Záletník 62 aneb novinky ze světa cestování a letectví
12.9.2022

Záletník 62 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Je tu neděle a s ní další vydání našeho pravidelně nepravidelného magazínu Záletník. Dnešní díl, s pořadovým číslem 62, přináší pětice změn v pravidlech cestování od destinací v Karibiku přes Afriku a východní Asii až do Oceánie, a také nejzajímavější novinky ze světa letectví. Zaměříme se na dvě nové linky z Prahy, škrty v rezervačním systému Ryanairu i expanzi Transavie do severní Afriky. Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Svatá Lucie a Vanuatu ruší vstupní podmínky

I v druhém zářijovém týdnu se rozsvítil náš zelený semafor, když zaregistroval dvě skvělé zprávy pro cestovatele. Karibský ostrov Svatá Lucie a souostroví Vanuatu ležící v daleké oceánské Melanésii zrušily všechny vstupní podmínky platné v souvislosti se šířením nemoci „COVID-19“. Abychom byli zcela korektní, tak v případě Svaté Lucie zůstává v platnosti povinnost vyplnit příjezdový formulář. Vanuatu pak zrušilo povinný negativní test před cestou i povinnost nosit ochranu dýchacích cest v prostředcích hromadné dopravy (vč. letadel). Detaily ohledně opatření v jednotlivých zemích naleznete tradičně v našich průvodcích:

Samozřejmě pro vás udržujeme aktuální také přehled všech destinací, kam lze cestovat zcela bez omezení.

Tchaj-wan konečně přivítá zahraniční cestovatele

Tchaj-wan konečně otevře své hranice zahraničním cestovatelům. Od 12. září budou moci do země přijet turisté z cca 60 zemí (vč. České republiky), pro něž neplatí vízová povinnost. Před cestou dokonce nebude nutné předkládat žádný z dokladů bezinfekčnosti, jenže podmínky po příjezdu už taková sláva nejsou. Všichni přijíždějící se podrobí kontrolnímu PCR testu a zamíří do 3denní hotelové karantény. Následně je čekají další čtyři dny v samoizolaci doma nebo v hotelovém zařízení, během nichž již budou mít lehce volnější režim – je umožněno docházet do zaměstnání nebo si dojít na nákup nezbytného zboží za předpokladu, že osoba má s sebou negativní AG test. Suma sumárum je otevření hranic po více než dvou letech jistě pozitivní zprávou, na druhou stranu z pohledu krátkodobých cest zatím zůstává výlet do Čínské republiky spíše utopií.

Kompletní vstupní podmínky i další lokální opatření naleznete v našem průvodci „Koronavirus na Tchaj-wan“

Fidži usnadnilo cestovní podmínky

Další příjemné zprávy z regionu Oceánie k nám přiletěla z Fidži. Souostroví ležící nedaleko právě Vanuatu od pondělí 5. září zrušilo povinnost podstupovat po příletu do země kontrolní AG test na vlastní náklady. Nově tak cestovatelům postačí očkovací certifikát (stačí dokončené základní schéma) a cestovní pojištění.

Kompletní vstupní podmínky i další lokální opatření naleznete v našem průvodci „Koronavirus na Fidži“.

Keňa opět umožňuje přijet neočkovaným cestovatelům

Zatímco na jaře Keňa vstupní podmínky do země zpřísnila a z očkovacího certifikátu udělala prerekvizitu, tak nyní pomyslný opasek opět povoluje. Jako alternativu lze za účelem vstupu do země opět využít negativní PCR test (ne starší 72 hodin).

Kompletní vstupní podmínky i další lokální opatření naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Keni“.

Novinky ze světa letectví

Novinky z Letiště Václava Havla v Praze

Konkurence zhoustne na trase z Prahy do Kišiněva, kam vstupuje nový hráč v podobě Air Moldova. Nová linka z Prahy do Moldavska bude operována tamějším národním dopravcem, který na ní plánuje zahájit provoz s příchodem zimního letového řádu (od 30. října 2022). Počítá se se třemi rotacemi týdně (úterý, čtvrtek a neděle) a ceny zpátečních letenek začínají na 4 000 Kč. Air Moldova tak na trase doplní růžová letadla Wizz Airu, který v prvním zářijovém týdnu do Kišiněva vrátil předtím odkloněné lety do rumunského Jasy. Uvidíme, jaký bude cenový progres u moldavské letecké společnosti. Wizz Air totiž zatím vítězí… Podrobné informace o nové lince najdete v našem článku.

Změny na trase z Prahy do Bukurešti – Blue Air bude nahrazen Wizz Airem. Rumunská aerolinka Blue Air pozastavila kvůli svým finančním potížím provoz na lince mezi českou a rumunskou metropolí. Obratem na tu zareagoval Wizz Air, který naopak oznámil, že od 2. prosince 2022 obnovuje provoz právě na této lince. Maďarská aerolinka na trase již dříve létala, nicméně s příchodem pandemie nemoci „COVID-19“ provoz zastavila. Nově počítá s dvěma rotacemi týdně (pondělí a pátek), což nahrává českým cestovatelům k plánování prodloužených víkendů v Bukurešti. Více informací o nové lince i tipy na levné letenky jsme pro vás shrnuli do tohoto článku.

Delta Airlines ukončila své působení na sezonní lince z Prahy do New Yorku. Letoun amerického dopravce jsme mohli na Letišti Václava Havla vidět letos naposledy v pondělí 5. září. Tak zase za rok – květnu. Snad se někdy dočkáme i celoročního spojení…

Ryanair škrtá linka v zimním letovém řádu

Ryanair optimalizuje svou síť linek a za oběť jí padly základny v řeckých Athénách a hlavním bruselském letiště Zaventem. Hlavním důvodem pro uzavření báze v Athénách jsou údajně vysoké poplatky na tamějším letišti a slabá stimulace cestovního ruchu v mimosezonním období ze strany řecké vlády. Irský nízkonákladový dopravce přesune obě bázovaná letadla na jiná letiště v regionu Středomoří a pokrátí počet nabízených spojení z Athén z 29 na pouhých 10. České cestovatele však utěší informace, že spojení z blízkých letišť v Katowicích a Vídni navzdory škrtům zůstanou v provozu i přes zimní měsíce. Oproti tomu dočasně končí linky do Berlína, Wroclawi či Krakova.

Stejně jako Athény dopadne také letiště Zaventem v Bruselu. Oba zde bázované letouny budou přepraveny na jiná letiště a počet nabízených spojení se pokrátí o 1/3. Důležitějším přepravním uzlem v Bruselu ale ale vedlejší letiště Charleroi, jehož se škrty prozatím nedotknou.

Transavia chystá expanzi do severní Afriky

Dceřiná společnost aerolinky Air France, Transavia, oznámila chystanou podzimní expanzi do severní Afriky. S příchodem zimního letového řádu dopravce začne provozovat rovnou osm nových linek z Francie do Alžírska, Maroka i Tuniska. Z Lyonu se bude létat do alžírských měst Bidžája (východ země při pobřeží Středozemního moře) a Constantine (východ země ve vnitrozemí). Z Marseille do marocké Casablancy a Marrákeše + na tuniský ostrov Džerba. Z Nantes do alžírského Oránu (západ země při pobřeží Středozemního moře). A konečně z pařížského letiště Orly opět do Bidžáje a taktéž do Sétifu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)