Záletník 58 aneb novinky ze světa cestování a letectví
14.8.2022

Záletník 58 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Je tu neděle a s ní další vydání našeho pravidelně nepravidelného magazínu Záletník. Dnešní díl, s pořadovým číslem 58, vyletěl do světa opět po týdnu a přináší vám dvě změny v cestovních opatřeních ze světa i několik novinek z oblasti letectví. Ryanair se pouští do boje s maďarskými státními orgány, Wizz Air opět přidává i ubírá linky a z Perského zálivu se bude do Moskvy létat jako o závod. Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Madagaskar zrušil všechny vstupní podmínky

Kompletní „COVID byrokracii“ nutnou pro vstup do země ve čtvrtek 11. srpna zrušil Madagaskar! Nově nemusí přijíždějící cestovatelé před cestou předkládat negativní test a ani podstupovat kontrolní test na vlastní náklady pro příletu na letišti v Antananarivu.  Kompletní informace o podmínkách pro cestování na Madagaskar, užitečné odkazy i přehled lokálních opatření naleznete v našem průvodci „Koronavirus na Madagaskaru“.

Hongkong zkracuje karanténu

Od pátku 12. srpna zmírnil vstupní podmínky pro cestovatele Hongkong. Nově nemusí přijíždějící osoby nastupovat do 7denní karantény, které byla zkrácena na dny tři. Následující čtyři dny ale musí pokračovat v sebepozorování doma / na hotelu a jejich přístup ke službám bude stále částečně omezen… Dochází tedy ke zmírnění podmínek, ale ty zůstávají stále vcelku nepříjemné.

Kompletní informace o podmínkách pro cestování do Hongkongu, užitečné odkazy i přehled lokálních opatření naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Hongkongu“.

Novinky ze světa letectví

Z Prahy na Krétu Airbusem A330

Čeští turisté, kteří tento víkend cestovali na řecký ostrov Kréta nebo naopak zpět do Prahy, se proletěli širokotrupým letounem Airbus A330. Změnu v nasazení netradičního typu letadla zapříčinila vysoká poptávka ze strany českých turistů využívajících služeb cestovních kanceláří. Standardně na charterové lety z Prahy do Středomoří nasazují Smartwings Boeingy 737, ovšem pro tento víkend si pronajaly letoun Airbus A330-300 od společnosti HiFly. Konkrétně se jednalo o letoun s registrací 9H-PTP, který přepraví až 436 cestujících v ekonomické třídě.

Pronajatý letoun na trase mezi Prahou a Heraklionem letěl v sobotu a v neděli.

Záletník 58 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Změny v letovém řádu Wizz Airu

Nemilé zjištění nabídne rezervační systém maďarské aerolinky při pohledu na odlety z Vídně. Z nabídky byly totiž odstraněny lety z Rakouska na Kanárské ostrovy do Las Palmas. V poslední roce se jednalo o téměř nejlevnější možnost cesty na Gran Canarii z pohledu českých cestovatelů. Mj. jsme o levných letenkách do Las Palmas s Wizz Airem několikrát informovali v rámci našich letenkových tipů.

Naopak příjemné zprávy odhalí rezervační systém růžového dopravce cestovatelům ze severních a východních Čech – zkrátka těm, kteří pošilhávají taktéž po odletech z polské Wroclawi. Novinkou v letovém řádu aerolinky se staly linky z Wroclawi do chorvatského Dubrovníku (2× týdně – čtvrtek a neděle), albánské Tirany (2× týdně – pondělí a pátek) a řecký ostrov Rhodos (2× týdně – pondělí a pátek). Všechny tyto linky jsou v provozu od začátku srpna a počítá se s nimi do poloviny / konce října letošního roku.

Ryanair a jeho problémy v Maďarsku

Irská letecká společnost vytahuje do boje s maďarskou vládou. Jak známo, Maďarsko na začátku července zavedlo speciální odletovou daň ve výši 10 € (kontinentální lety) / 25 € (lety mimo Evropu). Ryanair na rozdíl od jiných dopravců tento extra poplatek okamžitě přehodil na bedra cestovatelů, kterým dal na výběr doplatek této taxy nebo refundaci jejich letenek. To se nelíbilo maďarským orgánům a irská aerolinka nyní od tamějšího Úřadu pro ochranu spotřebitelů obdržela pokutu ve výši 300 000 000 forintů (cca 18,5 milionu Kč). To se Ryanairu pochopitelně nelíbí a plánuje se proti verdiktu odvolat…

Reakce ze strany letecké společnosti však přišla záhy. Ze zimního letového řádu obratem odstranila celkem osm linek z Budapešti. Jedná se o spojení do Bordeaux, Bournemouthu, Kaunasu (Litva), Kolína nad Rýnem, Krakova, Lappeenranty (Finsko), Rigy a Turína. Není zřejmé, jestli se jedná pouze o dočasné vyřazení linek na zimní sezonu nebo o trvalé uzavření spojení na těchto trasách. Ať je tomu jakkoliv, symbolika tohoto kroku je jasná.

Emirates i Flydubai navyšují počet letů z Dubaje do Moskvy

Izolace Ruska ze strany evropských zemí pochopitelně pokračuje a možností, kam z této země vycestovat přímým letem výrazně ubylo. Kromě letů z Moskvy od Bělehradu a Istanbulu využívají ruští občané hojně také spojení do Spojených arabských emirátů. Letecké společnosti z Perského zálivu této skutečnosti obratně využívají od podzimu znatelně navýší počty letů mezi Dubají a Moskvou. Emirates od 1. října budou namísto 2× denně létat na letiště Domodědovo (DME) 3× denně a jejich dceřiná společnost Flydubai navýší od konce září počet letů na letiště Vnukovo (VKO) ze stávajících 36 na 42 letů týdně. Při pohledu na počty denních rotací tak skoro až zrak přechází…

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)