpozději do tří dnů. Neboj, pokud jsi v minulosti nebyl v Améru ilegálně, nebo tam neprovedl žádný trestný čin, nic nebrání tomu, aby vyřízení ESTy dopadlo kladně.

Užitečné tipy a triky

  • Jestli máš ještě ESTu platnou či ne, si můžeš zkontrolovat podle svého pasu a dalších údajů pod tímto odkazem – klikni na ZKONTROLOVAT STAV REGISTRACE ESTA.
  • ESTA musí být platná alespoň v den příjezdu do USA, pas musí být platný po celou dobu pobytu. ESTA ti tedy může skončit v klidu v průběhu pobytu, je to jen povolení vstupu, ne povolení pobytu. 😉
  • Perlička na závěr – kontrola při výstupu z USA neexistuje, nicméně aerolinky posílají data o cestovatelích úřadům, zkontrolovat si výstup z USA můžeš pod tímto odkazem.

PS: Plánuješ během cesty navštívit i sousední Kanadu či tvůj routing obsahuje mezipřistání na některém z kanadských letišť? Nezapomeň, že v tom případě si musíš zařídit analogickou registraci eTa požadovanou v Kanadě! 

Teď už je snad naprosto jasné, jak vyplnit ESTA formulář. Pokud by ti přeci jen ještě něco vrtalo hlavou, ozvi se nám do komentářů. 🙂

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 3. 6. 2024
Subscribe
Upozornit na
guest
36 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)