Záletník 38 aneb novinky ze světa letectví a cestování
15.11.2021

Záletník 38 aneb novinky ze světa letectví a cestování

České aerolinie představily své poněkud smělé plány na příští rok – plánují létat do 15 destinací. Radost všem cestovatelům jistě udělala zpráva o spuštění nové linky z Prahy na Island. Vueling zpřísňuje svou zavazadlovou politiku. Neočkovaným osobám se ztíží cestování do Německa, zatímco na výlet do Rakouska by za současného stavu neměly pomýšlet vůbec. To vše (a nejen to) jsou témata, která přinesl minulý týden a na něž se zaměří další díl našeho glosáře „Záletník“. S chutí do čtení!

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. upínající zraky k předvolebnímu klání, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vylétá náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a právě dnes doletěl až k vám.

Letectví

ČSA představily smělé plány na příští rok

České aerolinie v příští letní sezoně výrazně navýší svůj provoz. Během letního letového řádu (od 27. března do 29. října 2022) plánují obsluhovat pravidelné linky do celkem 15 destinací ve 14 zemích. Aktuálně tuzemský dopravce létá do Kodaně, Kyjeva, Moskvy, Paříže a  Stockholmu. Od jara příštího roku by se k těmto destinacím měly přidat také metropole v Beneluxu (Amsterdam s Bruselem), španělská města (Barcelona s Madridem), destinace na Apeninském poloostrově (Milán s Římem), Bukurešť, Sofie (kam se ČSA vrátí po 10 letech) a sezonní linky na Island a Maltu.

V letním letovém řádu 2022 dopravce tedy počítá s těmito linkami: Amsterdam (2× denně), Brusel (2× denně), Barcelona (1× denně), Bukurešť (4× týdně), Helsinky (3× týdně), Kodaň (4× týdně), Kyjev (2× denně), Paříž (3× denně), Madrid (1× denně), Malta (1× týdně), Moskva (1× denně), Reykjavík (3× týdně), Řím (4× týdně), Sofie (3× týdně), Stockholm (2× týdně).

Ve flotile ČSA aktuálně nalezneme pouze dva letouny: Airbus A319 s registrací OK-REQ a Airbus A320 s registrací OK-HEU. Dle rezervačního systému aerolinky, kde jsou letenky již v prodeji, budou provoz na obnovených linkách zajišťovat letouny Boeing 737-800 patřící aerolince Smartwings.

Jak plány na rozšíření nabídky letů ČSA vidíte vy? Je to z jejich strany výstřel do tmy nebo věříte, že se skutečně dočkáme tolika obnovených linek?

Letem světem

  • ✈️ Bees Airline začne létat z Prahy do Lvova. Ukrajinská aerolinka nabídne cestovatelům od 20. prosince již druhé spojení z Prahy. Podrobnější informace jsme shrnuli v tomto článku.
  • ✈️ Aerolinka Play otevře novou linku z Prahy na Island. Od května příštího roku v Praze začneme vídat také letadla v červeném nátěru mladé islandské aerolinky Play. Skvělá novinka, o níž více referujeme v tomto článku.
  • ✈️ Vueling zpřísní zavazadlovou politiku. Od 23. listopadu začne španělský dopravce uplatňovat přísnější pravidla pro přepravu příručních zavazadel. Pokud si zakoupíte letenky v základní tarifu „Basic“, budete moci zdarma cestovat pouze s jedním malým zavazadlem. Holt další dopravce následuje Ryanair a Wizz Air.
  • ✈️ Emirates vrátí Airbus A380 na linku z Dubaje do Bangkoku a navýší počet rotací. Thajsko se od 1. listopadu otevřelo pro očkované cestovatele. Poptávka po letech logicky roste, na což Emirates reagují návratem své největší chlouby, letadel Airbus A380, na linku z Dubaje do Bangkoku. Letečtí obři se na trasu vrátí od 28. listopadu, kdy dopravce zároveň zvýší počet denních rotací mezi oběma městy na tři.
  • ✈️ Smartwings budou létat pro americké i izraelské dopravce. Tuzemský dopravce získal další zahraniční kontrakty. V rámci tzv. „ACMI“ pronájmů (pronájem letadla vč. posádky) bude přes zimu spolupracovat s izraelskými aerolinkami Israir Airlines (pět letadel) a Arkia (jedno letadlo). Letadla v nátěru Smartwings budou létat také na severoamerickém kontinentu ve službách tamějšího dopravce Swift Air (tři stroje).

Cestování

🇦🇹 Rakousko zavedlo lockdown pro všechny neočkované osoby

Epidemiologická situace se velmi nedobře vyvíjí u našich jižních sousedů. Ti v pondělí 8. listopadu zavedli do praxe tzv. „pravidlo 2G“, které z veřejného života de facto vyloučilo neočkované osoby. V praxi se jim omezil vstup do gastronomických zařízení (restaurace, kavárny, bary), ubytování v hotelech, vstup do divadel i kin, využití služeb s přímým kontaktem (např. kadeřnictví) nebo vstup na jakékoliv akce pro více než 25 osob. Na všech těchto místech začal být totiž vyžadován očkovací certifikát / doklad o prodělání nemoci. 

Ještě výraznější zpřísnění pravidel začalo platit dnes. Od pondělí 15. listopadu čeká na neočkované osoby celostátní uzávěra. Omezení pohybu pouze na cesty do práce nebo nákup nejnutnějšího zboží (potraviny / drogerie) dopadne na všechny, kteří nejsou očkovaní nebo nemoc v posledních 180 dnech neprodělali. Celkem se má jednat o cca 2 miliony rakouských občanů. Nové opatření bude mít prozatím platnost 10 dnů a nebude se týkat dětí mladších 12 let. Výjimku budou mít také očkovaní první dávkou vakcíny za předpokladu doložení PCR testu.

Snahy Rakouska o potlačení šíření nemoci vysílají jasný signál neočkovaným cestovatelům. Ti by si pro svou případnou zimní dovolenou měli rozhodně vybrat jinou destinaci.

🇩🇪 Německo zařadilo ČR mezi „vysoce rizikové země“

Na zhoršující se epidemiologickou situaci v České republice reaguje Německo. S platností od neděle 14. listopadu byla ČR zařazena Institutem Roberta Kocha na seznam „vysoce rizikových zemí“. Tato změna se výrazně dotkne především neočkovaných cestovatelů, kteří budou muset nově po příjezdu do Německa zamířit do 10denní karantény (tu lze ukončit po 5 dnech samoizolace podstoupením testu s negativním výsledkem).

Cestovatelé s očkovacím certifikátem (min. 2 týdny po dokončení schématu) nebo s dokladem o prodělání nemoci (v uplynulých 180 dnech) se žádných velkých zpřísnění obávat nemusí. V jejich případě se jediná změna týká povinnosti vyplnit před příjezdem tento formulář.

Trochu rozporuplně dopadnou nová pravidla na děti mladší 12 let. Ty sice po příjezdu do Německa nemusí nijak dokládat svou „bezinfekčnost“, ale na druhou stranu musí zamířit do karantény.

Výjimku v povinnosti vyplňovat formulář a uchylovat se do karantény mají také cestovatelé, jejichž návštěva Spolkové republiky Německo nepřekročí 24 hodin resp. pokud zemí pouze projíždějí (vč. tranzitu na letiště).

Letem světem

  • 🇫🇷 Francie zkracuje platnost negativních testů. Nedisponujete-li dokladem o očkování / prodělání nemoci, musíte při cestě do Francie dokládat negativní test. Může se jednat o AG či PCR, ale nově nesmí být starší 24 hodin.
  • 🇳🇱 Nizozemsko zahájilo částečný lockdown. Přísnější pravidla, platná od soboty 13. listopadu, se týkají především obchodů a restauračních zařízení, které budou muset zavírat již v v 19 hodin. A dále také sportovních utkání, která se budou konat bez časti diváků. Opatření mají platit zatím 3 týdny.
  • 🇩🇰 Dánsko znovuzavádí tzv. „Covidpassy“. Situace se nevyvíjí dobře ani v Dánsku, které obnovuje povinnost prokazovat se dokladem o „bezinfekčnosti“ v restauračních a kulturních zařízeních.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)