Záletník 67 aneb novinky ze světa cestování a letectví
30.10.2022

Záletník 67 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho, v posledních týdnech velmi pravidelného, magazínu Záletník – tentokráte již s pořadovým číslem 67! Představíme si dvě nově otevřené (bez restrikcí) destinace. Ohlédneme se za posledním letem „OK-REQ“. Podíváme se, kdy v Praze uvidíme Airbus A350 v barvách Iberie a Boeing 777 v nátěru Korean Air. A samozřejmě neopomene ani novinky ze světa – třeba zajímavou loterii v Austrálii. Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Velká část světa je už cestovatelům otevřena bez restrikcí, proto se také tato kapitola obsahově neustále zmenšuje. Stejně jako v přecházejícím vydání jsme i do aktuální dílu vešly dvě změny ve vstupních opatřeních napříč světem.

Vypadá to, že by se mohly začít povolovat opasky také v Jižní Americe. Minulý týden jsme zvěstovali rušení vstupních podmínek do Ekvádoru a dnes navážeme další latinskoamerickou zemí v podobě Paraguaye. Ta od pondělí 24. října 2022 nevyžaduje po přijíždějících cestovatelích negativní test ani očkovací certifikát.

Druhou destinací, která upravila podmínky vstupu, jsou Bermudské ostrovy. Tamější orgány zrušily povinnost podstupovat test s negativním výsledkem před cestou na souostroví a navíc také kontrolní testování po příletu. Jedinou podmínkou vstupu tak zůstává elektronická registrace, která částečně supluje formu turistického víza. Pro očkované cestovatele již žádné další regule neplatí. Neočkovaní cestovatelé do registrace musí nahrát doklad o uzavřeném cestovním pojištění (vč. krytí výdajů spojených s léčbou nemoci „COVID-19“).

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z Letiště Praha

ČSA se rozloučily s posledním letadlem ve svém vlastnictví

České aerolinie se v pondělí 24. října 2022 rozloučily s Airbus A319 (registrace „OK-REQ“), který v dopoledních hodinách odletěl z Prahy do St. Athanu ve Velké Británii. Tam ho čeká rozebrání: část komponentů bude použita na náhradní díly, zbytek letadla poté čeká sešrotování.

V leteckém parku ČSA se nyní nachází jedno jediné letadlo, a to Airbus A320 s registrací „OK-HEU“. Tento Airbus má ovšem dopravce pouze pronajatý a nevlastní jej. Přes zimní měsíce ho budou České aerolinie využívat na své jediné pravidelné lince z Prahy do Paříže (CDG). K vidění může být také na některých spojích operovaných aerolinkou Smartwings. Brzy by se ale flotila ČSA měla opět rozrůst. Tisková mluvčí Vladimíra Dufková pro server Zdopravy.cz uvedla, že „ČSA od jara plánují do flotily zařadit dvě letadla A320. Mělo by se jednat několikaletý operativní leasing. 

Mezi Prahou a Madridem bude létat Airbus A350

Zajímavého zpestření se dočkají cestovatelé na pravidelné lince aerolinky Iberia mezi Prahou a Madridem. Dle rezervačního systému dopravce bude každý prosincový a lednový čtvrtek, počínaje 8. prosincem, nasazován na trasu Airbus A350.

Záletník 67 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Pokud byste se však chtěli proletět na krátkém letu v „business třídě“, máte smůlu. Cestovatelé s letenkami vystavenými v „business class“ budou usazeni do „Premium Economy Cabin“.

Do Prahy se vrátí Korean Air

Na pražské Letiště Václava Havla se na přelomu roku vrátí letadlo v barvách jihokorejské aerolinky Korean Air. Žel bohu se nebude jednat o obnovení pravidelného spojení mezi Prahou a Soulem, nýbrž o speciální lety vypravované mezi vánočními svátky. Dle rezervačního systému dopravce je zřejmé, že let s označeném KE8969 přistane v Praze 16. prosince a 7. ledna. Na trasu do Jižní Koreje se vydá vždy o den později jako KE8970 (tj. 17. prosince 2022 a 8. ledna 2023).

✈️ 🌐 Letem světem

Smartwings obnovily linku z Bratislavy do Dubaje

Ve středu 26. října 2022 zahájila česká aerolinky Smartwings pravidelné lety mezi Slovenskem a Spojenými arabskými emiráty pro zimní sezonu 2022/2023. Linka bude dopravcem operována 2× týdně – vždy středy a neděle. V rezervačním systému letecké společnosti vidíme lety s dostupností do konce dubna příštího roku.

Kromě pravidelné linky z Bratislavy do Dubaje budou letadla v barvách Smartwings na letišti M. R. Štefánika v Bratislavě k vidění také na charterových spojích do Ománu, Senegalu, na Kapverdy a Zanzibar.

Emirates zahájí spolupráci s Batik Air

Letecká společnost Emirates uzavřela dohodu o code-sharingu letů s indonéským dopravcem Batik Air. Díky nové spolupráci si budou moci cestující s tímto prémiovým dopravcem vybírat ze spojení do celkem 25 destinací v Indonésii, do nichž se dostanou tzv. „na jednu letenku“. Již na začátku letošního roku přitom dopravce z Perského zálivu uzavřel podobnou dohodu také s indonéským národním dopravcem, Garudou. 

„Middle Seat Lottery“ pořádaná Virgin Australia

S hodně zajímavým konceptem přichází australský dopravce Virgin Australia. Aerolinka v rámci zatraktivnění cestování na neoblíbeném „middle seat“ nabídne cestovatelům, kteří si toto sedadlo dobrovolně vyberou, možnost zapojit se do soutěže o sympatické výhry. Po dobu platnosti loterie, do dubna 2023, se budou na týdenní bázi losovat výherci lákavých cen.  Např. tento týden se hraje o 6denní plavbu po Karibiku pro dvě osoby s Virgin Voayges (vč. zpátečních letenek do USA, kde plavba začíná i končí), následující týden bude v osudí roční platinový status ve věrnostním programu aerolinky „Virgin Velocity“ + 1 000 000 mil.

Zrod nové aerolinky Fly Jinnah

V Pákistánu byla založena nová letecká společnost Fly Jinnah. Za novým projektem stojí mj. jako mateřská aerolinky Air Arabia. Mladý pákistánský dopravce bude provozovat celkem tři letouny Airbus A320-200 a zpočátku se zaměří na domácí linky. S příchodem zimního letového řádu začne létat mezi hlavním městem Islámábádem (ISB), Káračím (KHI), Láhaurem (LHE), Pešavárem (PWE) a Kvétou (UET).

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)