Chorvatsko

Kultura a zvyky v Chorvatsku

Itineráře
0 vzorů
Seznamka
0 lidí

Historie Chorvatska je ovlivněna Římany, Slovany a uherskou nadvládou. Chorvatsko bylo součástí Jugoslávie a Chorvatská republika se osamostatnila až roku 1991. Bohatá chorvatská historie dala vzniknout mnoha zajímavým památkám a ovlivnila chorvatské zvyky a kulturu. Láká vás Chorvatsko? Kultura vás očaruje. Přečtěte si více na téma kultura a zvyky v Chorvatsku.

Náboženství

V Chorvatsku se k římskokatolické církvi hlásí téměř 88 % obyvatel a dalších téměř 5 % Chorvatů jsou pravoslavní křesťané. K žádné víře se nehlásí shodně 5 % chorvatského obyvatelstva a více než 1 % lidí žijících v Chorvatsku vyznává islám. V Chorvatsku existuje právo na svobodu náboženského vyznání. Dvě třetiny Chorvatů považují víru za důležitou součást každodenního života.

Státní svátky

📆 1. ledna – Nový rok – Nova godina

📆 6. ledna – Tři králové – Sveta tri kralja

📆 Velikonoční pondělíUskrsni ponedjeljak

📆 1. května – Svátek práce – Praznik rada

📆 30. května – Den státnosti – Dan državnosti

📆 60 dní po Velikonocích – Svátek božího těla – Tijelovo

📆 22. června – Den boje proti fašismu – Dan antifašističke borbe

📆 5. srpnaDen vítězství a díkůvzdání vlastiDan pobjede i domovinske zahvalnosti

📆 15. srpna – Den nanebevzetí Panny MarieVelika Gospa

📆 1. listopadu – Svátek všech svatýchSvi sveti

📆 18. listopadu – Den památky obětí válkyDan sjećanja na sve žrtve domovinskog rata

📆 25. prosince – Vánoce – Božić

📆 26. prosince – Svátek sv. Štěpána – Sveti Stjepan

Velikonoce – Uskrs

Velikonoce jsou v Chorvatsku důležitým křesťanským svátkem. Jsou spojeny s půstem, návštěvou kostelů a dobrým jídlem. Na Veliký čtvrtek se na ostrově Hvar odehrává fascinující procesí končící až v brzkých ranních hodinách. Cesty do kostelů jsou osvíceny olejovými lampami a svíčkami a atmosféra je kouzelná. Na Velikonoce se pálí vysoké ohně, které se staly i oblíbenou turistickou atrakcí. Mezi velikonočními pokrmy nesmí chybět jarní zelenina jako ředkvičky a mrkev a pečivo pogača.

Den státnosti – Dan državnosti

Na den státnosti se slaví deklarace nezávislosti od Jugoslávie. Chorvatský prezident pronese velký projev a na náměstích se odehrávají vojenské přehlídky – tu nejslavnější můžete sledovat na Náměstí bána Jelačiće v Záhřebu.

Vánoce – Božić

Jak se slaví Vánoce v destinaci Chorvatsko? Vánoční zvyky a tradice nejsou výrazně odlišné od našich Vánoc. Vánoční období začíná adventem a každou neděli se na adventním věnci zapaluje jedna svíčka. Chorvatským zvykem je vysévat do misek obilí, které symbolizuje život. Misky s obilím zdobí vánoční stůl a doplňují vánoční stromeček. Na Štědrý den se obědvá ryba s bramborovým salátem a večeří nadívaná krůta. Slavnostně se rozsvěcuje stromeček a zpívají koledy. Dárky se v Chorvatsku rozbalují až další den – 25. 12. – a tento den se také scházejí rodiny a slaví spolu.

Kultura

Kultura a zvyky v Chorvatsku

Úředním jazykem v Chorvatsku je chorvatština. V turistických oblastech se ale domluvíte také anglicky a česky, a to díky velké popularitě této destinace v ČR. Chorvati jsou velice vřelí a pohostinní a náležitě pyšní na své kulturní dědictví. Turisty velice lákají jeskynní malby a další stopy neandrtálců v oblasti Krapina, a dále nespočet kostelů, hradišť, chrámů a lázní. Nesmíte vynechat Diokleciánův palác ve Splitu ani Arénu v Pule. Věděli jste, že z Chorvatska pramení móda kravat? Chorvatská hudba je známá po celé Evropě, mezi nejvýznamnější jména hudební scény patří skladatelé Ivan Zajc a Vatroslav Lisinski a dále Goran Bregović a Maksim Mrvica. Ivo Pogorelich proslul svou hrou na klavír. Chorvatská literatura nosí další známá jména: Ivo Andrić je nositelem Nobelovy ceny za literaturu a k dnešním autorům patří populární Slavenka Drakulićová. Jako nejvyšší ocenění za umělecké výkony v literatuře, hudbě, filmu a dalších uměleckých disciplínách se uděluje cena Vladimira Nazora. Přečtěte si více na téma chorvatská kuchyně.

Zvyky

Kultura a zvyky v Chorvatsku jsou podobné těm v ČR, přesto je třeba znát rozdíly a respektovat je. Pozdravy mezi mladými a způsob komunikace jsou v Chorvatsku podobné, jako ve střední Evropě. Starší generace je konzervativnější, chovejte se k ní s úctou a respektem. Oblékejte se slušně na návštěvu kostelů, galerie a muzea – plážové oblečení je velmi neslušné. V kostelech a dalších církevních budovách si nefoťte selfie. Vyvarujte se diskuzím na citlivá témata jako chorvatská politika a srbsko–chorvatský konflikt. Neporovnávejte Chorvatsko s bohatšími a rozvinutějšími státy – alespoň ne nahlas.

Láká vás Chorvatsko? Mrkněte na naše levné letenky do Chorvatska nebo si rezervujte letenky do celého světa.

Poslední aktualizace: 14. 9. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne

Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)