Záletník 39 – speciál novinek ze světa cestování
12.12.2021

Záletník 39 – speciál novinek ze světa cestování

Příchod posledního kalendářního měsíce v tomto roce s sebou přinesl také objev nové mutace viru nazvané „omicron“. To ve světě vyvolalo lehkou paniku a mnoho zemí zareagovalo zpřísněním vstupních podmínek. A protože těch změn nebylo rozhodně málo, věnujeme dnešní vydání našeho magazínu „Záletník“ právě shrnutí nejnovějších změn v podmínkách pro cestování do leckterých destinací. Na přísun těch nejzajímavějších prosincových novinek ze světa letectví se můžete těšit opět před Vánoci, kdy těch nepříjemných cestovatelských novot bude snad již méně…

Cestování

🇧🇷 Brazílie

Brazílie od soboty 11. prosince zpřísnila vstupní podmínky pro neočkované cestovatele, kteří budou muset nově po příletu do země nastoupit do 5denní karantény zakončené negativním testem. Povinnost předkládat před cestou negativní test zůstává a platí pro všechny cestovatele. Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus v Brazílii“.

Nové opatření je lehce úsměvné v kontextu prohlášení prezidenta země, Jaira Bolsonara (mimochodem velký odpůrce očkování), který v minulém týdnu uvedl, že očkování pro něj nemá žádný smysl. 

🇮🇳 Indie

Indie v reakci na šíření nové mutace viru zavedla od 1. prosince povinnou 7denní karanténu pro všechny cestovatele přijíždějící z Evropy a dalších rizikových zemí. Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus v Indii“.

Lehce pozitivní zprávou je alespoň rozšíření cestovního koridoru (tzv. „travel bubbles!) o Curych a Helsinky. Pokud máte namířeno do Indie, navzdory karanténní povinnosti, můžete vybírat až ze sedmi potenciálních routingů (přes Amsterdam, Curych, Frankfurt, Helsinky, Londýn, Malé nebo Paříž). Cesty před jiná letiště momentálně nejsou občanům ČR povoleny.

🇮🇪 Irsko

Od 3. prosince musí test před cestou do Irska předkládat i očkovaní / uzdravení cestovatelé. Mají sice benevolentnější možnost při výběru testu a jeho validitě, ale nevyhnou se mu. Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus v Irska“.

Vzhledem ke zpřísněným opatřením na místě rozhodně doporučujeme cestovat s vakcinačním certifikátem.

🇮🇹 Itálie

Itálie zavedla tzv. „Super Green Pass“, kterým se mohou prokazovat pouze očkovaní nebo uzdravení jedinci. A bez jednoho z těchto dokladů se nenajíte v restauraci a nepustí vás ani do kulturních zařízení. Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus v Itálii“.

🇯🇴 Jordánsko

Ke zpřísnění vstupních podmínek sáhlo i Jordánsko. Od 8. prosince jsou všichni cestovatelé (nezávisle na dokončeném očkování) povinni podstoupit popříletový PCR test na vlastní náklady. Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus v Jordánsku“.

Jedna lepší zpráva z Jordánska než druhá. Z rezervačního systému aerolinky Wizz Air navíc zmizely linky z Vídně do Ammánu a Akaby. V případě hlavního města do konce března, v případě letoviska na břehu Rudého moře zcela. 

🇨🇦 Kanada

Drobná nepříjemnost potká i cestovatele mířící do Kanady. Od 1. prosince se všichni cestovatelé (přilétající z jiných zemí než USA) musí podrobit testování po příletu. Do doby, než budou známy výsledku tohoto testu, musí zůstat v karanténě. Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus v Kanadě“.

🇨🇴 Kolumbie

Jihoamerická země byla doposud jedna z mála, kam jste mohli cestovat bez jakéhokoliv dokladu o své bezinfekčnosti. To je bohužel změní od 14. prosince. Vstup na území Kolumbie bude nově umožněn jen po předložení dokladu o očkování nebo negativního PCR testu. Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus v Kolumbii“.

Vzhledem ke zpřísněným opatřením na místě rozhodně doporučujeme cestovat s vakcinačním certifikátem.

🇨🇾 Kypr

Pokud jste uvažovali o využití některé z nabídky levných letenek na Kypr, mohla by při potenciálním plánování výletu hrát roli i informace o zpřísnění cestovních podmínek na Kypr. Od 6. prosince musí všichni přijíždějící (nehledě na doklad o očkování či zemi, odkud přilétají) podstoupit PCR test na letišti, a to na vlastní náklady. Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus na Kypru“.

Zpřísňují se také opatření na místě. Pokud nejste očkovaní, raději si vyberte jinou destinaci…

🇲🇦 Maroko

Velmi striktně přistoupily k informacím o nové mutaci viru orgány v Maroku. Ty s platností od 30. listopadu zakázaly všechny lety do / z Maroka. Následně bylo toto opatření prodlouženo až do konce letošního roku, tj. do 31. prosince 2021. Pro letošní rok jsou tedy cesty do Maroka pasé… Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus v Maroku“.

O krok napřed jsou nízkonákladoví dopravci Ryanair a Wizz Air, kteří pro jistotu zrušili všechny lety do Maroka nejen v druhé polovině prosince, ale také po čas celého ledna.

🇵🇹 Portugalsko

Od 1. prosince platí povinnost předkládat negativní test před cestou do Portugalska nezávisle na vlastnictví očkovacího certifikátu. Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus v Portugalsku“.

Mějte na paměti, že nové pravidlo platí i pro pouhé přestupy v Lisabonu nebo Portu.

🇦🇹 Rakousko

V Rakousko o tomto víkendu končí lockdown pro očkované a uzdravení. Znovu bude také možné přijet do země za účelem turismu. Data otevření ubytovacích zařízení a restaurací se budou lišit v jednotlivých spolkových zemích. Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus v Rakousku“.

Alespoň, že ten tranzit na letiště ve Vídni zůstává stále bez problému (nehledě na místní lockdowny)…

🇨🇭 Švýcarsko

Změny se týkají i cestování do Švýcarska. Nakonec sice byla zrušena povinná 10denní karanténa, nicméně platný zůstává povinný test před cestou také druhé testování mezi 4. a 7. dnem pobytu v zemi – týká se opět všech cestovatelů bez rozdílu. Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus v Švýcarsko“.

Alpskou zemi můžeme označit za mistra paniky. Nejprve zavedlo seznam zemí s nebezpečnou mutací viru (znamenající povinnou karanténu po příletu), kam zařadilo i Českou republiku, aby ho týden později zase zrušilo. 

🇺🇸 USA

Přísnější pravidla od 6. prosince platí i pro cestování do Spojených států amerických. Nově musí všichni očkovaní cestovatelé (což je hlavní podmínka pro cestu do USA) předložit také negativní test ne starší 1 den před odletem (původně platila lhůta 3 dnů). Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus v USA“.

Nová podmínka není tak přísná, jak se na první pohled může zdát. Nejedná se o striktní lhůtu 24 hodin, nýbrž 1 den – tj. pokud je váš odlet v pátek ve 13:00, můžete se prokázat testem vystaveným kdykoliv během čtvrtka.

🇬🇧 Velká Británie

Opasky se utahují také ve Velké Británii. Od 7. prosince platí povinnost předkládat negativní test před cestou pro všechny přijíždějící cestovatele. O týden dříve navíc již začala platit povinnost registrovat se před cestou na popříletový test a do obdržení jeho výsledku zůstat v samoizolaci. Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus ve Velké Británii“.

Velmi uklidňující je také informace z vládních stánek, která zmiňuje, že pokud neobdržíte informaci o výsledku popříletového testu do 14 dnů, můžeme karanténu opustit. Ufff!

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)