Záletník 47 aneb novinky ze světa cestování
28.3.2022

Záletník 47 aneb novinky ze světa cestování

Je tu neděle a s ní také další díl našeho pravidelně nepravidelného magazínu Záletník. Pokračujeme v nastoleném trendu, kdy se Záletník zaměřuje na na ty nejzajímavější novinky ze světa cestování. Také dnes vám naservírujeme pořádnou porci pozitivních zpráv. V uplynulém týdnu byla oznámena změna pravidel v celkem 10 dalších destinacích. Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských novinek na českém internetu.

Na rozdíl od minulých dvou týdnů (viz Záletník 45 a Záletník 46) nás dnes nečeká zvěstování žádné zprávy z těch nejočekávanějších – zrušení kompletně všech podmínek vstupu do některé z destinací. I přesto se můžeme podívat do našeho přehledu zemí, kam lze cestovat zcela bez omezení.

Nově otevřené destinace

Vítejte v Singapuru!

Od 1. dubna dojde k uvolnění pravidel cestování do Singapuru! Zrušen bude systém tzv. „VTL letů“ neboli Vaccinated Travel Lane, který omezoval možnost přicestování do Singapuru pouze na vybraných linkách vybraných dopravců. Základní předpokladem pro vstup na území Singapuru je dispozice očkovacím certifikátem a zároveň také negativním testem. Nově ale již (mj. cestovatelé z ČR) nebudou muset žádat singapurské autority o povolení ke vstupu a dále také odpadne povinnost podstoupit kontrolní AG test do 24 hodin od příletu do země.

Brány otevírá také Korejská republika

Zrušení 7denní karantény pro plně očkované cestovatele prakticky znamená možnost přicestovat do Jižní Koreje také za krátkodobou turistikou! Brány Korejské republiky se tak očkovaným cestovatelům otevřou po dvou letech. Doklad o očkování (většina cestovatelů bude potřebovat i „booster“) ale není jedinou podmínkou pro vstup do země. Po turistech bude vyžadován také sekundární doklad o jejich bezinfekčnosti v podobě negativního PCR testu (ne starší 48 hodin), vyplněný formulář (vč. registrace vakcíny) a turistické vízum ve formě elektronické registrace).

Usnadnění cestování pro očkované cestovatele

Cestování do vybraných destinací i nadále usnadňuje očkovací certifikát. Díky jeho vlastnictví se často vyhnete nejen negativním testům před výletem samotným, ale kolikrát vás také čekají benevolentnější podmínky po příletu do cílové destinace. Samozřejmě pro vás také pravidelně aktualizujeme seznam zemí, kam lze snadno cestovat s očkováním.

Dobré zprávy z Kanady

Očkování sice i nadále zůstává hlavní podmínkou vstupu na území Kanady, nicméně cestovatelé od 1. dubna nebudou muset předkládat navíc negativní test před odletem! Doposud platilo pravidlo o předložení negativního AG (ne staršího 24 hodin) nebo PCR testu (ne starší 72 hodin) před cestou, které od výletu do Kanady leckoho stále odrazovalo. Již od příštího týdne zvládnete tedy cestu do Kanady „pouze“ s očkovacím certifikátem (stačí dokončené základní schéma), vyplněným formulářem ArriveCAN a elektronickou registrací eTA.

Novinky z Afriky

Očkovací certifikát nově usnadní také cestování do trojice jihoafrických států. Ve všech následně zmíněných zemích mají ale cestovatelé vždy na výběr: doklad o očkování / negativní test.

V případě Botswany byl negativní PCR test (ne starší 72 hodin) přidán jako alternativa k dosud jedinému možnosti vstupu, kterou byla absolvované vakcinace. Oficiálně platilo poměrně bizarní pravidlo, že kdo přijel/přiletěl na hraniční přechod bez dokladu o očkování dostal na výběr z navrácení do země, z níž cestu zahájil, nebo podstoupení vakcinace přímo na hranici.

Oproti tomu Jihoafrická republika a Tanzanie doposud uznávaly pouze negativní testy a nehleděly na vlastnictví certifikátu o očkování. Nově ale cestovatelé s tímto dokladem nemusí předkládat právě negativní test provedený PCR metodou. Pokud ale očkovaní nejste, dejte si v případě cest do Tanzanie (vč. oblíbeného ostrova Zanzibar) na zkrácení platnosti testu – dříve nesměl být starší 96 hodin, zatímco nově byla jeho validita o jeden den zkrácena, a to na 72 hodin.

Drobné změny, které také potěší

Egypt digitalizoval příjezdový formulář, který lze nyní vyplnit již před cestou a následně si ulehčit trochu byrokracie po příletu do země. Více informací o cestování do Egypta se dočtete v našem průvodci „Koronavirus v Egyptě“.

Indie počínaje dneškem obnovuje pravidelnou leteckou dopravu. To v praxi znamená, že končí tzv. „letecké mosty“, v jejichž rámci mohli např. čeští cestovatelé letět do Indie pouze skrze vybraná letiště, která spadala na seznam „leteckých bublin“. Nově tedy v případě cesty do Indie nemusíte řešit routing svých letů. Více informací o cestování do Indie se dočtete v našem průvodci „Koronavirus v Indii“.

Jamajka v tichosti zrušila povinnost vyplňovat před cestou příjezdový formulář v podobě elektronické registrace. Více informací o cestování na Jamajku se dočtete v našem průvodci „Koronavirus na Jamajce“.

Očkovaným cestovatelům z Evropské unie odpadla při cestě do Kataru povinnost stahovat si sledovací aplikace Ehteraz. V rámci zmírněných pravidel v zemi byly také prodlouženy validity očkovacího certifikátu s „boosterem“ a dokladu o prodělání nemoci na rovných 12 měsíců. Více informací o cestování do Kataru se dočtete v našem průvodci „Koronavirus v Kataru“.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)