Chorvatsko

Měna a ceny v Chorvatsku

Itineráře
1 vzor
Seznamka
0 lidí

„Měna a ceny v Chorvatsku“ je další subkapitola věnovaná zemi ležící na pobřeží Jaderského moře. 

Měna

Oficiálním platidlem používaným na území Chorvatska je od 1.1. 2023 Euro (EUR), kdy nahradilo chorvatskou kunu.

Platba kartou a bankomaty

Nejjednodušší a nejvýhodnější formou placení bude používání platební karty. V turistických destinacích s ní zaplatíte téměř všude (výjimku mohou tvořit jen tržiště či někteří drobní obchodníci). Určitě se vyplatí v peněžence vozit některou z „cestovatelských platebních karet“ (např. Revolut). Obecně jsou přijímány všechny platební karty: Mastercard, Visa, Maestro, American Express atd.

Na bankomaty narazíte v de facto v každém městě, kde se jako běžné turisté budete pohybovat. Při výběru si dejte pozor na poplatky svého domácího bankovního ústavu.

Směnárny

Jak jsme naznačili již v předchozí kapitole. Hotovost budete při placení potřebovat jen zřídkakdy. Směnáren je v turistických destinacích dostatek a směníte v nich přímo české koruny. Tradičně platí, že bychom se vyvarovali směny peněz na exponovaných místech jakými jsou letiště, nádraží či směnárny v hotelech.

Případně si určitý peněžní objem rozměňte již před cestou do Chorvatska.

Ceny v Chorvatsku

Chorvatsko již není z pohledu českých cestovatelů tak laciné, jako dříve bývávalo. V obecné rovině lze konstatovat, že se jedná o lehce dražší zemi než je Česká republika. Hodně však záleží na místě vašeho konkrétního pobytu. Výrazně vyšší ceny budete za téměř cokoliv platit v turisticky exponovaném Dubrovníku než v lecjakém menším městě (zejména v chorvatském vnitrozemí). Vliv na ceny služeb v cestovním ruchu má i sezonnost. Cesta do Chorvatska během letních měsíců téměř jistě znamená vyšší výdaje než v mimosezonním období.

Dráže než v České republice vás vyjdou především návštěvy restauračních zařízení. Kompletní srovnání cen napříč jednotlivými kategoriemi (např. v Praze a Zadaru) naleznete na Numbeu, kde si samozřejmě můžete porovnat i jakékoliv další město.

Spropitné a smlouvání

Spropitné není v restauračních zařízeních zahrnuto v ceně. Zpravidla se očekává, že účtovanou částku navýšíte o 10 % (tedy za předpokladu, že jste se službami spokojeni).

Smlouvání není v Chorvatsku rozšířenou praktikou. Smysl dává jen u potenciálně přemrštěných cen na na tržištích či u stánků.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 10. 3. 2023

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)