Nizozemsko

Měna a ceny v Nizozemsku

Jaká je v destinaci Nizozemsko měna? Nizozemsko je členem eurozóny, platí se zde eury (EUR). Pojďme se podívat, zda-li je výhodnější platit platební kartou nebo hotovostí a jak je to s cenami potravin, ubytování, benzínu, dopravy a atrakcí. Je Nizozemsko dražší, než Česko? Vše na téma měna a ceny v Nizozemsku.

Platba kartou a výběr z bankomatů

Platba kartou je možná u většiny obchodníků, ale řada z nich přijímá pouze nizozemské platební karty a stanovuje minimální částku pro platbu kartou. Nezapomeňte s sebou nosit i hotovost. K platbě doporučujeme platební kartu Revolut, která nabízí velmi výhodné směnné kurzy z koruny na euro i dalších více než 150 světových měn.

Měna a ceny v Nizozemsku

Bankomaty naleznete pod názvem pinautomaat ve městech i menších obcích, často u supermarketů a nočních klubů. Před výběrem hotovosti doporučujeme znát poplatek za výběr, který se řídí podmínkami vaší banky – u některých bank se může pohybovat až v řádech stokorun, jindy je ovšem zcela zdarma. Bankomaty akceptují zahraniční platební karty.

Směna

Směnárny naleznete pod názvem wisselkantoor především v turistických oblastech. Pro výhodné kurzy doporučujeme využít služeb směnárny GWK. Je nutné počítat s tím, že směnárny nemusí přijímat českou korunu, je proto jednodušší peníze směnit v ČR – ve směnárně, kterou znáte a která poskytuje ten nejvýhodnější směnný kurz.

Ceny v Nizozemsku

Ceny v Nizozemsku jsou podstatně vyšší, než v ČR – průměrně o 60 %. Cenový rozdíl poznáte nejvíce na službách a ubytování. Jak ušetřit na dovolené v Nizozemsku? Vyměňte restaurace za fast-food a svačiny kupujte v supermarketu. Většina supermarketů nabízí klubovou kartičku, kterou uplatníte na výhodné slevy. Skvělá je karta I amsterdam City Card se kterou se za zvýhodněné ceny podíváte na památky a do muzeí nebo se svezete scénickou plavbou. Mnoho turistických atrakcí nabízí balíček vstupenek na více míst – s výraznou slevou. Levné ubytování najdete skrze Airbnb a Hotels.com nebo se ubytujte v super levném kempu a cesta do Holandska tak bude za hubičku. K dopravě po městě doporučujeme využívat jízdní kola – jsou nejen levná, ale i zábavná!

Orientační ceník

💶 jídlo v levnější restauraci – 15 EUR 💶 krabička cigaret Marlboro – 7 EUR
💶 menu v McDonald’s – 8 EUR 💶 jízda hromadnou dopravou – 3,20 EUR
💶 půllitr piva v restauraci – 4,50 EUR 💶 kilometr jízdy s taxi – 2,30 EUR
💶 capuccino v restauraci – 2,90 EUR 💶 litr benzínu – 1,60 EUR
💶 bochník chleba – 1,20 EUR 💶 noc v hotelu *** – 45 EUR
💶 kilo pomerančů – 1,60 EUR 💶 noc v hostelu – 20 EUR
💶 kilo brambor – 1,40 EUR 💶 hodina na tenisovém kurtu– 20,30 EUR
💶 1,5 litru balené vody – 0,80 EUR 💶 lístek do kina – 12 EUR

Další ceny naleznete na stránkách Numbeo.

Spropitné a smlouvání

Servis je zahrnut v ceně jídla a spropitné tak není nutné platit. Pokud chcete ocenit číšníka či servírku za nadstandardní služby, doporučujeme zaokrouhlit částku na celá eura nebo dát spropitné ve výši 10 %. Smlouvání, stejně jako ve většině zemí EU, není zvykem. Štěstí se smlouváním můžete mít na bleších trzích.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 7. 8. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)