Kuba

Kultura a zvyky na Kubě

Kultura a zvyky na Kubě jsou silně ovlivněny nelehkou kubánskou historií. Španělská kolonizace udála konec kubánskému původnímu obyvatelstvu a Španělé na Kubu přiváželi otrockou pracovní sílu z Afriky.  Španělskou nadvládu ukončila až Španělsko–americká válka a Kuba tak zůstala pod okupací Spojenými státy. Nejdůležitějším milníkem kubánské historie je Kubánská revoluce a nástup revolucionáře Fidela Castra k moci. Castro přetvořil Kubu na socialistický stát s komunistickým režimem ukotveným v zákoně. Nyní je Kuba v rukou Fidelova bratra – Raúla Castra a pomalu se otevírá světu.

Náboženství

Kuba v sobě mísí velmi zajímavě různá náboženství. Kubánský politický režim víru zakazuje a Kuba je dle něj ateistickým státem, do roku 1998 bylo nelegální slavit Vánoce. Přesto většina obyvatel Kuby nějaké náboženství vyznává – asi 60 % Kubánců se hlásí ke katolické církvi a až 80 % obyvatel se obrací k africké víře santérie vycházející z kultů etnika Yoruba. Katolické křesťanství a santérie se částečně překrývají. Protestanti tvoří 5 % obyvatel Kuby a více než 10 % vyznává různá africká náboženství. Katolickou patronkou Kuby je Panna Marie Milosrdná z Cobre, afrokubánské kulty ji uctívají jako bohyni Očún.

Státní svátky

📆 1. ledna – Den osvobození – Triunfo de la Revolución

📆 2. ledna – Den vítězství – Día de Victoria

📆 poslední pátek před Velikonocemi – Velký pátek – Viernes Santo

📆 1. května – Svátek práce – Fiesta del Trabajo

📆 25. července – Výročí revoluce – Conmemoración del Asalto a Moncada

📆 26. července – Den revoluce – Día de la Rebeldía Nacional

📆 27. července – Výročí revoluce – Conmemoración del Asalto a Moncada

📆 10. října – Den nezávislosti – Día de la Independencia

📆 25. prosince – Vánoce – Navidad

📆 31. prosince – Silvestr – Vispera de Año Nuevo

Den revoluce – Día de la Rebeldía Nacional

Den revoluce mnoho Kubánců považuje za nejradostnější den roku. Oslavuje se revoluce vedená Fidelem Castrem a oslavy a pracovní volno připadají i na den předchozí a následující. Oslavy se odehrávají v ulicích měst, kde probíhají shromáždění, proslovy a vojenské přehlídky. Pokud plánujete svou dovolenou na Kubě právě na den revoluce, připravte se, že mnoho podniků bude mít své dveře zavřené.

Vánoce – Navidad

Vánoce na Kubě se slaví vesele a hlasitě. Scházejí se široké rodiny a přátelé a celý den se slaví, baví a jí. Místo kapra s bramborovým salátem Kubánci jedí dlouze pečené sele, jako příloha se vaří rýže, černé fazole a omáčka mojo. V ulicích hrají tradiční kubánské rytmy doprovázené bubny bongo. Nezapomeňte, že po dlouhá léta bylo slavení Vánoc na Kubě zakázané a tradice tak částečně vymizela s tím, že mnoho Kubánců neslaví Vánoce vůbec.

Kultura

Kubánská kultura je jedním z důvodu, proč se na Kubu vydávají lidé z celého světa. Je fascinující! Kubánci milují hudbu, tanec a dobrou náladu. Tradičními hudebními styly jsou trova, habanera, danzón, son, kubánský jazz, rumba, timba a clave. V ulicích Havany i dalších měst a vesnic hraje živá kubánská hudba, Kubánci do rytmů tančí, zpívají a smějí se. V lednu se slaví festival moderního tance Cubadanza, v únoru slavný International Jazz Festival a v červenci můžete vidět v Santiagu famózní karneval. Za zmínku stojí kubánská kuchyně. Zvyky a kultura na Kubě jsou silně ovlivněny jak africkým etnikem, tak španělskou okupací – úředním jazykem je španělština.

Kultura a zvyky na Kubě

Zvyky

Muže zdravte potřesením ruky, ženy pusou na tvář. Kubánci se vyjadřují přímo a hlasitě. Nechodí kolem horké kaše! Svůj názor vám řeknou hned, rádi se zasmějí a expresivně vykřikují. Hádky mezi Kubánci jsou horkokrevné. Je to jejich způsob komunikace, respektujte to. Doporučujeme vyhnout se politickým diskuzím a dalším citlivým tématům.

Kolem domů na Kubě nikde nenajdete ploty a dveře dovnitř bývají celý den dokořán otevřené. Hosté jsou vždy vítáni. Kubánci nikdy neklepou – ať už vchází do pokoje, kanceláře nebo na toaletu, prostě jen temperamentně otevřou dveře a nakráčí dovnitř. Neklepejte, nikdo vám neodpoví!

Plat Kubánců je velice nízký a tak spropitné nebo drobné milodary od turistů mohou být jejich hlavním zdrojem příjmů. Kubánci vám rádi poradí a pomohou, ale na oplátku očekávají pro vás symbolickou minci – pro ně vykoupení z chudoby. Kubáncům můžete pomoci ubytováním se v casa particular a snídaním u svých hostitelů.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 6. 8. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)