ČSA plánují propustit všechny zaměstnance
24.2.2021

ČSA plánují propustit všechny zaměstnance

Pátá nejstarší aerolinka na světě, která by v roce 2023 oslavila 100. výročí od svého založení, je zase blíže svému definitivnímu konci. Letecký dopravce plánuje propustit všechny své zaměstnance. Hromadné propouštění u ČSA by se mělo dotknout 430 osob. Tuto tvrdou a nepříjemnou zprávu přinesly Hospodářské noviny. 

„Mohu potvrdit, že nám bylo doručeno oznámení o hromadném propouštění,“ řekla Hospodářským novinám předsedkyně Odborové organizace posádek letadel Tereza Löffelmanová. Podle ní zatím zaměstnanci neznají plán, jak chce firma přežít následující týdny.

Smartwings přežijí, ČSA spíše nikoliv

České aerolinie jsou společně s aerolinkou Smartwings součástí skupiny Smartwings Group. Druhý jmenovaný dopravce je ovšem ve výrazně lepší pozici. Podařilo se mu dojednat nové smlouvy s cestovními kancelářemi, slevy s pronajímateli letadel a plánuje získat peníze od bank v rámci programu Covid Plus. V naprosto odlišné pozici jsou ČSA. Ty další půjčku se státní garancí získat nemohou.

Jednou z cest k záchraně ČSA měla být právě státní pomoc. Majitelé celé skupiny (Jiří Šimáně, Roman Vik a Jaromír Šmejkal) požadovali podporu ve výši více než miliardy korun. Dopomoci k ní mělo zřízení nového vládního programu Covid letectví, v jehož rámci by stát dopravcům vyplácel kompenzace za neobsazenou sedačku. Nicméně narazili u multiministra dopravy a průmyslu a obchodu, Karla Havlíčka, který uvedl, že se žádná podpora pro skupinu Smartwings nepřipravuje.

Vzhledem k tomu, že čínští akcionáři vlastnící necelou polovinu skupiny Smartwings, do firmy dlouhodobě neinvestují žádní prostředky, jsou aerolinky odkázány na domácí pomoc. Jako možný scénář je nyní jeví záchrana aerolinky Smartwings orientující se převážně na turisty mířící do typických dovolenkových destinací (viz přehled aktuálních linek z Prahy), zatímco ČSA zamíří do insolvence.

Moratorium

Celá skupina Smartwings se nyní nachází v mimořádném moratoriu, o nějž požádala kvůli dopadům koronavirové krize. Díky tomu nemusí platit věřitelům po určitou dobu své dluhy. Toto moratorium však končí za pár dní a další vývoj situace je zatím zahalen mlhou. Firma totiž momentální dění nekomentuje. „Do skončení mimořádného moratoria nebudeme poskytovat žádné komentáře,“ napsala HN mluvčí skupiny Smartwings Vladimíra Dufková.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)