Švédsko

Švédsko

Itineráře
0 vzorů
Seznamka
0 lidí
Sezóna
hlavní: květen - září, vedlejší: listopad - únor
Víza
ne
Cenová hladina
Očkování
netřeba

Pozdravit divoké losy a poobědvat masové kuličky s brusinkovým džemem. Přespat v ledovém hotelu, jehož nábytek je každý rok tesán ze zmrzlé vody řeky Torne. Poctivě dodržovat fiku – pauzičku na kávu a tradiční skořicové šneky. Že to zní jako sen? Švédsko je překrásnou zemí a jeho dechberoucí příroda vás nenechá spát, opusťte svou komfortní zónu a vydejte se až na daleký sever, Kungsleden neboli Královská cesta vás provede opravdovou divočinou. Během dlouhých zimních nocí vás odmění neskutečná podívaná – polární záře tančící v černočerné tmě.

Švédsko – pátá největší země Evropy. Počet obyvatel ale neodpovídá velikosti země. Ve Švédsku žije kolem 10 mil., ale téměř 80 % z nich žije v jižní části země především ve větších městech.

Zajímavosti

Města a architektura:

  • Stockholm – hlavní město Švédska je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí země. Nebojte se prodlouženého víkendu v tomto městě, rozhodně se zde nebudete nudit. Při prohlídce města nevynechejte staré město Gamla Stan s jedinečnou atmosférou, Vasa Muzeum, kde si můžete prohlédnout jedinečnou královskou válečnou loď Vasa, která se potopila již při první platbě za hranicemi města v roce 1628. Dále nesmíte vynechat Skansen nacházející se nedaleko centra města, kde si můžete prohlédnout, jak se ve Švédsku žilo před industrializací. Součástí exposice je i menší zoo.
  • Malmo – jedná se o třetí největší město Švédska ležící na jižním cípu země, odkud se vám naskýtá krásný pohled na Oresundský most. Malmo je jedním z nejvíce průmyslových měst Skandinávie, což poznáte při samotné procházce města. I tak nabízí turistovi jedinečnou atmosféru. Dominantou města je tzv. otáčivý mrakodrap Turning Torso.
  • Oresundský most – šestnáctikilometrový most spojující Švédsko s Dánskem, který byl zprovozněn v roce 2000. Technicky se nejedná pouze o most, ale také o tunel. Uprostřed se most zdvíhá do výšky 204 m n. m. aby pod ním mohli proplouvat lodě. Skládá se ze dvou pater – jedno pro auta, druhé pro vlaky.
  • Falun – bývalo těžebním městem a velkou zásobárnou mědi. Od roku 2001 je město díky své historické významnosti zapsáno na seznamu UNESCO. Je také označováno jako „město, které dalo Skandinávii červenou barvu“, jelikož jako první začali v 16. a 17. století používat tmavočervenou barvu na domky, která je nyní symbolem celé skandinávské architektury.

Přírodní zajímavosti:

  • Gotland – je největší švédský ostrov. Na ostrově najdete městečko Visby, nejzachovalejší středověké obchodní město, dále pak tzv. raukary = písečné skalní útvary na pobřeží obklopené krásnými písečnými plážemi. Ačkoliv ostrov není nikterak světově významný, rozhodně stojí za návštěvu.
  • Tanum – jedná se o skalní rytiny z doby bronzové. Další archeologické lokality můžete najít v Birce anebo v Hovgarden.
  • Goteburg a okolí – Goteburg je druhým největším městem Švédska. Většina akčních letenek míří právě do tohoto města ležící na jihozápadě země. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že město leží „uprostřed ničeho“, není to tak. Město samo o sobě si zaslouží krátkou procházku, ale pak se vydejte za hranice obce víc severněji. Nečekejte atrakce zapsané na seznamu UNESCO, ani dechberoucí 360stupňové výhledy, ale krásnou různorodou barevnou přírodu bez jediného turisty. Ať už zamíříte na jakýkoliv zapadlý ostrůvek, do jakékoliv schované zátoky, vylezete na sebemenší kopec, naskytne se vám krásný výhled na skutečnou švédskou krajinu. Na pohodovou odpočinkovou dovolenou naprosto perfektní!
  • Jezero Vanern – největší jezero Švédska a třetí největší v Evropě. Také se jedná o největší zdroj pitné vody tzv. Starého kontinentu. Tato lokalita je oblíbenou destinací pro odpočinkovou dovolenou u jezera, na rybaření (byli zde uloveni ti největší lososi na světě), pro vodní sporty, ale rozhodně stojí za návštěvu i pár kulturních atrakcí jako je hrad Lacko, město Karlsbad s příjemnou atmosférou a spoustu dalšího. Zavítat můžete i k sousednímu jezeru Vattern, kde stojí za prohlídku muzeum Husqvuarny. Překvapí vás, do jaké doby historie této světoznámé firmy sahá a na čem firma začínala.
  • Laponsko – severní část země, kde narazíte jen na krásnou ničím nerušenou přírodu a na původní styl života místních obyvatel, tzv. Sámů. Jezdí se sem nejen za pozorováním polární záře, pro které je ideální Národní park Abisko, ale za návštěvu stojí také NP Padjelanta, který je oblíbený nejen kvůli trekování skrze dechberoucí severskou krajinou, ale také velké koncentraci divokých losů.
  • Vysoké pobřeží a souostroví Kvarken – ačkoliv souostroví Kvarken patří Finsku, vysoké pobřeží naopak náleží Švédsku. Obě tyto oblasti se nacházejí na seznamu UNESCO a to díky neuvěřitelně překrásné krajině, která vznikla s ústupem ledovců před téměř 10 tisící lety.

Víza

Švédsko je členským státem Evropské unie a patří do tzv. Schengenského prostoru. K jeho návštěvě vám postačí i občanský průkaz.

Doprava

Doprava do Švédska

Z pražského letiště se dá dostat do Švédska přímým spojem a to jednak do Stockholmu, ale také do Goteburgu, ležící na jihozápadě země. Do Stockholmu Do Stockholmu se dostanete s Ryanairem, se Smartwings, se SASem anebo Norwegian, Ceny … Do Goteburgu se můžete svézt na křídlech opět nízkonákladovky Ryanair, a to od 550 Kč za letenky.

Pokud byste se chtěli vydat kamkoliv jinam, tak už budete muset s přestupem.

Doprava po Švédsku

Švédsko je  skutečně velké. Když říkáme velké, myslíme rozlehlé. Počítejte s tím, že ať už zvolíte jakýkoliv způsob dopravy po Švédsku, tak nějaký čas na cestě strávíte. Ale i ve Švédsku platí, že „i cesta je cíl“.

Nejpohodlnějším způsobem dopravy je půjčení auta. Jedná o nejlevnější způsob přepravy (zejména rozloží-li se náklady mezi více cestovatelů), i tak stále je třeba počítat s tím, že jste prostě ve Skandinávii, kde jsou ceny oproti našim vyšší. Za zapůjčený auťák zaplatíte okolo 1 500 – 2 000 Kč/den. Dostupnou nabídku ve vaší cílové lokalitě a konkrétním termínu hledejte v naší autopůjčovně. Vyšší ceně ovšem odpovídá kvalita půjčených vozidel (naposledy jsme měli káru, jejíž tachometr ukazoval najetých pouhých 39 mil). Vzhledem k delším vzdálenostem nezapomínejte ani na náklady v podobě pohonných hmot (litr benzínu stojí v přepočtu kolem 40 Kč). Dražší krmivo pro vaši káru nicméně kompenzuje fakt, že žádné komunikace, a to ani dálnice, nejsou zpoplatněny. Jediným místem, kde se vybírá mýtné, je Öresundský most spojují město Malmö s dánskou Kodaní.

Průměrná rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnici většinou 110 km/h. Dejte si pozor na silniční radary (narazíte na ně i v místech, kde byste je normálně nečekali). Na přítomnost radarů vás ale dopředu upozorní šikovné navigace, do nichž jsou měřené úseky zaneseny. I to je jeden z důvodů, proč jejich používání doporučujeme.

Ve Švédsku se samozřejmě můžete spoléhat i na veřejnou dopravu (vlaky, autobusy). Ceny, které odpovídají švédským standardům, vás ale moc  nepotěší a pravidelné využívání veřejné dopravy (zejména té vlakové) se může pěkně prodražit. Cestování vlakem nabídne vysoký komfort, ale železniční síť není příliš hustá a obsluhuje především větší města. Lístky zakoupíte před cestou na webu Švédskách drah. V případě cesty do odlehlejších míst či menších obcí se spolehněte na spoje autobusové. Ve srovnání s vlaky jsou sice méně pohodlné, ale levnější. Hlavní autobusový dopravce v zemi, SweBus, se spojil s Flixbusem. Využít lze (zejména na jihu země) také spojení nabízená Nettbussem.

Všechny jízdní řády kombinující různé způsoby dopravy najdete na webu Resrobot. Je k dispozici i aplikace.

V případě vnitrostátního cestování na delší vzdálenost je jasnou jedničkou doprava letecká. Největším dopravcem je pochopitelně národní aerolinka SAS, potažmo Norwegian. V případě letů na menší regionální letiště ovšem můžete narazit na BRA Braathens Regional Airlines či Air Leap.

Počasí

Počasí ve Švédsku, jako v jakékoliv jiné severské zemi, je nepředvídatelné a velmi proměnlivé. Celý Skandinávský poloostrov je ovlivňován teplým Golfským proudem, který zajišťuje celé oblasti  relativně příjemné podnebí, a to převážně během letních měsíců. Během roku se střídají čtyři roční období, ovšem průměrná teplota je ve srovnání s ČR trošku nižší –  čím víc na sever cestujete, tím větší je rozdíl. Ať již do Švédska pojedete v létě nebo v zimě, základem je teplé a nepromokavé oblečení.

Severní část (cca 15 % rozlohy) země se nachází v subarktickém pásů, kde se střídá polární den a noc (v létě slunce nezapadá a v zimě prakticky nevychází). Sledování polární záře neboli aurory borealis je pak častým a vyhledávaným turistickým cílem.

Měna & peníze

Ačkoliv je Švédsko členským státem Evropské unie, nepatří do tzv. eurozóny (nepoužívají euro). Oficiální měnou je švédská koruna(SEK). 1 SEK je cca 2,60 Kč. Velmi populární (v podstatě téměř všude žádané), jsou platby kartou. S hotovostí na většině místech moc nepochodíte. Například na většině letištích hotovost vůbec neakceptují.

Přehled životních nákladů ve Švédsku nalezneš na webu Numbeo.

Jazyk & náboženství

Oficiální úřední jazyk – švédština – je příbuzná norštině a dánštině. Uvádí se, že minimálně Norové a Švédové si navzájem rozumí. Rozšířená je i znalost anglického jazyka, kterým se dorozumí až 90 % švédské populace. Nemusíte se tedy, že byste se ve Švédsku nedomluvili. Z vlastních zkušeností můžeme potvrdit, že anglicky zde mluví opravdu většina obyvatelstva, od těch nejmladších až po ty nejstarší, ať už ve městech nebo na venkově.

Necelých 60 % obyvatel se hlásí ke křesťanství. Nejsilnější církví je ve Švédsku luteránská. Druhým nejrozšířenějším náboženstvím je islám, přičemž podíl muslimů v populaci díky liberálnímu postoji k imigrační politice v posledních letech roste. Mezi výraznější minority lze zahrnout ještě pravoslavné křesťany a římské katolíky.

Bezpečnost a očkování

Dříve byla země považována za jednu z nejbezpečnějších zemí Evropy (možná i světa). Pocit absolutního bezpečí však především ve velkých městech (Stockholm, Malmö) pomalu mizí, a to z důvodu nárůstu počtu imigrantů koncentrujících se ve svých čtvrtích, kde zároveň roste kriminalita.

Z vlastní zkušenosti bychom ale tvrdili pravý opak – lidé jsou zde neuvěřitelně přátelští a nikde jsme se necítili nekomfortně nebo v nebezpečí.

Žádné speciální očkování při vstupu do Švédska není třeba.

 

COVID-19

Švédsko je jedna z mála zemí, která nezavádí žádná plošná opatření nebo restrikce. Vše je na svobodném rozhodnutí každého občana, jak se k dané situaci postaví. Neznamená to ovšem, že ve Švédsku pořádají party na každém rohu a dělají, jakože je „vše v pořádku“. Naopak – Švédové dodržují (pro někoho až přehnaně) dvoumetrové rozestupy. Nikdo vám nepodá ruku, v obchodech lidé počkají ve vedlejší uličce, aby se s vámi nedostali do blízkého kontaktu, na benzince počkají v autě, než natankujete a odjedete apod. Roušky zde také téměř nikdo nenosí (ani na letišti).

Je tedy čistě na vás, jaká opatření budete chtít dodržovat při návštěvě Švédska. Možná je to překvapivé, ale člověk se tam cítí v současné době bezpečněji než v ČR.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 13. 11. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne

Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)