letiště Taškent

Letiště Taškent (TAS)

Mezinárodní letiště Taškent (TAS), oficiálně známé jako Letiště Islam Karimov Tashkent International Airport, je hlavním letištěm Uzbekistánu a zároveň největším letištěm ve střední Asii. Jedná se o klíčový dopravní uzel pro zemi a celou středoasijskou oblast. Svou základnu tu má aerolinka Uzbekistan Airways a také soukromá uzbecká aerolinka Qanot Sharq, která od léta 2024 nově zajišťuje přímé lety z Taškentu do Prahy.
 • WIFI zdarma
 • Obchod s potravinami
 • Vzdálenost od centra 8 km
 • Oficiální web letiště tashkent-airport.uz

Letenky do Taškentu

Nově (od jara 2024) se do Taškentu (TAS) dostaneš přímým letem i z Prahy (PRG). Linku provozuje uzbecká společnost Qanot Sharq Airlines, a to jednou týdně – každý čtvrtek. Ceny zpátečních letenek se aktuálně pohybují kolem 15 000 Kč. Doba letu z Prahy do Uzbekistánu je 6,5 hodiny. Tato varianta v současnosti nabízí nejideálnější poměr cena/výkon.

Zajímavé letenky do Uzbekistánu často ulovíš také v nabídce polské aerolinky LOT – via Varšava (WAW) nebo Turkish Airlines – via Istanbul (IST). Průměrná cena těchto letenek s jedním přestupem je cca 14 000 Kč. V akcích se takové letenky ale dají pořídit i za 10 či 11 tisíc Kč.

Batůžkáři mohou využít skládačku od Wizz Airu. Jedná se o lety s negarantovanými přestupy z Vídně (VIE) do Abú Dhabí (AUH) a odtamtud do Almaty.

Přímo do Taškentu se létá také z blízkého okolí České republiky:

  Letenky do Taškentu rezervuj přes náš vyhledávač.

  Doprava z letiště Taškent

  Doprava ve dne

  Autobus

  Do centra Taškentu se z mezinárodního terminálu dostaneš autobusy linek 47, 67, 94, 11, 37 nebo minibusy (tzv. maršrutky) 17m a 62m.  Spoje jezdí v intervalu každých 10 až 20 minut a cesta do centra potrvá přibližně 35 minut. První spoj vyráží v 6 hodin ráno a poslední chvíli po 22. hodině Jízdenku si v hotovosti koupíš přímo u řidiče autobusu a vyjde tě na 2 500 UZS (5 Kč).

  Taxi

  Nejrychlejší a nejpohodlnější způsob dopravy je jednoznačně taxi, kterým cesta do centra města potrvá přibližně 15–20 minut. Před terminálem obvykle čekají zástupy taxikářů, takže tu taxi seženeš prakticky v jakoukoliv hodinu. Dávej si ale pozor. Někteří taxikáři rádi zneužívají neznalosti cestujících a vzhledem k absenci taxametru tě cesta s nimi může vyjít nemile draho. Je proto lepší domluvit se s řidičem na ceně ještě před nástupem do vozu. Jinou, bezpečnější, variantou je objednat si oficiální letištní taxi, jehož cena za jízdu bude sice vyšší, zato však bez starostí.

  Další možností je využít taxi aplikaci Yandex, která funguje na stejném principu jako Bolt či Uber. Cenu za jízdu budeš mít jasně danou už při objednávání, tudíž nemusíš mít obavy, že si řidič cenu navýší dle své libosti. Cena se odvíjí od aktuální dopravní situace, nicméně v průměru dáš za jízdu do centra okolo 25 000 UZS (46 Kč).

  Doprava v noci

  Autobusové linky jezdí pouze do 22:00. V případě nočního příletu/odletu je jedinou možností taxi služba. 

  Přestup na letišti

  Letiště se skládá ze dvou terminálů:

  • Terminál 2 – mezinárodní terminál, který odbavuje všechny mezinárodní přílety a odlety;
  • Terminál 3 – vnitrostátní terminál.

  Oba terminály se nachází na stejném letišti, nicméně jsou od sebe poměrně vzdálené (přibližně hodinu chůze). Pro cestu mezi oběma terminály je zapotřebí využít taxi službu nebo autobus.

  V případě mezinárodního přestupu není potřeba opouštět tranzitní zónu a vzdálenosti mezi odletovými bránami nejsou velké. Na takový přesun ti postačí 30–40 minut.

  Další užitečné tipy

  Na mezinárodním terminálu je k dispozici neomezená Wi-Fi zdarma.

  Obchody najdeš pouze v mezinárodním terminálu a jejich nabídka je poměrně strohá. Občerstvit se můžeš v jednom z několika malých lokálních fast-foodů či kaváren (na obou terminálech), které bývají otevřené 24 hodin.

  Na letišti lze zakoupit místní SIM kartu i vyměnit peníze v jedné ze směnáren za pasovou kontrolou, které nabízí poměrně dobrý kurz.

  Návštěvníci letiště mohou za příplatek využít VIP salónek.

  Úschovna zavazadel není k dispozici.

  ✈️ Přílety/Odlety

  Přílety – letiště Taškent

  Odlety – letiště Taškent

  Pokud má tvůj let zpoždění nebo dojde k úplnému zrušení letu, můžeš získat odškodnění až 600 €!

  Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

  Navrhni úpravu textu
  Poslední aktualizace: 9. 7. 2024
  Subscribe
  Upozornit na
  guest
  0 Komentáře
  Zpětné vazby
  Ukázat všechny komentáře
  Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)