Moskva - Vnukovo (VKO)

Moskva – Vnukovo (VKO)

Letiště Moskva - Vnukovo je třetí největší letiště v Moskvě i celém Rusku. Jedná se o zastaralé letiště, které v poslední době prochází velkou rekonstrukcí s cílem přitáhnout více cestujících. V současné době jde spíše o nízkonákladové letiště, odkud jsou operovány charterové lety, lety lowcost aerolinek a lety do chudých zemí střední Asie.
  • WIFI zdarma
  • Obchod s potravinami
  • Vzdálenost od centra 29 km
  • Oficiální web letiště vnukovo.ru

Letenky do Moskvy

Letenky do Moskvy nabízí téměř všechny evropské aerolinky. Přímé lety z Prahy provozují Aeroflot a ČSA na letiště Šeremetěvo, Ural Airlines létají na nové letiště Žukovskij a nízkonákladová Pobeda Airlines létá z Karlových Varů a Bratislavy na letiště Vnukovo.

Běžná cena letenky do Moskvy se pohybuje okolo 5 tis. Kč, lety s přestupem se dají sehnat i kolem 4 tis. Kč a cesta s nízkonákladovými aerolinkami můžete pořídit i kolem 2 tis. Kč. Levné letenky do Moskvy z Karlových Varů nebo Bratislavy nabízí Poběda a z Budapešti potom létá Wizzair. Tyto lowcost lety jsou operovány právě na letiště Moskva – Vnukovo.

Doprava do centra

Doprava ve dne

Způsobů dopravy z letiště Moskva – Vnukovo do centra je celá řada a nejdůležitější informace o každém z nich naleznete v níže uvedeném přehledu.

  1. Aeroexpressem (vlakem):  Aeroexpress je nejrychlejší a nejspolehlivější spojení mezi letištěm a centrem. Vlak jezdí v průměru jednou za hodinu a cesta do centra na Kyjevské nádraží zabere necelých 40 minut. Základní jízdenka stojí 500 rublů (asi 170 Kč), při nákupu minimálně 4 dny předem je 10% sleva. Skupinové jízdné pro 4 osoby je 1100 rublů, takže je zde sleva skoro 50 %. Jízdní řád naleznete na stránkách dopravce. 
  2. Autobusem: Letiště Vnukovo je jediným letištěm v Moskvě, kde lze i dopravu autobusem s klidným svědomím doporučit. Autobus č. 911 jezdí každých přibližně 7 minut z letiště na konečnou stanici metra Salarevo, přičemž jízda trvá  zhruba 20 minut a cena je 57 rublů (asi 20 Kč). Odsud se dostanete za pár korun metrem bez přestupu až na Rudé náměstí přibližně za 40 minut. Celková doba na cestě je tak srovnatelná s aeroexpressem, ale cena je téměř 5x nižší.
  3. Taxi: Doprava taxíkem vychází v Moskvě velmi levně, zvláště když používáte mobilní aplikaci Yandex Taxi, ruskou obdobu Uberu. Letiště Vnukovo leží ze všech moskevských letišť nejblíže k centru, takže za cestu zaplatíte přibližně 600 – 900 rublů (200 – 300 Kč). Ve směru na Vnukovo nebývají až tak časté zácpy jako například na Šeremetěvo, takže hlavně mimo dopravní špičku lze taxík často doporučit víc než aeroexpress.

Doprava v noci

Denní spojení funguje cca od 05:30 do 01:00. V noci doporučujeme jako nejrychlejší, nejpohodlnější a nejbezpečnější dopravu taxíkem, který nevychází nijak draze.

Pokud máte dost času, můžete využít také noční autobusové linky N11, která projíždí celým centrem a končí na letišti Vnukovo. Autobus jezdí v období 01:00 – 05:30 každých 30 minut.

Přestup na letišti

Přestup na letišti Moskva – Vnukovo vás čeká prakticky jen při letu s Pobědou přes Moskvu dále do Ruska, například na Altaj nebo k Bajkalu. Vzhledem k tomu, že letiště prochází výraznou rekonstrukcí a vybavenost službami není žádný zázrak, dlouhému přestupu na letišti v Moskvě bychom se raději vyhnuli.

Většina letů včetně letů Pobědy je operována z velkého Terminálu A, který se v poslední době doslova mění před očima. Ten je rozdělen na 2 poloviny – část pro mezinárodní a vnitrostátní lety. Wizzair potom létá z malého nízkonákladového Terminálu B.

Pokud se potřebujete mezi moskevskými letišti, velmi doporučujeme taxi. Jakýkoliv jiný způsobem dopravy vám zabere půl dne a finanční úspora nebude zase až tak významná.

Další užitečné tipy

Na letišti je WIFI zdarma pouze na 15 minut.

Business salónek je trochu netypicky v části letiště u odbavení před všemi kontrolami, takže je jeho využitelnost velmi omezená. V salónku ve vnitřní části letiště naopak nepřijímají Priority Pass ani Lounge Key.

Ve druhém patře Terminálu A (vedle vstupu do salónku) je slušný food court s několika fast foody a restauracemi. Nejvíce doporučujeme jídelnu MU-MU, kde můžete ochutnat prakticky všechny ruské speciality.

Jednou z mála výhod letiště je to, že funguje jen asi na 30 % své kapacity a před expanzí Pobědy bylo úplně prázdné. Pasovku a security tak většinou proběhnete za pár minut a na sedačkách se rozhodně nebudete muset s nikým tlačit.

Pokud máte na letiště dlouhý přestup nebo je váš odlet brzy ráno, určitě vás nepotěší, že v okolí letiště není prakticky žádná možnost ubytování. Celá jihozápadní část Moskvy je rezidenční, takže se s hledáním ubytování budete muset vypravit relativně daleko ve směru k centru například v okolí stanice metra Rumyantsevo.

 

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 4. 5. 2020
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)