Ať už jste ostřílení letištní spáči anebo si teprve dodáváte kuráž k premiéře, náš článek o spaní na letišti je tady pro vás pro všechny. Protože tipů, jak si noc na tvrdé lavičce nebo studené zemi zpříjemnit, není nikdy dost! Kromě doporučení a varování jsme pro vás také sepsali seznam letišť, které na noc zavírají, a naopak i těch, která nejsou tak zlou noční můrou. Pokračujte ve čtení o spaní na letišti!
Tipy & triky
💻 Nezapomeňte si zjistit info o letišti. Hlavně jestli je v noci vůbec otevřené! Můžeme jen doporučit webový portál sleepinginairports.net. Najdete tam praktické info snad ke každému letišti a tipy, který terminál je pro spaní nejpohodlnější, kde v noci koupit jídlo a kde si nabít mobil. Geniální!
👫 Cestujte alespoň ve dvou. Sólo cestování je sice fajn, ale sólo spaní na letišti už zas tak fajn není. Na každou svou návštěvu toalety, procházku po letišti anebo výpravu za jídlem s sebou budete muset tahat všechna svá zavazadla. Kdybyste je nechali na místě, buď by je někdo ukradl anebo zasáhla protiteroristická jednotka. Jenže když je odtáhnete s sebou, vaše vymazlené místo se stane postelí někoho jiného. A na vás zbude jen studená podlaha.
🧦 Vybavte se. Klimatizace je zlo a tak určitě nezapomeňte na teplé oblečení (přestože je léto a vy v tropech), deku a polštářek. Letíte-li kempovat, vytáhněte z báglu spacák a karimatku. Nerušenému spánku napomůže také stínítko na oči, případně sluneční brýle, a špunty do uší. Dále hudba a sluchátka nebo něco ke čtení. Nezapomeňte na nabíječku, nebo ještě lépe power banku, aby se mobil dožil rána a mohl vás včas vzbudit na další let. Fajn je také lahev vody a nějaká sušenka, na některých letištích v noci už nic nekoupíte.
⏱ Buďte na letišti včas. Čas svého příletu sice ovlivnit nemůžete, rozhodně ale nedoporučujeme se po příletu ještě courat po letištních obchodech nebo se zdržet na večeři, místa vhodná ke spánku totiž k večeru mizí rychlostí světla. Kolem desáté hodiny večerní už na vás nejspíš zbude zase jen ta studená podlaha.
🛋 Prozkoumejte všechny terminály, všechny haly, všechny chodby. Najít to správné místo je největší výzvou vaší noci. Je jedno, odkud další den letíte, důležité je, kde jsou pohodlnější lavičky a méně hluku a světla. Z našich zkušeností bývá lepší spaní v příletové hale než v té odletové, a úplně nejlepší a nejklidnější je noc v tranzitním prostoru. Tam navíc potkáte jen další cestující, ne žádné bezdomovce a zloděje zvenčí.
💸 Nenechte se ve spánku okrást! To se možná lépe řekne, než udělá, proto pro vás máme několik triků. Nejcennější majetek si dejte pod hlavu anebo do kapsy na oblečení. Spíte-li ve spacáku, schovejte batůžek dovnitř k nohám. Kufr anebo velké zavazadlo otočte zipem směrem k zemi nebo ke zdi, aby nebylo tak jednoduché se k němu dostat. Položte si na kufr nohy nebo jej obejměte rukou. Položte jej mezi sebe a zeď.
Každopádně buďte připraveni na diskomfort. Letiště není hotel a kvalita spánku tomu odpovídá. Spousta letišť bojuje s letištními spáči a kolem páté hodiny ranní anebo v čase prvního ranního letu spáče budí. Pokud najdete místečko méně na očích, možná budete mít štěstí a nepříjemnému budíčku se vyhnete. Nestyďte se vzdát to, když už to na vás bude moc. V okolí letišť jsou hotely, vybrané z nich za rozumný peníz. Rezervujte přes Booking nebo Hotels.
Přes noc zavřeno
Že jsou všechna letiště otevřená 24/7? Možná vás překvapíme. Lepší, než abyste byli překvapeni až na místě! Která letiště na noc tedy zavírají?
❌ Eindhoven (EIN). Letiště je zavřené od půlnoci do 4:30 ráno. Bookněte si hotel.
❌ Londýn Stansted (STN). Letiště je zavřené od půlnoci do 2:00 ráno. Bookněte si hotel.
❌ Oslo Torp Sandefjord (TRF). Letiště je zavřené od půlnoci do 4:15 ráno. Bookněte si hotel.
❌ Paříž Beauvais (BVA). Letiště má proměnlivou otevírací dobu, mrkněte na web letiště. A bookněte si hotel.
❌ Řím Ciampino (CIA). Letiště je zavřené od půlnoci do 4:00 ráno. Bookněte si hotel.
Tento seznam je pouze pro ilustraci a není kompletní. Letišť, které na noc zavírají, jsou totiž po světě stovky, a to hlavně malá vnitrostátní letiště a low-cost letiště. Jestli vás napadá ještě nějaké, které by bylo hodno zmínky, napište nám! Než si koupíte letenku s nočním stop-overem, mrkněte na web letiště a/nebo na sleepinginairports.net.
Sladké sny
Některá letiště naopak spáče vítají a své prostory jim přizpůsobují. Mezitím co v Evropě všichni koukají na letištní spáče skrze prsty, ve světě už existují dedikované Snooze Zones s pohodlnými lehátky, měkkými křesly, tichem a tlumeným světlem. Která letiště jsou pro spánek nejpříjemnější?
✅ Kuala Lumpur (KUL)
✅ Rio de Janiero Galeão (GIG)
✅ Singapur Changi (SIN)
✅ Soul Incheon (ICN)
✅ Tallinn (TLL). Evropská výjimka.
✅ Tokio Haneda (HND)
✅ Vancouver (YVR)
…a další.
Podělte se s námi o vaše dobré i špatné zkušenosti se spaním na letišti. Napište do naší diskuze. 🙂
Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?
Navrhni úpravu textu