Nizozemsko

Doprava v Nizozemsku

Itineráře
0 vzorů
Seznamka
0 lidí

Nizozemsko vás překvapí vysokou kvalitou dopravní infrastruktury. Je možné si v Amsterdamu půjčit kolo? A co Holandsko stopem? Pojďme se podívat na téma doprava v Nizozemsku.

Městská doprava

🚋 MHD

Městská hromadná doprava v Amsterdamu a dalších nizozemských městech funguje na vysoké úrovni. Ve všech větších městech jezdí autobusy a tramvaje a Amsterdam a Rotterdam mají navíc propracovanou síť metra. Jízdné stojí průměrně 3,20 EUR za jednosměrnou jízdu – zakupte si OV-chipkaart a ušetřete. OV-chipkaart stojí jednorázově 7,50 EUR, ale tato investice se vám brzy vrátí. Kartu lze kromě městské hromadné dopravy využívat také pro meziměstské vlaky. Spojení a jízdní řády MHD naleznete na stránce 9292.nl

🚕 Taxi

Ceny taxi se drží v Nizozemsku velmi vysoko. Nástupní taxa je zpravidla 3,60 EUR a za kilometr jízdy zaplatíte 2,30 EUR. Platí, že doprava MHD je podstatně levnější a rychlejší, a taxi proto Nizozemci využívají jen zřídka. Oficiální taxi poznáte podle modré SPZ. Alternativou k taxi je stále více populární Uber – dejte mu šanci.

🚲 Na kole

Jednoznačně nejoblíbenějším dopravním prostředkem po nizozemských městech je jízdní kolo. Nizozemci na kole jezdí do práce nebo do školy i na nákupy – je to obvykle rychlejší než MHD. Jízdní kolo ale není jen geniálním prostředkem, jak se dostat z místa A do místa B: jízdní kolo je skvělé i pro poznávání města z jeho sedla. Cestování po Holandsku na kole je nádherné. Cyklostezky proplétají každé město a jsou velmi dobře značené a udržované. Pro silný cyklo provoz je nutné dodržovat dopravní předpisy a na cyklostezkách nezastavovat pro fotku nebo kochání se okolím!

Doprava v Nizozemsku

Bicykl si zapůjčte v jedné z mnoha místních cyklo půjčoven, najdete je na každém rohu. Plánujete zůstat v Nizozemsku na delší dobu? Kupte si své jízdní kolo!

Meziměstská doprava

🚄 Vlakem

Vlaková doprava v Nizozemsku vás překvapí vysokou kvalitou. Vlaky září čistotou, jsou pohodlné a jezdí vždy včas. Intercity fungují jako rychlovlaky a vlaky Sprinter staví v každé stanici. Vlaky Sneltrein jsou mezistupněm mezi těmito dvěma typy vlaků. V Nizozemsku se můžete svézt také jedním ze super-rychlovlaků značených Intercity Direct. Připravte se, že za kvalitní servis si připlatíte. Všechny vlaky kromě super-rychlíků se shodují cenou 0,25 EUR za kilometr, super-rychlíky jsou výrazně dražší. Vlaky plaťte pomocí své OV-chipkaart. Jízdenku lze zakoupit také v automatech rozmístěných na nádražích nebo v informačních kancelářích NS, ale počítejte s příplatkem 1 EUR oproti platbě OV-chipkaart. Spojení a jízdní řády naleznete na stránce NS.

🚌 Autobusem

V Nizozemsku fungují autobusové společnosti Connexxion, Keolis, EBS, Arriva a Qbuzz. Autobusy jezdí na kratší vzdálenosti a pro dlouhé trasy je nutné je kombinovat. Díky tomu je jízda autobusem výrazně pomalejší, než jízda vlakem, a Nizozemci autobusy na dlouhé vzdálenosti vůbec nepoužívají. Na nejlepší ceny dosáhnete s využitím slevových nabídek vaší autobusové společnosti – platba OV-chipkaart je sice možná, ale finančně se nevyplatí.

🛳 Lodí

Lodní doprava má pro Nizozemsko vysokou důležitost. Díky husté síti vodních kanálů se lodí lze dopravovat i v rámci města. Ferry 906 vás sveze zcela zdarma z Amsterdamu Centraal do stanice NDSM. Trajekty naleznete také mezi pevninským Nizozemskem a nizozemskými ostrovy. Jedná se nejen o dopravní prostředek, ale také o zážitek neoddělitelný od dovolené v Nizozemsku!

🚗 Autem

Pro půjčení auta doporučujeme využít náš skvělý srovnávač autopůjčoven. Jak na to? To se dozvíte v našem článku o půjčení auta v autopůjčovně. Jelikož je Nizozemsko zemí EU, mezinárodní řidičský průkaz není potřeba. Připravte se na hustou dopravu ve větších městech a auto používejte pouze pro cesty na venkov. Stopování je v Nizozemsku oblíbené a dobře funguje. Na okrajích měst naleznete značené liftershalte – místa, kde můžete se zvednutým palcem čekat na odvoz. Báječné!

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 7. 8. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)