Záletník 44 aneb novinky ze světa cestování
27.2.2022

Záletník 44 aneb novinky ze světa cestování

Po dvou týdnech k vám opět letí další díl našeho pravidelně nepravidelného magazínu Záletník. I tentokráte se zaměří výhradně na ty nejzajímavější novinky ze světa cestování. Ačkoliv je v posledních dnech (pod rouškou ruské agrese) těžké hledat pozitiva, je dnešní vydání našeho magazínu doslova prošpikováno příjemnými zprávami pro cestovatele. Pojďme se tedy společně podívat, jaké novinky z hlediska změn v cestovních opatření uplynulé dva týdny přinesly.

V Evropě přibývá zemí rušící všechna protiepidemiologická opatření

V minulém díle našeho magazínu Záletník jsme vás informovali, že první zemí na evropském kontinentu, která definitivně zrušila všechna „proticovidová opatření“ a uvolnila podmínky vstupu na své území, se stalo Švédsko. V následujících dnech přišly stejně pozitivní zprávy také z Norska a Švýcarska. V tomto týdnu se k nim přidaly také Slovinsko s Litvou a nejčerstvější novinky podobného charakteru přiletěly z Islandu. Do všech těchto zemí tedy již nyní můžeme cestovat jako tomu bylo dřív, tj. bez testů, bez certifikátů a bez formulářů!

Doufáme, že podobných zpráv vám v nadcházejících týdnech budeme oznamovat co nejvíce. Mj. proto jsme si pro vás připravili článek se seznamem zemí, kam lze aktuálně cestovat bez omezení, ať máme vše hezky shrnuto na jednom místě.

Další změny v opatřeních na „starém kontinentu“

🇨🇾 Kypr

Kypr znovuzavádí barevnou kategorizaci zemí dle epidemiologického rizika. Co je však podstatnější: cestovatelé s očkovacím certifikátem nebo dokladem o prodělané nemoci se tímto „semaforem“ nemusí znepokojovat, jelikož právě jeden z těchto dvou dokladů bude opět jedinou (společně s příjezdovým formulářem) podmínkou pro vstup na kyperské území. Odpadá tak povinnost absolvovat test před cestou & také po příletu do země, kterou lze směle označit nikoliv za klacek ale rovnou pořádný strom pod nohami cestovatelů…

Alternativně lze samozřejmě cestovat také s negativním testem. V případě této varianty ale budou muset cestovatelé podstoupit ještě kontrolní test po příletu na Kypr, a to na vlastní náklady.

Více informací o podmínkách cestování a opatření na místě se dočtete v našem průvodci „Koronavirus na Kypru“.

🇦🇹 Rakousko

Vstupní opatření konečně uvolnilo také Rakousko. To se vrátilo k respektování tzv. pravidla „3G“ neboli očkování / uzdravení / negativní test. V případě cest k našim jižním sousedům si tedy vystačíte „pouze“ s jedním z těchto dokladů.

Od 5. března bude navíc zrušena povinnost předkládat některý z dokladů bezinfekčnosti při využívání služeb stravovacích či ubytovacích zařízení!

Více informací o podmínkách cestování a opatření na místě se dočtete v našem průvodci „Koronavirus v Rakousku“.

Pozitivní zprávy z Blízkého východu

🇮🇱 Izrael

Klíčové datum pro změny v opatřeních na Blízkém východě je 1. březen 2022. Od tohoto data budou moci do Izraele opět cestovat také neočkovaní cestovatelé, pro něž byla země prakticky dva roky uzavřena. Pro všechny cestovatele bude od začátku března platit v případě cest do Izraele povinnost absolvovat dva testy – jeden před cestou a druhý po příletu na letiště v Tel Avivu.

Více informací o podmínkách cestování a opatření na místě se dočtete v našem průvodci „Koronavirus v Izraeli“.

🇯🇴 Jordánsko

Od začátku března plánuje opatření rozvolnit také Jordánsko. A v případě Hášimovského království je bude jednat o změny daleko výraznější! Zrušena bude povinnost jak podstupovat test před cestou, tak i povinnost kontrolního testování po příletu do Ammánu. K tomu lze říct jediné: „HURÁ!“.

Více informací o podmínkách cestování a opatření na místě se dočtete v našem průvodci „Koronavirus v Jordánsku“.

Nezaostává ani jihovýchodní Asie a střední Asie

🇮🇩 Indonésie

Poměrně svérázným způsobem upravily indonéské orgány pravidla karantény po příletu do země. Máte očkování (vč. boosteru)? Pak zamíříte do izolace na pouhé tři dny. Máte očkování „pouze“ v základním rozsahu (tj. dvě dávky)? Pak vás čeká 5dennní izolace. A pokud jste podstoupil pouze první dávku vakcinace, zamíříte do karantény na celý týden…

Zajímavější informací týkající se Indonésie a konkrétně populární turistické destinace v podobě ostrova Bali, ale bude zveřejnění informace o plánech na úplné zrušení karantény po příjezdu. Pokud se epidemiologická situace bude i nadále zlepšovat, bude povinnost nastupovat po příletu do karantény zcela zrušena od 1. dubna 2022. S lety na ostrov Bali zároveň již počítá také nizozemská aerolinka KLM, která se v závěru března plánuje vrátit na linku Amsterdam – Denpasar (s technickým stopoverem v Singapuru).

Více informací o podmínkách cestování a opatření na místě se dočtete v našem průvodci „Koronavirus v Indonésii“.

🇰🇬 Kyrgyzstán

Kyrgyzstán začal uznávat očkovací certifikáty jako alternativu k negativnímu PCR testu, který byl doposud povinný pro všechny přijíždějící cestovatele.

Více informací o podmínkách cestování a opatření na místě se dočtete v našem průvodci „Koronavirus v Kyrgyzstánu“.

🇲🇳 Mongolsko

Mongolsko zrušilo karanténu pro všechny přijíždějící cestovatele, kteří se prokáží negativním testem a zároveň platným vízem.

Více informací o podmínkách cestování a opatření na místě se dočtete v našem průvodci „Koronavirus v Mongolsku“.

🇹🇭 Thajsko

Asi osmadvacátá změna pravidel v Thajsku! Tentokráte můžeme tleskat, neboť se jedná o drobné usnadnění dovolené a zároveň mírnou úsporu. Od 1. března 2022 bude možné jakožto sekundární kontrolní test v Thajsku (prováděný 5. den pobytu) využít samotestovací AG sadu. Balíček s příslušným testem obdržíte ve zvoleném hotelu, kde budete trávit první noc v samoizolaci po příletu. Po pěti dnech pobytu v zemi se sami otestujete a výsledek testu následně nahrajete k verifikaci do aplikace MorChana.

Více informací o podmínkách cestování a opatření na místě se dočtete v našem průvodci „Koronavirus v Thajsku“.

Novinky přilétly i z Afriky

🇧🇼 Botswana

Trochu proti proudu jsou v jihoafrické Botswaně. Tamější úřady rozhodly, že již nadále nebudou umožňovat vstup do země s negativním testem. Nově jsou všichni cestovatelé přijíždějící do Botswany povinni předložit očkovací certifikát. Přijedou-li bez něho, mají na výběr z nabídky očkování přímo na letišti / hraničním přechodu nebo návratu do země původu. Poměrně bizarní řešení potenciální situace, kdy přijíždějící nebudou naočkováni. Ale „This is Africa“…

Více informací o podmínkách cestování a opatření na místě se dočtete v našem průvodci „Koronavirus v Botswaně“.

🇹🇳 Tunisko

Zmírnění podmínek vstupu oznámilo také Tunisko. Nově již nebude potřeba disponovat dvěma doklady bezinfekčnosti: očkovacím certifikátem a negativním testem zároveň, ale bude stačit jen jeden z těchto dokladů.

Více informací o podmínkách cestování a opatření na místě se dočtete v našem průvodci „Koronavirus v Tunisku“.

🇺🇬 Uganda

Lehkou korekturu v pravidlech vstupu do země zavedla také Uganda. Přijíždějící cestovatelé již nebudou muset na vlastní náklady podstupovat kontrolní test po příletu na letiště v Entebbe.

Více informací o podmínkách cestování a opatření na místě se dočtete v našem průvodci „Koronavirus v Ugandě“.

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)