Záletník 54 aneb novinky ze světa cestování
10.7.2022

Záletník 54 aneb novinky ze světa cestování

Je tu neděle a s ní další vydání našeho pravidelně nepravidelného magazínu Záletník. Dnešní díl, s pořadovým číslem 54, do světa vylétá po dvoutýdenní odmlce a primárně se zaměří na nejzajímavější novinky pro cestovatele. Celkem si totiž posvítíme na jedenáct změn v cestovních pravidlech napříč všemi kontinenty. Vzhledem k výživnosti tématu se dnes bohužel nedostane na novinky ze světa letectví. Těch máme také téměř plný šuplík, ale necháme si je až do dalšího vydání na příští víkend. Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Cestování jako dřív

Také první červencové dny nebyly na pozitivní novinky ze světa cestování zrovna chudé! Jako jedna z posledních zemí na evropském kontinentu zrušilo všechny vstupní podmínky Portugalsko, což je před nadcházející hlavní letní sezonou jistě velmi vítaná zpráva. Změna pravidel se pak týká také cestování na Azorské ostrovy a Madeiru (kde již „doklady bezinfekčnosti“ nekontrolovali nějaký ten týden). Oproti tomu Austrálie se stala dokonce prvním pionýrem v regionu Oceánie, který oficiálně zrušil všechny podmínky vstupu v souvislosti s nemocí „COVID-19“. Nově nemusí přijíždějící cestovatelé předkládat očkovací certifikát ani ztrácet čas vyplňováním speciálního formuláře. Třetím do party je populární ostrov Mauricius, kde od začátku července přijíždějící cestovatelé nemusí podstupovat kontrolní testy a neočkovaným jedincům odpadá povinnost nastupovat do týdenní karantény. A výčet uzavírá karibské souostroví Trinidad a Tobago. To na začátku června začalo kromě očkovacího certifikátu uznávat pro vstup i negativní test, aby přesně o měsíc později zrušilo i tuto povinnost.

Na detaily opatření v jednotlivých zemích se můžete podívat v našich průvodcích:

Seznam zemí, kam můžeme cestovat zcela bez omezení se tak již rozšířil na celkem 73 destinací!

Snadnější cestování díky očkování

Zatímco někde se rozvolňuje zcela, jinde zatím pouze částečně. To platí zejména o mnohých destinacích na africkém kontinentu. Za předpokladu dispozice očkovacím certifikátem již relativně nově nemusíte předkládat negativní test při cestách na Komorské ostrovy a do Súdánu. Stejná změna pravidel by měla potěšit i cestovatele, kteří v brzké době plánují navštívit Kajmanské ostrovy v Karibiku.

Na detaily opatření v jednotlivých zemích se můžete podívat v našich průvodcích:

Stále pro udržujeme v aktuálnosti seznam zemí, kam lze bez problémů cestovat s očkováním.

Návrat roušek

Ve světě jsou ale i oblasti, kde počet nových případů nemoci „COVID-19“ přibývá a tamější orgány tuto skutečnost neberou na lehkou váhu. Naštěstí se zatím nezpřísňují podmínky vstupu do těchto destinací, nicméně do hry se vrátilo nošení ochrany dýchacích cest. Povinnost nosit roušku na veřejnosti v uzavřených prostorách byla v prvním červencovém týdnu reinstalována v Kataru a také na Kypru. V případě právě středomořského ostrova se nepříjemná novinka dotkne i mnoha českých cestovatelů, tak při balení  batůžku proto na roušky nezapomeňte. Na druhou stranu cestování na Kypr zůstává i nadále volné a roušky jsou tedy tou nejmenší překážkou…

Na detaily opatření v jednotlivých zemích se můžete podívat v našich průvodcích:

Další příjemné novinky

A na závěr pro vás máme ještě dvě sympatické novinky!

Tchaj-wan v polovině června po takřka dvou letech umožnil zahraničním cestovatelům využít služeb lokálních aerolinek (EVA Air a China Airlines) a tranzitovat přes letiště v Tchaj-peji. Nejprve sice s povinností předkládat před cestou samotnou negativní test. Tato podmínka bude ale v následujícím týdnu (od 14. července) zrušena a tranzit nově nebude zatížen žádnou „COVID byrokracií“. Na druhou stranu stále platí pravidlo, že přestup nesmí překročit 12 hodin a musí se uskutečnit během jednoho kalendářního dne. Cesty přímo na Tchaj-wan za turistickým účelem ale zůstávají i nadále nereálné. Více informací o vstupních podmínkách do země se dočtete v našem průvodci „Koronavirus na Tchaj-wanu“.

Vanuatu je malý ostrovní stát nacházející se v daleké Melanésii. Zároveň je to ale také destinace, která se na začátku července po dvou letech otevřela zahraničním návštěvníkům. Ke vstupu nově není potřeba očkovací certifikát a odpadla také povinnost nastupovat po příletu do karantény. Jedinou podmínkou, již je třeba splnit, je předložení negativní testu před cestou. Více informací o vstupních podmínkách do země se dočtete v našem průvodci „Koronavirus na Vanuatu“.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)