Záletník 37 aneb novinky ze světa letectví a cestování
26.10.2021

Záletník 37 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Týden utekl jako voda a je tu další díl našeho magazínu Záletník. Tentokráte se na novinky podíváme v trochu opačném pořadí, protože ty nejzajímavější se týkají cestovního ruchu. Neočkovaným jedincům se cestování prodraží, neboť budou zrušeny bezplatné testy. Thajsko ruší povinnou karanténu mj. očkované turisty z České republiky. Byrokraticky náročnější budou výlety do Nizozemska a Španělska. A chybět samozřejmě nebudou ani aktuality z pražského letiště. To vše (a nejen to) jsou témata, která přinesl minulý týden a na něž se zaměří další díl našeho glosáře „Záletník“. S chutí do čtení!

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. upínající zraky k předvolebnímu klání, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vylétá náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a právě dnes doletěl až k vám.

Cestování

Končí testy „zdarma“ pro neočkované cestovatele

Neočkovaným cestovatelům se výlety do zahraničí prodraží. Testy si nově budou muset hradit sami, a to jak před cestou do zahraničí, tak po návratu do ČR (viz podmínky definované Cestovatelským semaforem).

S platností od 1. listopadu 2021 bude omezena úhrada preventivního testování, které je momentálně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění (aktuálně má každý pojištěnec nárok na 1× AG test týdně a 2× PCR test měsíčně). Výjimku budou mít děti mladší 18 let, očkované osoby, rozočkované osoby (po první dávce) a také jedinci, kteří se nemohou nechat očkovat ze zdravotních důvodů. Hrazené testy budou i nadále se žádankou od lékaře (pro všechny)… Informaci na svém twitterovém účtu uvedl odstupující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Zbývá se jen zamyslet, jestli se nové opatření bude týkat českých občanů nebo už mířilo do Finska.

Očkování cestování v dnešní době skutečně výrazně usnadňuje. Podívejte se na seznam zemí, kam lze cestovat s očkováním (bez problémů).

Thajsko ruší karanténu pro cestovatele přijíždějící z České republiky

Jedna velmi příjemná zpráva přiletěla v závěru minulého týdne z jihovýchodní Asie. Thajsko rozšířilo seznam „bezpečných zemí“ o dalších 46 států a mezi nimi se objevila i Česká republika. Znamená to tedy zrušení povinné 7denní karantény po příjezdu pro všechny plně očkované cestovatele s platností od 1. listopadu 2021. Kromě očkovacího certifikátu bude třeba předložit negativní PCR test před cestou (ne starší 72 hodin) a další podstoupit po příletu do Thajska. Dále bude nutné disponovat rezervací ubytování v hotelu z programu SHA+ (bude ale stačit jedna noc, neboť výsledky popříletového testu byste měli obdržet do 24 hodin) a cestovním pojištěním  (min. krytí 50 000 USD vč. krytí výdajů spojených s COVID-19).

Po splnění výše uvedených podmínek budete moci cestovat po Thajském království bez omezení. Uznáváme, že jich stále není málo, nicméně cestování do Thajska už bude reálně možné. A to je před hlavní turistickou sezonou, která odpovídá zimním měsícům, vítaná zpráva. O tom, jak důkladné jsou procedury po příletu do této asijské země si můžete přečíst v „Zápiscích z Phuketu“ od našeho Jirky.

Záletník 37 aneb novinky ze světa letectví a cestování
Podmínky vstupu do Thajska od 1. listopadu 2021

Novinky z Evropy

 • 🇪🇸 Španělsko zařadilo na seznam rizikových zemí již celou ČR. V případě cest do pevninského Španělska, na Baleárské nebo Kanárské ostrovy bude třeba kromě španělského zdravotního formuláře předložit také doklad o bezinfekčnosti. (nezávisle na tom, odkud z ČR přesně cestujete). Více informací o cestování do Španělska.
 • 🇳🇱 Nizozemsko zařadilo Českou republiku mezi „vysoce rizikové země“. V praxi to znamená zavedení podmínek vstupu pro české cestovatele – doklad o očkování / prodělání nemoci, negativní antigenní test (ne starší 24 hodin) nebo PCR test (ne starší než 48 hodin). Více informací o cestování do Nizozemska.
 • 🇬🇧 Velká Británie zjednodušila podmínky vstupu pro očkované cestovatele. S platností od 24. října 2021 mohou všichni plně očkovaní cestovatelé (+ děti mladší 18 let) v případě cesty do Anglie absolvovat jako „2nd day test“ namísto dosavadního PCR testu „jen“ test antigenní. A co to přesně znamená? Především úsporu několika desítek liber. Více informací o cestování do Velké Británie.

Novinky ze světa

 • 🇫🇯 Fidži se otevře očkovaným turistům. Cestovat na souostroví bude od 1. prosince 2021 umožněno všech očkovaným cestovatelům. Sekundární podmínkou vstupu bude předložit negativní test před cestou na Fidži a další PCR test s negativním výsledkem absolvovat do 48 hodin od příjezdu na souostroví. Zas tak „snadné“ to cestování na Fidži tedy nebude. Počkejme si raději na upřesnění nastíněných požadavků…
 • 🇲🇦 Maroko zakázalo přímé lety z Německa, Nizozemska a Velké Británie. Nové opatřené vstoupilo v platnost ve čtvrtek 21. října 2021. Přímé lety z Maroka do uvedených zemí ale zůstávají povoleny – království se tak nejspíše snaží „omezit import koronavirové infekce“… Nové nařízení se může dotknout českých cestovatelů, a to v případě, že se chystali využít levných letenek Ryanairu z Berlína do Marrákeše.

Letectví

Novinky z Letiště Praha

 • ✈️ Do Prahy začal létat nový dopravce v podobě Bees Airline. Mladá ukrajinská aerolinka nabídne spojení na tč. neobsluhované lince z Prahy do Oděsy. Více informací o letovém řádu a cenách letenek najdete ve speciálním článku.
 • ✈️ Smartwings po dvou letech obnovily přímé letecké spojení z Prahy do Dubaje. Tuzemský dopravce plánuje do Perského zálivu létat každý den. Na trase si bude konkurovat s Emirates a Flydubai. Mrkněte se na nabídku letenek do Dubaje se Smartwings.
 • ✈️ Transavia navýšila počet rotací z Prahy do Paříže. Nízkonákladová společnost bude v posledním říjnovém týdnu létat z Prahy na pařížské letiště Orly 5× týdně (pondělí, středa, pátek, sobota a neděle). Další navýšení počtu letů můžeme očekávat s příchodem zimního letového řádu.
 • ✈️ Volotea obnovila provoz na linkách do francouzských měst Lyon a Toulouse. Obě linky budou obsluhovány 2× týdně, vždy v pátek a neděli. To přímo vybízí k plánům na prodloužené víkendy ve Francii.
 • ✈️ Vueling začne od prosince létat na nové lince z Prahy do Amsterdamu. Španělský dopravce se tak pustí do konkurenčního souboje s easyJetem a KLM.  Letový řád i ceny letenek naleznete v tomto článku.

Letem světem

 • ✈️ Wizz Air začne létat z Wroclawi na Lanzarote. Nová linka na Kanárské ostrovy, která by mohla být zajímavá především pro cestovatele z Královéhradeckého kraje, bude spuštěna od 22. prosince 2021. Létat se bude 1× týdně, a to každou středu. Bohužel ceny zpátečních letenek se zatím pohybují kolem 3,5 tisíce, což extra atraktivní není…
 • ✈️ Nového spojení do Petrohradu se dočkají Karlovy Vary. Za nečekanou novinkou stojí ruská aerolinka Nordwind Airlines, která plánuje přes zimní měsíce obsluhovat přímou linku mezi českým lázeňským městem a metropolí Leningradské oblasti. Létat se bude 1× týdně a letenky můžete již nyní ulovit v rezervačním systému aerolinky za poměrně slušné ceny (zpátečka do 3 tisíc Kč).
 • ✈️ Na ostravském letišti (OSR) se objevil letoun indonézské aerolinky Batik Air. Bohužel se nejedná o žádnou vlaštovku signalizující novou zajímavou linku do jihovýchodní Asie – důvod je prostý: Airbus A320 byl dopravcem vyřazen z flotily a v Ostravě bude čekat na nového provozovatele.

  Subscribe
  Upozornit na
  guest
  0 Komentáře
  Zpětné vazby
  Ukázat všechny komentáře
  Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)