„Měna a ceny v Chorvatsku“ je další subkapitola věnovaná zemi ležící na pobřeží Jaderského moře.
Měna
Oficiálním platidlem používaným na území Chorvatska je chorvatská kuna (HRK). Do oběhu se dostala v červnu roku 1994, kdy nahradila chorvatský dinár. Samotná „kuna“ odvozuje svůj název kuní kožešiny, která byla ve středověku používána jako cenný prostředek k placení. Chorvatská kuna je silnější měnou než česká koruna a konverzní poměr se dlouhodobě pohybuje v poměru 1:3–1:4, tj. 1 HRK = cca 3,5 CZK.
Nižší jednotkou v platební hierarchii je tzv. „lipa“. Každá kuna se skládá ze 100 lip.
V oběhu se můžete setkat s mincemi v nominálních hodnotách 1, 2, 5, 10 a 50 lip. Dále pak 1, 2, 5 a 25 kun. Na mincích se setkáte s motivy chorvatské flory (kukuřice setá, vinný hrozen, dub letní, tabák, oliva a degenie velebitská) v případě lip i chorvatské fauny (slavík, tuňák, medvěd) v případě kun.
Jednotlivé bankovky mají hodnotu 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1 000 kun. Na předních stranách (avers) bankovek naleznete vyobrazené osobnosti chorvatské historie, zatímco na zadních stranách (revers) motivy chorvatských měst.
Platba kartou a bankomaty
Nejjednodušší a nejvýhodnější formou placení bude používání platební karty. V turistických destinacích s ní zaplatíte téměř všude (výjimku mohou tvořit jen tržiště či někteří drobní obchodníci). Určitě se vyplatí v peněžence vozit některou z „cestovatelských platebních karet“ (např. Revolut). Obecně jsou přijímány všechny platební karty: Mastercard, Visa, Maestro, American Express atd.
Na bankomaty narazíte v de facto v každém městě, kde se jako běžné turisté budete pohybovat. Při výběru si dejte pozor na poplatky svého domácího bankovního ústavu.
Směnárny
Jak jsme naznačili již v předchozí kapitole. Hotovost budete při placení potřebovat jen zřídkakdy. Směnáren je v turistických destinacích dostatek a směníte v nich jak přímo české koruny, tak i např. eura. Tradičně platí, že bychom se vyvarovali směny peněz na exponovaných místech jakými jsou letiště, nádraží či směnárny v hotelech.
Případně si určitý peněžní objem rozměňte již před cestou do Chorvatska. Tamější valuty seženete v českých směnárnách bez problémů.
Ceny v Chorvatsku
Chorvatsko již není z pohledu českých cestovatelů tak laciné, jako dříve bývávalo. V obecné rovině lze konstatovat, že se jedná o lehce dražší zemi než je Česká republika. Hodně však záleží na místě vašeho konkrétního pobytu. Výrazně vyšší ceny budete za téměř cokoliv platit v turisticky exponovaném Dubrovníku než v lecjakém menším městě (zejména v chorvatském vnitrozemí). Vliv na ceny služeb v cestovním ruchu má i sezonnost. Cesta do Chorvatska během letních měsíců téměř jistě znamená vyšší výdaje než v mimosezonním období.
Dráže než v České republice vás vyjdou především návštěvy restauračních zařízení. Kompletní srovnání cen napříč jednotlivými kategoriemi (např. v Praze a Zadaru) naleznete na Numbeu, kde si samozřejmě můžete porovnat i jakékoliv další město.
Spropitné a smlouvání
Spropitné není v restauračních zařízeních zahrnuto v ceně. Zpravidla se očekává, že účtovanou částku navýšíte o 10 % (tedy za předpokladu, že jste se službami spokojeni).
Smlouvání není v Chorvatsku rozšířenou praktikou. Smysl dává jen u potenciálně přemrštěných cen na na tržištích či u stánků.
Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?
Navrhni úpravu textu