Brazílie

Brazílie

Itineráře
0 vzorů
Seznamka
0 lidí
Sezóna
celoročně / dle destinace
Víza
NE
Cenová hladina
Očkování
žádné povinné očkování

Brazílie omývaná vodami Atlantského oceánu, země pod sochou Krista Spasitele, jež nad ní bdí jako ochránce, je rozmanitá, překvapující, nespoutaná a divoká. Je to země milující fotbal a zároveň silně věřící v křesťanství, mísící v sobě koloniální architekturu a supermoderní budovy.

Brazílie plná latinskoamerického temperamentu a krás panenské přírody pulzuje energií velkoměst a mrakodrapů, když v ulicích zní samba a pralesy se nesou zvuky papoušků.

Amazonský deštný prales je přehlídkou voňavých rostlin, barev a těch nejpozoruhodnějších tvorů na světě. V jeho hlubinách se nachází místa stále nepoznaná, s domorodými kmeny bez jakékoliv potuchy o civilizaci. Naopak Rio de Janeiro nikdy nespí, v období karnevalu na sebe strhává celosvětovou pozornost. Tak se odvažte a leťte poznávat rozmanitost téhle latinskoamerické země, vonící zrnky výborné kávy a hrající v rytmu vášně.

Brazílie – ZAJÍMAVOSTI

🦜 Rio de Janeiro – jedinečné, nikdy nespící velkoměsto, přezdívané také Cidade Maravilhosa – úžasné město. Dostane vás mix vysokých hor a zlatého pobřeží a kontrast přepychu s chudobou. Mezi nejnavštěvovanější atrakce Ria patří pláž Copacabana, vyhlídka Sugarloaf – cukrová homole, vyhlášená párty čtvrť Lapa a samozřejmě proslulá socha Krista Spasitele.

🦜 Pláž Copacabana – světoznámá 4 km dlouhá pláž lákající ke koupání, opalování a popíjení koktejlů caipirinha. Bez plážového relaxu by to nebyla žádná dovolená! Brazílie nabízí pláže světové kvality.

🦜 Socha Krista Spasitele – ikona nejen Ria, ale celé Brazílie, a zároveň jeden z novodobých sedmi divů světa

🦜 Národní park Tijuca – obrovský národní park ležící v těsné blízkosti Ria (socha Krista Spasitele je jeho součástí) nabízející úchvatné treky deštným pralesem, dechberoucí vodopády a neskutečné množství tropického ptactva, motýlů i flory. Skvělá ochutnávka jihoamerické přírody na prahu velkoměsta.

🦜 Sao Paulo – největší brazilské město, betonová džungle, s jedněmi z nejlepších uměleckých galerií Latinské Ameriky a špičkovou gastronomickou scénou servírující pokrmy haute cuisine. A samozřejmě s pulzujícím nočním životem!

🦜 Brasília – hlavní město Brazílie s ikonickou supermoderní architekturou

🦜 Belo Horizonte – město známé především pro své bary a noční život s jedinečnou atmosférou, pyšnící se ale také dlouhou řadou muzeí, galerií a koloniální architekturou

Brazílie

🦜 Porto de Galinhas – pláž s úchvatně tyrkysovou vodou a přírodními jezírky plnými rybek, lemovaná pásem hotelů, byla již poněkolikáté v řadě vyhlášená nejlepší pláží celé Brazílie

🦜 Vodopády Iguazu – mohutné kaskádovité vodopády, které vám svou velkolepostí naprosto vyrazí dech. Tuto přírodní atrakci můžete sledovat z vyhlídkové platformy. Nedaleko se nachází také bird park s přehlídkou pestrobarevných papoušků.

🦜 Amazonský prales – největší prales světa s jedinečnou florou i faunou. Pozorujte říční delfíny, opice i modré, oranžové a svítivě zelené žáby z kánoe nebo pěšky.

🦜 Bonito – centrum ekoturismu s nádhernými jezírky, řekami plnými barevných ryb a jeskyněmi, ve kterých se šnorchluje a potápí. Nejvíce doporučujeme návštěvu jeskynních jezer Lago Azul a naprosto grandiózního Abismo Anhumas

🦜 Národní park Lençóis Maranhenses – Lençóis doslova znamená povlečení, a zvlněná krajina bělostných písečných dun zdobených temně modrými jezírky skutečně povlečení připomíná

🦜 Stolová hora Roraima – stolová hora s výškou 2810 m působí drsně a nespoutaně. Její náhorní plošina zaujímá plochu 50 km² a setkávají se ní hranice Brazílie, Venezuely a Guyany. Pro svou izolovanost od veškeré civilizace je velmi těžce dostupná ty cestovatele, kteří jí dosáhnou, ale odmění výhledy na krajinu zcela zahalenou v oblacích, nedotčenou skalnatou scenérií, vzácnou samotou a výškami, ze kterých se zatočí hlava.

🦜 Rio do Rastro – krásné hory se silnicí plnou serpentýn, často označovanou za „nejšílenější silnici Brazílie“, kterou prostě musíte projet a užít si ty výhledy

Brazílie

Víza a cestovní dokumenty

Vízum do Brazílie není vyžadováno pro vstup za turistickými účely a pobyt do 90 dní. Ke vstupu do Brazílie je nutný cestovní pas s platností alespoň šest měsíců od data vstupu. V ojedinělých případech můžete být vyzváni také k předložení potvrzení o účelu cesty, rezervace hotelu, zpáteční letenky, zdravotního pojištění do zahraničí a finančních prostředků na dobu pobytu.

Brazílie – POČASÍ

Pro svou polohu na jižní polokouli očekávejte v Brazílii obrácená roční období. Brazílie je obrovská země a každá její část má specifické klimatické podmínky. Na jihu země panují nižší teploty, naopak rovníková oblast okolo řeky Amazonky má celoročně tropické klima. Které období je ideální pro cestování do Brazílie? Příznivé počasí a s ním i turistická sezóna trvá v každé oblasti jindy – v každém ročním období je ale hezky alespoň v jedné části země.

Nejlepším obdobím pro návštěvu velkoměst Rio de Janeiro a Sao Paulo je období od března do května, kdy se můžete těšit slunečným dnům a teplotám okolo 28 °C. Zimní měsíce od června do září se vyznačují silným větrem a relativně nízkými teplotami (20 °C) a zbytek roku je poměrně deštivý. Východní pobřeží Brazílie stojí za návštěvu celoročně, snad jen s výjimkou lehce chladnějších měsíců červen a červenec. Teploty v průběhu roku se pohybují mezi 21 a 30 °C.

Při plánování návštěvy Amazonského pralesa se doporučujeme vyhnout období dešťů trvající od prosince do května. Naprosto nejlepším časem pro expedici do srdce Amazonie je červen, kdy deště ustávají a zároveň se teploty drží na přijatelných 31 °C – v následujících měsících stoupají až k 33 °C.

Doprava do Brazílie

Letenky z Prahy do Brazílie lze zakoupit za cenu okolo 15 000 CZK, a to vždy s alespoň jedním přestupem. Levnější variantou může být odlet z Vídně. Jako cílovou destinaci si můžete zvolit Rio de Janeiro, Sao Paulo, Porto Alegre nebo Iguazu, a to na křídlech aerolinek KLM, Air France, British Airways nebo TAP Portugal. Letenky rezervujte v našem vyhledávači. Nabízíme také akční letenky do Brazílie – cena letenek do Brazílie klesá k pouhým 11 000 CZK! Sledujte naše AKČNÍ LETENKY a už vám nikdy žádná neunikne.

Doprava v Brazílii

Nejefektivnějším způsobem, jak se pohybovat po rozlehlé Brazílii, je letecká přeprava. Největšími aerolinkami provozujícími vnitrostátní lety v Brazílii jsou LATAM Airlines, GOL, Avianca Brasil a Azul. Spoje zvlášť mezi velkými městy jsou velmi frekventované a ceny zpátečních letenek se pohybují mezi 1 000 – 3 500 CZK, dle destinace.

V Brazílii je také velmi populární autobusová doprava. Autobusy existují ve třech rozdílných stupních kvality – ekonomické autobusy convencional, dále luxusnější executivo a leito s plným servisem. Autobusová síť je velmi rozsáhlá s výjimkou oblasti Amazonie, kde místo autobusů funguje říční přeprava. Ceny autobusových jízdenek jsou srovnatelné s cenami letenek. Autobusové spoje vyhledávejte na stránkách Brasil by Bus. Chcete poznávat Brazílii flexibilně a z pohodlí pronajatého auta? Rezervujte si auto přes náš srovnávač autopůjčoven.

V Riu de Janeiro vás potěší hustá síť MHD a její autobusové a tramvajové linky i metro. Mrkněte na mapu metra. Místní MHD je levným a efektivním způsobem, jak poznat město, ale na turisty může působit chaoticky. Další variantou, jak objevovat krásy Ria, jsou služby taxi. Taxi v Riu je velice levné, kilometr jízdy stojí přibližně 3 BRL (12 CZK).

Brazílie – MĚNA a ceny v Brazílii

Brazilskou měnou je brazilský real (BRL). Nejvýhodněji směníte real v brazilských bankách, a to směnou za americké dolary. Brazilské banky mají otevřeno od 10 do 16 h. Další variantou je směna ve směnárnách nebo na hotelových recepcích, ta je ale obvykle méně výhodná. Ve velkých městech můžete brazilské reais vybrat z bankomatu, nejvýhodnější jsou bankomaty Cirrus. Mimo velká města bankomaty akceptují pouze místní platební karty. Brazílie je velmi levná – ceny se oproti ČR drží přibližně o 50 % níž. Ve službách se očekává spropitné ve výši přibližně 10 % z ceny nebo 1 USD za každý den hotelového úklidu a 1 USD za každé odnesené zavazadlo. Pro portýry a hotelové pokojské je spropitné často jediným příjmem peněz. Drobné spropitné se očekává i na čerpacích stanicích.

Brazílie

Kultura a jazyk

Brazílie je silně ovlivněna portugalskou kolonizací, která se podepsala na kultuře, architektuře i náboženství. Brazílii tak zdobí bílé domky a kostelíky jak vystřižené z Portugalska a převážná část obyvatelstva se hlásí ke křesťanství. Hluboko v Amazonském pralese ale žijí také původní indiánské kmeny, část z nich nemá žádné ponětí o existenci moderní civilizace. Brazílie je pátou nejlidnatější zemí světa s dvěma třetinami obyvatelstva žijícími při pobřeží. Oficiálním jazykem je portugalština, s lehce odlišnou výslovností od té evropské. Dorozumět se anglicky může být problematické. Největší kulturní akcí roku je populární karneval v Riu, který se koná na přelomu února a března a roztančí v rytmu samby denně až 2 miliony lidí v pestrobarevných kostýmech.

Brazílie – BEZPEČNOST

Brazílie patří k zemím s nejvyšší kriminalitou na světě, proto je nutné být na cestách obezřetní. Ve velkých městech hrozí kapesní krádeže, proto si důležité doklady a cennosti uschovejte na bezpečném místě, ideálně v hotelovém trezoru. Vyvarujte se větším obnosům hotovosti. Nenoste drahé šperky ani foťáky viditelně na těle. V případě přepadení odevzdejte útočníkům vše, o co vás požádají – obvykle jsou ozbrojeni.

Samozřejmostí je být v kontaktu s rodinným příslušníkem nebo přáteli v ČR, kteří znají vaše cestovatelské plány a mohou vám v případě nouze finančně pomoci nebo se obrátit na zastupitelský úřad či policii. Nejvyšší míra kriminality panuje v chudinských čtvrtích favely. Do favel v žádném případě nechoďte sami a zvažte také možná rizika organizovaného výletu do favel s cestovní kanceláří.

Do Brazílie není nutné žádné povinné očkování. Mezi doporučovaná očkování do Brazílie patří očkování proti žluté zimnici, břišnímu tyfu, tetanu a žloutence A+B. Zdravotní péče je v Brazílii na různorodé úrovni. Soukromé zdravotnické kliniky jsou podstatně vyšší kvality, než státní nemocnice, tomu ale odpovídají také jejich ceny. Nezapomeňte si před cestou sjednat cestovní pojištění.

Máte dotazy k tématu „Brazílie cestování“? Napište nám do diskuze!

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 29. 3. 2021

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)