Záletník 12 aneb novinky ze světa letectví
28.2.2021

Záletník 12 aneb novinky ze světa letectví

Zavádění digitálních očkovacích průkazů umožňující volné cestování je zase o něco blíže. Začal platit zákaz cestování do vybraných destinací, vč. oblíbeného tanzanského ostrova Zanzibar. A velmi nejistá je situace v Českých aeroliniích. To vše jsou témata, která přinesl poslední únorový týden a na něž se zaměří další díl našeho glosáře „Záletník“. S chutí do čtení!

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Očkovací pasy jako součást výbavy cestovatele

Představitelé členských zemí Evropské unie podpořili myšlenku očkovacích certifikátů, které by již během letních měsíců měly umožnit naočkovaným jedincům svobodně cestovat. Jednotný digitální očkovací certifikát by měl nabrat konkrétních obrysů v horizontu třech měsíců. Některé členské země tuto myšlenku velmi prosazují (jihoevropské země či Rakousko), jiné jsou vůči očkovacím dokladům zdrženlivější (Francie, Německo), neboť není přesně vytyčeno, k jakým konkrétním účelům by pasy byly využívány (neměly by totiž diskriminovat neočkované jedince).

Vlastní certifikaci naočkovaných jedinců (dvěma dávkami) mezitím spustilo např. Řecko. To již uzavřelo vzájemnou dohodu o cestování bez bariér s Izraelem a o další jedná s Velkou Británií. Pokud se zavádění jednotného očkovacího certifikátu bude protahovat, lze pravděpodobně očekávat více takovýchto bilaterálních dohod. Českým cestovatelům by pak nezbylo než doufat v „dlouhé prsty“ naší diplomacie.

S vlastní iniciativou přišla i Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA), jedná se o tzv. „IATA Travel Pass“ neboli mobilní aplikaci k usnadnění cestování. Uživatelé si před cestou snadno zkontrolují, zda splňují vstupní požadavky své cílové destinace. S úřady a aerolinkami budou moci prostřednictvím aplikace sdílet informace o očkování či podstoupených testech na COVID-19. Jako první zahájila zkušební provoz „digitálního očkováku“ loni v prosinci aerolinka Singapore Airlines, k níž se postupně přidaly i Air New Zealand, Emirates, Etihad či Qatar Airways. V březnu a dubnu se pak přidají další aerolinky (např. Rwanda Air jako první africký dopravce). IATA očekává, že aplikace vstoupí do plného provozu během několika týdnů. Zároveň věří, že tento krok bude naprosto zásadním pro leteckou dopravu a její rychlou obnovu.

Jaký máte názor na digitální očkovací pasy vy? Těšíte se na jejich zavedení a zjednodušení cestování, anebo je naopak považujete za diskriminační nástroj?

Zákaz cestování z ČR do vybraných zemí

Téměř po roce jsme se opět dočkali zákazu cestování z České republiky. Naštěstí se však nejedná o zákaz plošný, jako tomu bylo loni. Přesto je zákaz cest, zavedený takřka ze dne na den, velkou komplikací pro mnoho cestovatelů a lze pochybovat, jestli je skutečně tím pravým nástrojem, který v boji proti pandemii potřebujeme. Existují přece i jiné možnosti, než tvrdé zákazy. Prodloužení karantény, více testů a především reálné postihy (mastné pokuty) za nedodržování těchto opatření. Samozřejmě ruku v ruce s důkladnější kontrolou dokumentů po příletu z ciziny a následným monitoringem ze strany hygienických stanic. To vše by bylo daleko pochopitelnější, než tvrdý zákaz cest. A kam, že to nyní nemůžeme (s platností až do 11. dubna) cestovat? Botswana, Brazílie, Eswatini, Jihoafrická republika, Keňa, Lesotho, Malawi, Mozambik, Tanzanie (vč. Zanzibaru a ostrova Pemba), Zambie a Zimbabwe.

Jak to bude s ČSA?

Přední stránky médií v uplynulých dnech plnila také situace v Českých aeroliniích. Ve středu zveřejnily Hospodářské noviny zprávu o tom, že ČSA plánují propustit všech své zaměstnance. Sama aerolinka poté informaci korigovala. Oznámení o hromadném propouštění adresované úřadu práce mělo být pouze jedním z kroků, který povede k restrukturalizaci společnosti. Ve skutečnosti by k tak silné redukci počtu zaměstnanců dojít nemuselo.

V pátek pak České aerolinie podaly samy na sebe návrh k insolvenci, na jehož základě zamířily do insolvenčního řízení. Jednoduše řečeno: po ukončení moratoria nemají finanční prostředky na vyrovnání závazků vůči svým věřitelům. Pokud máte s ČSA letět v nejbližší době, není důvod k panice, provoz zatím nijak omezen nebyl. Jestliže ale máte u aerolinky např. vouchery za dříve zrušené lety, mrkněte se na tipy, jak postupovat.

Záletník 12 aneb novinky ze světa letectví
Dočká se značka ČSA oslavy 100. výročí svého založení?

Záletník – letem světem

  • ✈️ Návrat Ukraine Airlines do Prahy. S příchodem března by se na pražské letiště měla vrátit letadla tohoto národního ukrajinského dopravce. Lety mezi Prahou a Kyjevem budou jejich letadly operovány v pondělí a pátek. Obnoveného spojení lze využít např. k letům do Dubaje. Každý den kromě úterka do Kyjeva stále ještě létají také České aerolinie.
  • ✈️ Do Prahy se plánují vrátit i Austrian Airlines. Rakouský dopravce plánuje obnovit spojení Prahy a Vídně s příchodem letního letového řádu – od neděle 28. března. Na lince mezi hlavními městy by měl létat 1× v neděli, 3× v pondělí, 1× v úterý a ve středu, 2× ve čtvrtek, v pátek a 3× v sobotu.
  • ✈️ Smartwings vrátily na oblohu Boeing 737 MAX. Návrat „MAXe“ v oranžovo-modrém nátěru Smartwings se uskutečnil ve čtvrtek na pravidelné lince z Prahy do Malagy.
  • ✈️ Dočasné uzemnění Boeingů 777 s motory Pratt & Whitney PW4000. Stalo se tak po incidentu z minulé soboty, kdy musel nouzově přistát letoun společnosti United letící na trase z Denveru do Houstonu, kvůli hořícímu motoru.

Přečti si i další díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly. A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)