Letecké nehody během doby koronavirové
5.5.2020

Letecké nehody během doby koronavirové

Aktualizace 5.5.2020 – 10:00

Koronavirová krize trvá již několik týdnů. Během této situace má většina států v platnosti nouzový režim a s tím spojené uzavřené hranice. To pro cestovatele a obecně celou leteckou dopravu znamená značná omezení. Například právě teď se nad našimi hlavami nachází jen lehce přes 3 500 letadel, za normální situace jich bývá přes 16 000. Ačkoliv se počet letů znatelně snížil, lze ve světě stále vídat letecké nehody a jiné kolize. V tomto článku podrobě rozebereme pár lidských zaváhání a zbrklostí, které v minulých týdnech vyústily v letecké nehody.

Somálsko – African Express

V pondělí, 4. května, prováděl Embraer E120 (registrace 5Y-AXO) aerolinky African Express Airways, vnitrostátní let z hlavního města Somálska Mogadiša do města Baidoa v centrální části země. Během letu, nad městečkem Bardale, bylo letadlo sestřeleno vojenskou raketou. Oba piloti a čtyři cestující, kteří byli v letadle, nehodu nepřežili. Havárii potvrdil somálský ministr dopravy Hassan Husajin Mohamed. Letadlo bylo pronajato nevládní humanitární organizací a přepravovalo zdravotnické potřeby a moskytiéry.

Letecké nehody během doby koronavirové

Dauhá – Qatar Airways

Na letištích mohou bouřky způsobovat katastrofy. Koneckonců, dlouhé rovinaté plochy bez větších výškových překážek umožňují silnému větru nabrat ještě větší sílu a může tak dát stojícím letadlům tzv. „co proto“. Podle letištní informační služby (ATIS) ze dne 30. dubna, dosahoval vítr na letišti v Dauhá rychlosti až 61 uzlů (cca 31.4 m/s, 113 km/h). Ačkoli vítr o podobné rychlosti známe i z řady evropských letišť během jarní bouře Sabine, zde foukal v tak nešťastném úhlu, že rozpohyboval zaparkovaný dálkový Boeing B787-8 Dreamliner. Ten se nejprve otočil a poté byl odtlačen do vedle stojícího Airbusu  A350. Obě letadla společnosti Qatar Airways skončila v rukou mechaniků s drobným poškozením.

Londýn (LHR) – British Airways

Poměrně kuriózní událost se stala 3. května v hangáru British Airways Technic na londýnském letišti Heathrow. V hangáru, kde se zrovna nacházel zaparkovaný dálkový Boeing B777-200 registrace G-YMMB, zřejmě praskl hydrant protipožárního systému. Hasící pěna tak vyplavila celý hangár technické údržby.

 

Manila – Lionair

Letadlo společnosti Lionair v neděli 29. března přepravovalo z filipínské metropole zdravotnický materiál a nemocniční personál s pacientem na tokijské letiště Haneda. Letoun se při vzletu z Manily vznítil a explodoval. Všech 8 lidí na palubě včetně posádky zemřelo. Tato letecká nehoda se stále vyšetřuje. Zatím není jasné co a proč se v letadle vznítilo. Lionair je filipínská charterová letecká společnost. Provozuje řadu turbovrtulových letadel včetně českého letounu L410. Dopravce nemá nic společného se stejnojmennou indonéskou aerolinkou Lion Air, která přibližně před rokem a půl tragicky havarovala s novým Boeingem B737-8Max.


Vientiane  – Gulfstream

Soukromé zaparkované letadlo typu Gulfstream IV G-IVSP (registrace M-YWAY) přišlo o vertikální stabilizátor. Ten byl vážně poškozen thajským letadlem, které pojíždělo kolem. Tato událost se odehrála na letišti v hlavním městě Laosu, Vientiane. Letoun typu Airbus A330-300, registrace HS-TEU, právě pojížděl po letištní ploše k ranveji, odkud měl započít let číslo TG575 do Bangkoku. Bohužel soukromý tryskáč míjel příliš blízko a doslova mu usekl směrovku. Poškozené letadlo se doposud nachází v Laosu, kde zřejmě čeká na dokončení opravy poškození. Letoun thajských aerolinek se již bezpečně vrátil na svou bázi na letišti v Bangkoku.

Letecké nehody během doby koronavirové

Pointe Noire – Air France

Airbus A330 letecké společnosti Air France vykonávající repatriaci francouzských občanů z Konga se stal terčem střelby. Letoun registrace F-GZCK vzlétl 11. dubna z pařížského letiště Charles de Gaulla. V neděli 12. dubna 2020 měl let AF373V přistát na letišti Pointe Noire, poté přeletět na letiště v Bangui a pod číslem AF4145 se vrátit zpět do Paříže. Když letadlo po prvním provedeném letu vyčkávalo u terminálu na další let, ozvaly se dva výstřely. Střelcem byl policista ve službě, který se nacházel na letištní ploše. Jedna z kulek prorazila trup letadla a druhá se zavrtala do asfaltu. “Ostrostřelec“ byl ihned zatknut a aerolinka na něj podala trestní oznámení. Repatriační let byl posunut, než se sehnalo náhradní letadlo. Postřelený Airbus se již nyní nachází zpět v Paříži.

Dubaj – British Airways a Emirates

Zbrusu nový Airbus A350-1000, který byl dodán British Airways teprve v červenci 2019, byl poškozen, když při vytlačení ze stojánky naboural do vedle stojícího Boeingu B777-300 místní společnosti Emirates. Tato událost se odehrála 14. dubna na hlavním letišti v Dubaji. Během srážky došlo k poškození stabilizátoru obou letadel.

Letecké nehody během doby koronavirové

Hong Kong – Cathay Pacific

Podobná pozemní kolize, jako u předešlého případu, se udála o dva dny později na mezinárodním letišti v Hong Kongu. Místní aerolince Cathay Pacific se na letištní ploše srazila dvě dálková letadla typu A350 neznámé registrace a 12 let starý Boeing B777-300, B-KPD, nesoucí nátěr aliance One World. Letadla do sebe narazila během parkování na odstavné ploše. Tato plocha, neboli apron, byla vyčleněna pro odstavená letadla během nízké poptávky po letech v současných dnech.

Letecké nehody během doby koronavirové

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)