Chorvatsko

Kultura a zvyky v Chorvatsku

Itineráře
1 vzor
Seznamka
0 lidí

Historie Chorvatska je ovlivněna Římany, Slovany a uherskou nadvládou. Chorvatsko bylo součástí Jugoslávie a Chorvatská republika se osamostatnila až roku 1991. Bohatá chorvatská historie dala vzniknout mnoha zajímavým památkám a ovlivnila chorvatské zvyky a kulturu. Láká vás Chorvatsko? Kultura vás očaruje. Přečtěte si více na téma kultura a zvyky v Chorvatsku.

Náboženství

V Chorvatsku se k římskokatolické církvi hlásí téměř 88 % obyvatel a dalších téměř 5 % Chorvatů jsou pravoslavní křesťané. K žádné víře se nehlásí shodně 5 % chorvatského obyvatelstva a více než 1 % lidí žijících v Chorvatsku vyznává islám. V Chorvatsku existuje právo na svobodu náboženského vyznání. Dvě třetiny Chorvatů považují víru za důležitou součást každodenního života.

Státní svátky

📆 1. ledna – Nový rok – Nova godina

📆 6. ledna – Tři králové – Sveta tri kralja

📆 Velikonoční pondělíUskrsni ponedjeljak

📆 1. května – Svátek práce – Praznik rada

📆 30. května – Den státnosti – Dan državnosti

📆 60 dní po Velikonocích – Svátek božího těla – Tijelovo

📆 22. června – Den boje proti fašismu – Dan antifašističke borbe

📆 5. srpnaDen vítězství a díkůvzdání vlastiDan pobjede i domovinske zahvalnosti

📆 15. srpna – Den nanebevzetí Panny MarieVelika Gospa

📆 1. listopadu – Svátek všech svatýchSvi sveti

📆 18. listopadu – Den památky obětí válkyDan sjećanja na sve žrtve domovinskog rata

📆 25. prosince – Vánoce – Božić

📆 26. prosince – Svátek sv. Štěpána – Sveti Stjepan

Velikonoce – Uskrs

Velikonoce jsou v Chorvatsku důležitým křesťanským svátkem. Jsou spojeny s půstem, návštěvou kostelů a dobrým jídlem. Na Veliký čtvrtek se na ostrově Hvar odehrává fascinující procesí končící až v brzkých ranních hodinách. Cesty do kostelů jsou osvíceny olejovými lampami a svíčkami a atmosféra je kouzelná. Na Velikonoce se pálí vysoké ohně, které se staly i oblíbenou turistickou atrakcí. Mezi velikonočními pokrmy nesmí chybět jarní zelenina jako ředkvičky a mrkev a pečivo pogača.

Den státnosti – Dan državnosti

Na den státnosti se slaví deklarace nezávislosti od Jugoslávie. Chorvatský prezident pronese velký projev a na náměstích se odehrávají vojenské přehlídky – tu nejslavnější můžete sledovat na Náměstí bána Jelačiće v Záhřebu.

Vánoce – Božić

Jak se slaví Vánoce v destinaci Chorvatsko? Vánoční zvyky a tradice nejsou výrazně odlišné od našich Vánoc. Vánoční období začíná adventem a každou neděli se na adventním věnci zapaluje jedna svíčka. Chorvatským zvykem je vysévat do misek obilí, které symbolizuje život. Misky s obilím zdobí vánoční stůl a doplňují vánoční stromeček. Na Štědrý den se obědvá ryba s bramborovým salátem a večeří nadívaná krůta. Slavnostně se rozsvěcuje stromeček a zpívají koledy. Dárky se v Chorvatsku rozbalují až další den – 25. 12. – a tento den se také scházejí rodiny a slaví spolu.

Kultura

Kultura a zvyky v Chorvatsku

Úředním jazykem v Chorvatsku je chorvatština. V turistických oblastech se ale domluvíte také anglicky a česky, a to díky velké popularitě této destinace v ČR. Chorvati jsou velice vřelí a pohostinní a náležitě pyšní na své kulturní dědictví. Turisty velice lákají jeskynní malby a další stopy neandrtálců v oblasti Krapina, a dále nespočet kostelů, hradišť, chrámů a lázní. Nesmíte vynechat Diokleciánův palác ve Splitu ani Arénu v Pule. Věděli jste, že z Chorvatska pramení móda kravat? Chorvatská hudba je známá po celé Evropě, mezi nejvýznamnější jména hudební scény patří skladatelé Ivan Zajc a Vatroslav Lisinski a dále Goran Bregović a Maksim Mrvica. Ivo Pogorelich proslul svou hrou na klavír. Chorvatská literatura nosí další známá jména: Ivo Andrić je nositelem Nobelovy ceny za literaturu a k dnešním autorům patří populární Slavenka Drakulićová. Jako nejvyšší ocenění za umělecké výkony v literatuře, hudbě, filmu a dalších uměleckých disciplínách se uděluje cena Vladimira Nazora. Přečtěte si více na téma chorvatská kuchyně.

Zvyky

Kultura a zvyky v Chorvatsku jsou podobné těm v ČR, přesto je třeba znát rozdíly a respektovat je. Pozdravy mezi mladými a způsob komunikace jsou v Chorvatsku podobné, jako ve střední Evropě. Starší generace je konzervativnější, chovejte se k ní s úctou a respektem. Oblékejte se slušně na návštěvu kostelů, galerie a muzea – plážové oblečení je velmi neslušné. V kostelech a dalších církevních budovách si nefoťte selfie. Vyvarujte se diskuzím na citlivá témata jako chorvatská politika a srbsko–chorvatský konflikt. Neporovnávejte Chorvatsko s bohatšími a rozvinutějšími státy – alespoň ne nahlas.

Láká vás Chorvatsko? Mrkněte na naše levné letenky do Chorvatska nebo si rezervujte letenky do celého světa.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 14. 9. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)