Záletník 43 aneb novinky ze světa cestování
13.2.2022

Záletník 43 aneb novinky ze světa cestování

Po týdenní odmlce se opět vrací náš pravidelně nepravidelný glosář Záletník mapující nejzajímavější novinky ze světa letectví a cestování. V posledních týdnech tedy zejména cestování, neboť podmínky vstupu do jednotlivých zemí a lokální opatření se mění doslova rychlostí blesku a novinek není rozhodně málo. Naše i vaše cestovatelské srdce se ale může radovat, protože i dnes přinášíme samé pozitivní zprávy. Pojďme se na ně podívat!

Švédsko píská konec pandemie

Po Mexiko a San Salvadoru se tato skandinávská země stala další možností, kam mohou cestovatelé ze zemí EU vyrazit bez jakékoliv „covidové dokumentace“. Žádné testy, žádné doklady o očkování, žádné formuláře. Doklady o bezinfekčnosti není nutné předkládat ani pro využívání služeb na místě. Zkrátka švédská vláda „Covid-19“ odpískala.

Doufejme, že radost není předčasná. Víme, jak dokáže být prostředí cestovního ruchu turbulentní a není to tak dávno, kdy i Švédsko vstupní podmínky zpřísňovalo (v druhé polovině prosince byl kromě dokladu o očkování potřeba navíc i negativní test).

Více informací o podmínkách cestování a opatření na místě se dočtete v našem průvodci „Koronavirus ve Švédsku“.

Uvolňuje i Portugalsko v čele s ostrovem Madeira

Příjemné zprávy pro cestovatele přišly také ze země ležící na západě Pyrenejského poloostrova. Portugalsko zrušilo povinnost předkládat negativní test v případě očkovaných cestovatelů. Nově tak při cestě do země postačí opět předložit pouze jeden doklad bezinfekčnosti: očkovací certifikát / doklad o uzdravení / negativní test.

Ještě výrazněji než pevninská část země rozvolnil opatření ostrov Madeira. Ten od přijíždějících cestovatelů dokonce nepožaduje žádné testy ani doklady o očkování / uzdravení. Jedinou podmínkou zůstal příjezdový formulář. Na druhou stranu je nutné upozornit na skutečnost, že lokální opatření tak benevolentní nejsou a např. pro vstup do stravovacích či kulturních zařízení je některý z výše uvedených dokladů stále potřeba (jeho reálné vymáhání ale závisí na daném podniku).

Nesmíme ale zapomenout zmínit poměrně důležitou a leckdy opomíjenou informaci o tranzitu skrze pevninské Portugalsko (Lisabon, Porto). Všichni cestovatelé, byť jen přestupující, musí splnit právě pravidla pevninské části země. Pokud byste tedy letěli např. na Madeiru s přestupem v Lisabonu, „covidová byrokracie“ bohužel neopadá. Řešením jsou ale přímé lety z Prahy operované Smartwings (viz náš tip na jarní měsíce za 4 159 Kč).

Více informací o podmínkách cestování a opatření na místě se dočtete v našem průvodci „Koronavirus v Portugalsku“.

Řecko jde také „portugalskou cestou“

De facto analogicky jako v případě Portugalska pravidla vstupu do země upravilo také Řecko. Plně očkovaní nebo uzdravení cestovatelé již nemusí navíc předkládat negativní test (jakožto sekundární doklad své bezinfekčnosti). Pro cestu Athén tedy opět platí: doklad o očkování / uzdravení nebo negativní test.

Více informací o podmínkách cestování a opatření na místě se dočtete v našem průvodci „Koronavirus v Řecku“.

Podmínky uvolnilo i Bulharsko

Další dobré zprávy přiletěly ze Sofie. Tamější vláda odsouhlasila změnu podmínek a zrušila povinnost předkládat negativní PCR test, která platila pro všechny přijíždějící cestující. Nově pro cestu do Bulharska postačí „klasicky“ jeden z následujících dokladů: doklad o očkování / uzdravení nebo negativní test (lze i AG).

Více informací o podmínkách cestování a opatření na místě se dočtete v našem průvodci „Koronavirus v Bulharsku“.

Cestovatelům se po dvou letech otevře Austrálie

Pravděpodobně jedna z nejžhavějších novinek minulého týdne pochází od protinožců. Austrálie by se měla pro cestovatele otevřít již za pár dnů (21. února 2022). Země, kde panovaly z hlediska cestovního ruchu velmi přísné restrikce, byla uzavřena téměř dva roky! To se však v blízké budoucnosti změní. Na národní úrovni bude vstup do země umožněn všem cestovatelům, kteří předloží očkovací certifikát (postačí dokončené základní schéma, tj. „booster“ netřeba). Jediný zádrhel ještě může spočívat v interních podmínkách vstupu do jednotlivých států a teritorií, které si mohou určit vlastní „extra podmínky“.

Situaci bedlivě sledujeme, a jakmile bude známo více podrobností, určitě se je včas dozvíte. J Doposud zveřejněné podmínky pro cestování naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Austrálii“.

Maroko se konečně otevřelo cestovatelům

Po více než dvou měsících se otevřely hranice Maroka. Země, která po objevení mutace viru zvané „omikron“ zaujala naprosto bezprecedentní opatření a uzavřela své hranice, konečně povolila. Cestovatelé, kteří prahnou po poznávání Marockého království, se však musí připravit hned na tři podmínky vstupu –  nutné je disponovat dokladem o očkování, negativním PCR testem a vyplněným formulářem.

Nejzajímavější přímé letecké spojení do Maroka z okolí České republiky budou vypravována z Vídně. Ryanair se na trasu do Agadiru plánuje vrátit od začátku března (snad se tak i stane – objevily se totiž spekulace, že irská nízkonákladová aerolinka právě kvůli nestálosti opatření a nepředvídatelnosti kroků marocké vlády ze země odejde), zatímco Wizz Air plánuje linku do Marrákeše obnovit s příchodem letního letového řádu v závěru měsíce března.

Více informací o podmínkách cestování a opatření na místě se dočtete v našem průvodci „Koronavirus v Maroku“.

Změny validity vstupních testů

Na první pohled kosmetické změny v podmínkách vstupu, které ale mohou ztížit či naopak zjednodušit cestování do dané země.

Španělsko zkrátilo platnost uznávaných AG testů. Pokud budete do země cestovat právě s tímto dokladem, nesmí být starší 24 hodin. Kompletní podmínky cestování a opatření na místě shrnujeme v našem průvodci „Koronavirus ve Španělsku“.

Srí Lanka umožnila přijíždějícím cestovatelům před cestou nově předkládat také antigenní testy. Ty nesmí být starší 48 hodin. Kompletní podmínky cestování a opatření na místě shrnujeme v našem průvodci „Koronavirus na Srí Lance“.

Také Saúdská Arábie nově umožňuje před cestou jako alternativu k PCR testu předkládat test antigenní. Ten nesmí být starší 48 hodin. Kompletní podmínky cestování a opatření na místě shrnujeme v našem průvodci „Koronavirus v Saúdské Arábii“.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)