Kuba

Doprava na Kubě

Itineráře
0 vzorů
Seznamka
3 lidi

Doprava na Kubě je zážitkem, na který je nutné si vyhradit dostatek času. Buďte připraveni na zpoždění a rušení spojů, na smlouvání v taxi a jízdu mezi dobytkem, ovocem a zeleninou a místními obyvateli na korbě náklaďáku. Nejspolehlivějším a nejpohodlnějším dopravním prostředkem je taxi, naopak vlakovou dopravu nedoporučujeme. Kolik stojí autobus na Kubě? Je možné si na Kubě půjčit auto? U nás najdete informace a tipy na téma doprava na Kubě.

Městská doprava

🚋 MHD

Městská hromadná doprava je v kubánských městech určena převážně pro místní, není tourist friendly. Autobusy jsou velice staré a často přeplněné, na zastávkách nenajdete trasy spojů ani jízdní řády. Pokud se místními autobusy chcete svézt, doporučujeme vám alespoň základní znalost španělštiny. Více informací vám poskytnou místní obyvatelé nebo řidič autobusu.

🚕 Taxi

Taxi je pro turisty nejpohodlnějším a nejčastěji používaným dopravním prostředkem. Na Kubě se setkáte se státními i soukromými taxi, bicitaxi a cocotaxi. Nejdražší a nejluxusnější jsou státní turistické taxi čekající u hotelových resortů a u turistických atrakcí. Jedná se o nové, vyleštěné vozy s nástupní taxou 1 CUC a cenou za kilometr 0,75 CUC. Státní taxi mají taxametr. Luxusní a poměrně drahé taxi nabízí také firmy Turistaxis a Habanataxis, svezou vás v bílých, klimatizovaných vozech. Levnějšími společnostmi jsou Panataxis a Cubataxi, používají žlutá auta s modrým nápisem a lze je objednat na hotelové recepci. V těchto taxi se cena obvykle domlouvá předem, taxametr se nepoužívá. Bicitaxi je šlapáním poháněnou tříkolkou se dvěma místy pro cestující, cenu doporučujeme smlouvat – jinak zaplatíte víc, než je nutné. Cocotaxi je motorovou verzí bicitaxi, pod výrazně žlutou kapotou se skrývá zážitek, který by měl každý turista okusit. S taxi se lze svézt nejen po městě, ale i mezi městy – zde počítejte s výrazně vyšší cenou, třeba z Havany do Viñales za 100 CUC. Taxi na dlouhé výlety se vyplatí pouze při vyšším počtu cestujících.

Meziměstská doprava

🚄 Vlakem

Vlaková doprava na Kubě je velice pomalá a nespolehlivá, turistům ji nedoporučujeme. Vlaky mívají poruchy, někdy vůbec nedojedou do cílové stanice, jindy s velkým zpožděním. Chcete jet vlakem a získat tak jedinečný kubánský zážitek? Rozlišujte mezi rychlíky – servicio especial, osobními vlaky první třídy – primera expeial, osobními vlaky druhé třídy – segunda clase a vlaky stavícími v každé stanici – lechero. Jízdenku si zakupte na nádraží. Přejeme mnoho štěstí!

🚌 Autobusem

Autobusy se na Kubě nazývají guaguas. Jezdí zde dvě velké autobusové společnosti: Víazul a Astro. Víazul je určená pro turisty, autobusy jsou pohodlné a plně klimatizované, cena OK – například cesta z Havany do Varadera stojí 10 CUC. Jízdenky kupujte přes webové stránky Víazul. Z důvodu velkého zájmu o autobusy společnosti Víazul doporučujeme jízdenky rezervovat alespoň dva dny před cestou. Společnost Astro je určená pro místní obyvatelstvo. Je méně kvalitní a méně spolehlivá, ceny jsou o poznání nižší. Protože autobusy Astro nejsou určené pro turisty, zakoupení jízdenky není jednoduché – doporučujeme alespoň základní znalost španělštiny. Pro více informací se zeptejte na místní autobusové stanici.

🛳 Lodí

V rámci Kuby jezdí pravidelné trajekty mezi ostrovem Kuba a Ostrovem Mládeže. Jízdenku si zakupte v přístavu za cenu 10 CUC.

✈ Letadlem

Pro cestování napříč Kubou s pokrytím větších vzdáleností doporučujeme leteckou dopravu. Největší kubánskou aerolinkou je Cubana de Aviación, letenky rezervujte přes webové stránky aerolinky. Na nejlepší cenu dosáhnete při rezervaci alespoň měsíc před odletem.

🚗 Autem

Plánujete si na Kubě půjčit auto? Nehledejte renomované mezinárodní autopůjčovny. Půjčení auta je na Kubě možné v místních autopůjčovnách, mezi nejznámější patří Cubacar Havanautos. Půjčení auta na Kubě je velmi drahé, nejlevnější auta stojí 60 CUC za den, auta vyšší kvality jsou podstatně dražší. Je nutné zaplatit zálohu ve výši 200 CUC, auto vám bude předáno bez paliva. Při vrácení v jiném místě než v místě půjčení je nutné uhradit náklady na přepravu auta zpět.

Láká vás autostop na Kubě? Kuba má jedinečný systém státně řízeného autostopu. Je určený primárně místním obyvatelům, využít jej mohou i turisté. Po městech i mimo města jsou rozmístěné puntos amarillos, na kterých slouží administrátoři v uniformách žluté barvy – španělsky amarillo. Po nahlášení vaší cílové destinace vás amarillo zapíše do pořadníku. Amarillo vyzývá projíždějící auta k zastavení, ta mají povinnost spolupracovat. Do aut poté nastoupí cestující podle své cílové destinace. Jakmile amarillo najde auto pro vás, je třeba mu zaplatit (20 CUC pro cestu mezi městy). Tyto peníze jdou vládě, řidič nedostane nic. Připravte se, že můžete sedět na korbě nákladního automobilu a tísnit se s více lidmi. Jedná se o jedinečný způsob cestování, při kterém poznáte autentickou Kubu a seznámíte se s laskavými místními obyvateli. Klasický autostop nedoporučujeme, Kubánci si za svezení žádají vysoké částky.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 4. 8. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)