Švédsko

Švédsko

Itineráře
0 vzorů
Seznamka
0 lidí
Sezóna
hlavní: květen – září, vedlejší: listopad – březen
Víza
ne
Cenová hladina
Očkování
netřeba

Švédsko! Oficiálně Švédské království je nejrozlehlejší a zároveň nejlidnatější skandinávskou zemí. Na západě sousedí s Norskem, na východě s Finskem a na jihu ho od Dánska odděluje pouze unikátní most přes průliv Öresund. Ve Švédsku žije téměř stejně obyvatel jako u nás v ČR – tedy 10 milionů. Ovšem rozloha této konstituční monarchie je téměř 6× větší než v případě ČR (je to dokonce 3. největší země v Evropské unii). Čísla hovoří jasně a hustota zalidnění Švédska není vysoká, většina populace navíc žije v jižní části země. Čím severněji na svých cestách pojedete, tím méně lidí budete potkávat. Hlavním městem Švédska je Stockholm ležící na jihovýchodním pobřeží země.

Švédsko je překrásnou zemí, jehož příroda vás rozhodně nenechá spát. Vyrazte ji poznávat na sever země do národních parků v Laponsku, projděte se po Královské cestě (Kungsleden) a pozdravte divoké losy. Během dlouhých zimních nocí se vám nabídne neskutečná podívaná – polární záře tančící v černočerné tmě. A nocovat můžete v unikátním ledovém hotelu na řece Torne nedaleko města Kiruna. Za zážitky ale nemusíte až na sever země. Zejména nemáte-li tolik času, zaleťte si na prodloužený víkend alespoň do hlavního města – Stockholmu. Švédsko vám projde i žaludkem: poobědvejte masové kuličky s brusinkovým džemem a po oběde nezapomeňte na fiku – pauzičku na kávu a skořicové šneky. 

Zajímavosti

Města:

  • Stockholm – hlavní město Švédska je zároveň jedním z nejnavštěvovanějších míst v zemi. Ideální mčasovou dotací pro poznání Stockholmu je prodloužený víkend. Při prohlídce města nevynechejte staré město – Gamla Stan s jedinečnou atmosférou, Vasa Muzeum, kde si můžete prohlédnout jedinečnou královskou válečnou loď Vasa, (potopenou již při první platbě za hranice města v roce 1628). Navštivte také Skansen (nejstarší open-air muzeum na světě) nacházející se na ostrově Djurgarden, kde si můžete prohlédnout, jak se ve Švédsku žilo před industrializací. Součástí expozice je i menší zoo.
  • Göteborg – druhé největší švédské město ležící na jihozápadě země. Na první pohled se sice může zdát, že se město nachází uprostřed ničeho, ale rozhodně tomu tak není. Krátkou procházku si jeho centrum zaslouží. Více času však věnujte okolní přírodě – různorodé a pestrobarevné za každého ročního období. Mnoho dalších turistů na svém výletu nepotkáte a ať už zamíříte na kterýkoliv ostrůvek u pobřeží, vylezete na jakýkoliv kopec či podniknete „hike“ tamější nádhernou přírodou.
  • Malmo – třetí největší město ve Švédsku leží na samotném jihu země (dánské Kodani na dohled). Právě s hlavním městem Dánska ho spojuje Öresundský most. Samotné Malmö je jedním z nejprůmyslovějších švédských měst a jeho nejvýznamnější dominantou je otáčivý mrakodrap Turning Torso.
    • Oresundský most – šestnáctikilometrový most spojující Švédsko s Dánskem byl zprovozněn v roce 2000. Technicky vzato se nejedná pouze o most (pro auta), ale také o tunel (pro vlaky). Uprostřed mostu jsou dva páry 204 metrů vysokých pylonů, mezi nimiž mohou proplouvat lodě. Samotná vozovka je v nejvyšším místě 57 m nad vodní hladinou. Přejezd mostu je zpoplatněn částkou 54 € (49 € při nákupu online).
  • Falun – bývalé těžební město, který vyrostlo kolem dolů na měď (poslední důl byl zavřen v roce 1992). Od roku 2001 je město díky své historické významnosti zapsáno na seznamu UNESCO. Je také označováno jako „město, které dalo Skandinávii červenou barvu“, jelikož jako první začali v 16. a 17. století používat tmavočervenou barvu na domky, která je nyní symbolem celé skandinávské architektury. Ve městě se také nachází sportovní areál, který několikrát hostil mistrovství světa v klasickém lyžování.

Přírodní zajímavosti:

  • Gotland – největší švédský ostrov. Na ostrově najdete městečko Visby, nejzachovalejší středověké obchodní město, dále pak tzv. raukary = písečné skalní útvary na pobřeží obklopené krásnými písečnými plážemi.
  • Tanum – kulturní památka zapsaná na seznamu UNESCO nacházející se na jihozápadě země u hrabnic s Norskem. Jedná se o soubor skalních rytin z doby bronzové. Další archeologické lokality můžete najít v Birce anebo v Hovgarden.
  • Jezero Vänern – největší jezero Švédska a třetí největší v Evropě. Také se jedná o největší zásobárnu pitné vody v EU. Tato lokalita je oblíbenou destinací pro odpočinkovou dovolenou u jezera, pro rybaření (byli zde uloveni ti největší lososi na světě) nebo pro vodní sporty. Za návštěvu stojí i pár kulturních atrakcí jako je hrad Lacko, město Karlsbad s příjemnou atmosférou a spoustu dalšího. Zavítat můžete i k sousednímu jezeru Vättern, kde stojí za prohlídku muzeum světoznámé firmy Husqvarna (nedaleko města Jönköping).
  • Laponsko – severní část země, kde narazíte jen na krásnou ničím nerušenou přírodu a na původní styl života místních obyvatel, tzv. Sámů. Do Laponsko se jezdí mj. za pozorováním polární záře (ideálním místem je Národní park Abisko). Za návštěvu stojí také NP Padjelanta, který je oblíbený pro trekování skrze dechberoucí severskou krajinou. Nejznámějším trekem je Kungsleden neboli „královská cesta“. Milovníky fauny potěší i vysoká koncentrace volně žijících losů.
  • Vysoké pobřeží a souostroví Kvarken – první označuje švédské pobřeží Botnického zálivu, zatímco druhé ostrůvky patřící Finsku. Společně tvoří pás Baltského moře zapsaný na seznam UNESCO. Návštěvníkům se nabídnou krásné přírodní scenérie, které mohou obdivovat např. na 129 km dlouhé dálkové trase Höga kustenleden.

Víza

Švédsko je členským státem Evropské unie a patří do tzv. Schengenského prostoru. K jeho návštěvě vám postačí i občanský průkaz.

Doprava

Doprava do Švédska

Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem dopravy do Švédska je rozhodně doprava letecká. Z pražského letiště Václava Havla jsou operovány přímé linky do Stockholmu i Göteborgu. Do hlavního města, Stockholmu, létají z Prahy České aerolinie, Scandinavian Airlines nebo SAS, Norwegian a Ryanair. První tři aerolinky létají z Prahy na letiště Arlanda, zatímco nízkonákladový Ryanair pak na letiště Skavsta.  Standardní cena zpátečních letenek z Prahy do Stockholmu se pohybuje v rozmezí od 3 do 5 tisíc Kč. U Ryanairu ovšem můžete často pořídit zpáteční letenky i za pouhou tisícovku. 

Pokud poletíte z Prahy do Göteborgu, budete mít na výběr ze dvou aerolinek – ČSA a Ryanairu. Ceny letenek jsou podobné jako v případě Stockholmu.

A budete-li cestovat kamkoliv jinam, napřímo to letecky nepůjde. SAS vás ale s přestupem ve Stockholmu dopraví do spousty destinací jako Malmö, Umea, Sundsvall, Lulea, Visby či Kiruna.

Doprava po Švédsku

Švédsko je skutečně velké. Když říkáme velké, myslíme rozlehlé. Počítejte s tím, že ať už zvolíte jakýkoliv způsob dopravy po Švédsku, tak nějaký čas na cestě strávíte. Ale i ve Švédsku platí, že „i cesta je cíl“.

Osobní doprava

Nejpohodlnějším způsobem dopravy je půjčení auta. Jedná o nejlevnější způsob přepravy (zejména rozloží-li se náklady mezi více cestovatelů), i tak stále je třeba počítat s tím, že jste prostě ve Skandinávii, kde jsou ceny oproti našim vyšší. Za zapůjčený auťák zaplatíte okolo 1 500 – 2 000 Kč/den. Dostupnou nabídku ve vaší cílové lokalitě a konkrétním termínu hledejte v naší autopůjčovně. Vyšší ceně ovšem odpovídá kvalita půjčených vozidel (naposledy jsme měli káru, jejíž tachometr ukazoval najetých pouhých 39 mil). Vzhledem k delším vzdálenostem nezapomínejte ani na náklady v podobě pohonných hmot (litr benzínu stojí v přepočtu kolem 40 Kč). Dražší krmivo pro vaši káru nicméně kompenzuje fakt, že žádné komunikace, a to ani dálnice, nejsou zpoplatněny. Jediným místem, kde se vybírá mýtné, je Öresundský most spojují město Malmö s dánskou Kodaní.

Průměrná rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnici většinou 110 km/h. Dejte si pozor na silniční radary (narazíte na ně i v místech, kde byste je normálně nečekali). Na přítomnost radarů vás ale dopředu upozorní šikovné navigace, do nichž jsou měřené úseky zaneseny. I to je jeden z důvodů, proč jejich používání doporučujeme.

Hromadná doprava

Ve Švédsku se samozřejmě můžete spoléhat i na veřejnou dopravu (vlaky, autobusy). Ceny, které odpovídají švédským standardům, vás ale moc  nepotěší a pravidelné využívání veřejné dopravy (zejména té vlakové) se může pěkně prodražit. Cestování vlakem nabídne vysoký komfort, ale železniční síť není příliš hustá a obsluhuje především větší města. Lístky zakoupíte před cestou na webu Švédskách drah. V případě cesty do odlehlejších míst či menších obcí se spolehněte na spoje autobusové. Ve srovnání s vlaky jsou sice méně pohodlné, ale levnější. Hlavní autobusový dopravce v zemi, SweBus, se spojil s Flixbusem. Využít lze (zejména na jihu země) také spojení nabízená Nettbussem.

Všechny jízdní řády kombinující různé způsoby dopravy najdete na webu Resrobot. Je k dispozici i aplikace.

V případě vnitrostátního cestování na delší vzdálenost je jasnou jedničkou doprava letecká. Největším dopravcem je pochopitelně národní aerolinka SAS, potažmo Norwegian. V případě letů na menší regionální letiště ovšem můžete narazit na BRA Braathens Regional Airlines či Air Leap.

Počasí

Počasí ve Švédsku, jako v jakékoliv jiné severské zemi, je nepředvídatelné a velmi proměnlivé. Celý Skandinávský poloostrov je ovlivňován teplým Golfským proudem, který zajišťuje celé oblasti  relativně příjemné podnebí, a to převážně během letních měsíců. Během roku se střídají čtyři roční období, ovšem průměrná teplota je ve srovnání s ČR trošku nižší –  čím víc na sever cestujete, tím větší je rozdíl. Ať již Švédsko hodláte navštívit v létě nebo v zimě, základem je teplé a nepromokavé oblečení.

Severní část (cca 15 % rozlohy) země se nachází v subarktickém pásů, kde se střídá polární den a noc (v létě slunce nezapadá a v zimě prakticky nevychází). Sledování polární záře neboli aurory borealis je pak častým a vyhledávaným turistickým cílem.

Měna & peníze

Ačkoliv je Švédsko členským státem Evropské unie, nepatří do tzv. eurozóny (nepoužívají euro). Oficiální měnou je švédská koruna (SEK). 1 SEK je cca 2,60 Kč. Velmi populární (v podstatě téměř všude žádané), jsou platby kartou. S hotovostí na většině místech moc nepochodíte. Například na většině letištích hotovost vůbec neakceptují.

Přehled životních nákladů ve Švédsku nalezneš na webu Numbeo.

Jazyk & náboženství

Oficiální úřední jazyk – švédština – je příbuzná norštině a dánštině. Uvádí se, že minimálně Norové a Švédové si navzájem rozumí. Rozšířená je i znalost anglického jazyka, kterým se dorozumí až 90 % švédské populace. Nemusíte se tedy, že byste se ve Švédsku nedomluvili. Z vlastních zkušeností můžeme potvrdit, že anglicky zde mluví opravdu většina obyvatelstva, od těch nejmladších až po ty nejstarší, ať už ve městech nebo na venkově.

Necelých 60 % obyvatel se hlásí ke křesťanství. Nejsilnější církví je ve Švédsku luteránská. Druhým nejrozšířenějším náboženstvím je islám, přičemž podíl muslimů v populaci díky liberálnímu postoji k imigrační politice v posledních letech roste. Mezi výraznější minority lze zahrnout ještě pravoslavné křesťany a římské katolíky.

Bezpečnost a očkování

Dříve byla země považována za jednu z nejbezpečnějších zemí Evropy (možná i světa). Pocit absolutního bezpečí však především ve velkých městech (Stockholm, Malmö) pomalu mizí, a to z důvodu nárůstu počtu imigrantů koncentrujících se ve „svých čtvrtích“, kde zároveň roste kriminalita.  Na druhou stranu to je primárně problém zejména konkrétních čtvrtí ve velkých městech, nikoliv Švédska jako celku.

Z vlastní zkušenosti bychom potom tvrdili pravý opak – lidé ve Švédsku jsou neuvěřitelně přátelští a nikde jsme se necítili nekomfortně nebo v nebezpečí. Švédsko lze určitě považovat za bezpečnou zemi.

Žádná speciální očkování při vstupu do Švédska není třeba.

COVID-19

Švédsko je jedna z mála zemí, která nezavádí žádná plošná opatření nebo restrikce. Vše je na svobodném rozhodnutí každého občana, jak se k dané situaci postaví. Neznamená to ovšem, že ve Švédsku pořádají party na každém rohu a dělají, jakože je „vše v pořádku“. Naopak – Švédové dodržují (pro někoho až přehnaně) dvoumetrové rozestupy. Nikdo vám nepodá ruku, v obchodech lidé počkají ve vedlejší uličce, aby se s vámi nedostali do blízkého kontaktu, na benzince počkají v autě, než natankujete a odjedete apod. Roušky ve Švédsku téměř nikdo nenosí (ani na letišti).

Je tedy čistě na vás, jaká opatření budete chtít dodržovat při návštěvě Švédska. Možná je to překvapivé, ale člověk se tam cítí v současné době bezpečněji než v ČR.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 1. 12. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)