Záletník 89 aneb novinky ze světa cestování a letectví
2.4.2023

Záletník 89 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 89! Dnes nás po delší době čeká pořádná nálož cestovatelských novinek – vstupní podmínky totiž zrušilo hned osm destinací. Čedok nově nabídne přímé lety z Prahy na Srí Lanku, do Keni nebo na Azorské ostrovy. Icelandair bude do Prahy létat až do ledna 2024. Emirates začnou na Bali létat Airbusem A380. A stejný typ letadla vrací do provozu také Lufthansa.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Ázerbájdžán se konečně otevřel všem cestovatelům

Ázerbájdžán doplnil Arménii s Gruzií a stal se poslední zemí na Kavkaze, která oficiálně zrušila všechny vstupní podmínky zavedené v souvislosti se šířením nemoci „COVID-19“. S platností od 28. března 2023 již přijíždějící cestovatelé nemusí při vstupu do země předkládat očkovací certifikát nebo doklad o prodělané nemoci. Vystačí si turistickým vízem, které si snadno a z pohodlí svého domova vyklikají během pár minut online. Všechny důležité informace o cestování do země naleznete v našem průvodci „„Koronavirus v Ázerbájdžánu“.

Po oznámení zrušení vstupních podmínek jsme nelenili a obratem vám našli také levné letenky do hlavního města země, Baku. Zpáteční letenky do Ázerbájdžánu od 1 924 Kč najdete v našem příspěvku na blogu.

Vstupní bariéry padají také v Africe

Po několika týdnech skoupých na cestovatelské novinky byl naopak závěr března mimořádně štědrý – zejména v Africe. Pro cestovatele pravděpodobně nejzajímavější informací bude zrušení vstupních podmínek do Zambie, kam turisté nejčastěji míří za Viktoriinými vodopády nebo do některého z národních parků v jejich blízkosti. Navíc Zambie, s platností od loňského podzimu, zrušila vízovou povinnost pro české cestovatele. Týká se to těch, kteří v zemí neplánují strávit více než 90 dnů (což splní prakticky všichni návštěvníci). Více informací o vstupních podmínkách do země naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Zambii“.

Na africkém kontinentu se zelenají nejen tropické deštné lesy v Sierra Leone a Rovníkové Guineji. Od konce března se zelená také semafor vstupních podmínek do obou destinací, které zrušily kompletní vstupní byrokracii zavedenou v souvislosti s nemocí „COVID-19“. Třetím do party (čerstvě „zelených zemí“) se pak stalo Mali. To ale vzhledem náročnosti vízového procesu a aktuální bezpečnostní situaci pravděpodobně nebude na perimetru mnoha cestovatelů. Kompletní podmínky vstupu do těchto destinací, i užitečné odkazy týkajících se víz, najdete v našich průvodcích níže:

Snadnější cestování do destinací ve Střední Americe a Karibiku

Pozitivní zprávy přichází také z amerického kontinentu. Předposlední středoamerickou destinací, která zrušila všechny vstupní podmínky související s nemocí „COVID-19“, se v minulém týdnu stal Honduras! Tzv. „Černého Petra“ drží v ruce sousední Nikaragua. Informace o cestování do Hondurasu naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Hondurasu“.

Tegucigalpa ale není jedinou metropolí, odkud z regionu přiletěly příznivé zprávy o uvolňování vstupních opatření. Bez restrikcí je čerstvě možné cestovat také do Port-au-Prince neboli na Haiti a také na souostroví Turks a Caicos.

Řecko zrušilo všechna lokální „COVID opatření“

Jedna novinka se potom týká i evropského kontinentu, byť je spíše kosmetická. Řecko s platností od 27. března 2023 zrušilo všechna lokální opatření zamezující šíření nemoci „COVID-19“. Zrušena byla mj. povinnost nosit ochranu dýchacích cest v prostředcích hromadné dopravy (byť její respektování bylo již v posledních měsících spíše diskutabilní).

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Čedok představil novinky pro letošní rok

Cestovní kancelář Čedok na čtvrteční tiskové konferenci představila čísla za uplynulý rok, který se pro ni stal ekonomicky nejúspěšnějším od roku 1989. Zároveň také odhalila zajímavé novinky pro rok 2023! Čeští cestovatelé se mohou těšit na přímé charterové lety do dobu zbrusu nových exotických destinací: na Srí Lanku do hlavního města Colombo (CMB) a do keňské Mombasy (MBA) ležící na březích Indického oceánu. Kromě toho se v nabídce cestovní kanceláře nově objeví také zájezdy na Azorské ostrovy – konkrétně na ostrov Sao Miguel do Ponta Delgady (PDL) – a také zimní lyžařské speciály do tureckého Kayseri (ASR).

Detaily o všech letošních novinkách – v Praze, Brně, Bratislavě i třeba Českých Budějovicích – či nasmlouvaných letadlech se dočtete v našem magazínu. 

Icelandair bude do Prahy létat minimálně do ledna 2024

Islandský národní dopravce Icelandair zveřejnil svůj letový řád pro zimní sezonu 2023/2024. Potěšitelnou zprávou je, že v něm i nadále počítá s pravidelným spojením Prahy a Reykjavíku. Nová linka z Prahy (PRG) do Keflavíku (KEF) bude spuštěna 1. června 2023 (podrobné informace naleznete v našem magazínovém článku). V letních měsících letecká společnost počítá se čtyřmi rotacemi týdně (úterý, čtvrtek, pátek a neděle). S příchodem zimního letového řádu dojde k pokrácení frekvence letů  na dva týdně (pondělí a pátek), s nimiž se počítá do 5. ledna 2024.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Emirates začnou na lety z Dubaje na Bali nasazovat A380

Aerolinka Emirates začne počínaje 1. červnem 2023 nasazovat na pravidelnou linku z Dubaje (DXB) do Denpasaru (DPS) Airbus A380. Populární turistický cíl v podobě ostrova Bali se stane také první destinací v celé Indonésii, kam bude prémiová letecká společnost létat právě s tímto typem letadla. Mezi oběma letišti aktuálně létají dva páry letů denně. „A380“ bude nasazována na lety s čísly EK368 a EK369. Lety s čísly EK398 a EK399 budou obsluhovány, stejně jako doposud, Boeingy 777-300ER.

Emirates obnovily lety do Christchurche

Ještě jednou Emirates a ještě jednou Airbus A380 na scéně! Arabská letecká společnost se s příchodem letního letového řádu vrátila na novozélandský Jižní ostrov, když obnovila pravidelné lety do města Christchurch (CHC). Reálně došlo k prodloužení linky EK412, která doposud každý den spojovala Dubaj (DXB) s australským Sydney (SYD), odkud nyní nově letoun pokračuje na Nový Zéland. Christchurch je, se svými necelými 400 tisíci obyvateli, zároveň nejmenším sídlem, do nějž Emirates s největším letadlem ze své flotily létají (celkem A380 v barvách Emirates létá na 49 letišť po celém světě).

Lufthansa vrací do provozu Airbusy A380

Neustále rostoucí poptávka ze strany cestovatelů dotlačila k návratu Airbusů A380 také německou aerolinku Lufthansa. Ta je po tříleté pauze opětovně nasadí na pravidelné přímé linky z Mnichova (MUC) do destinací na východním pobřeží Spojených států amerických. Konkrétně se bude jednat o linku LH424 mířící do Bostonu (BOS) – od 1. června –  a také LH410 směřující do New Yorku (JFK) – od 4. července.

Korean Air bude spolupracovat s Virgin Atlantic

Britská aerolinka Virgin Atlantic na začátku března rozšířila dopravce sdružené v alianci leteckých společností SkyTeam – o tom jsme psali již v našem magazínu Záletník (85). To samo o sobě indikuje zahájení spolupráce s jejími dalšími členy. Nejčerstvější dohodu o vzájemném code-sharování svých letů pak dopravce uzavřel s jihokorejskou aerolinkou Korean Air. Díky vzájemné spolupráci posílí Virgin Atlantic především svou pozici ve východní Asii a Oceánii.

Zdroje: Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.plch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.comTwitter | ZDopravy.cz,

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)