letiště Stavanger

Letiště Stavanger (SVG)

Letiště Stavanger (SVG), také známé jako "letiště Sola", se nachází v jižní části Norska. Jedná se o třetí nejvytíženější letiště v zemi, které je stejně jako většina velkých norských letišť provozováno společností Avinor. Mimo vnitrostátní a mezinárodní lety zde mají základnu i vrtulníky obsluhující ropná zařízení v Severním moři. Nejčastěji na letišti potkáte letadla severských leteckých společností jako Norwegian Air, Scandinavian Airlines nebo Widerøe. V prostoru letiště můžete obdivovat krásy a oslavu pouličního umění a přistávací dráha je lemována včelími úly.
 • WIFI zdarma
 • Obchod s potravinami
 • Vzdálenost od centra 15 km
 • Oficiální web letiště avinor.no

Letenky do Stavangeru

Přímé lety z Prahy (PRG) na letiště Stavanger (SVG) v současné době nenabízí žádná aerolinka. Nejvýhodnější letenky s jedním přestupem pořídíte u KLM (via Amsterdam) nebo Lufthansy (via Frankfurt). Průměrná cena zpátečních letenek z Prahy do Stavangeru se pohybuje mezi 4 a 5 tisíc Kč.

Výrazně levnější letenky do Stavangeru ale ulovíte v nabídce nízkonákladových společností, které do Norska létají z okolních letišť.

Do Stavangeru se létá také z několika letišť v blízkém okolí České republiky:

  Letenky na letiště Stavanger rezervujte přes náš vyhledávač.

  Doprava z letiště

  Doprava ve dne

  Autobus

  Do centra města Stavanger se jednoduše dostanete za pomoci autobusové linky společnosti Flybussen.

  • Cesta z letiště Stavanger do centra města trvá 20-30 minut.
  • Cena jednosměrné jízdenky je 158 norských korun, což je v přepočtu 340 Kč.
  • Jízdenky koupíte nejjednodušeji a nejpohodlněji na stránkách dopravce.
  • Pro konkrétní informace o odjezdech a příjezdech autobusů využijte rovněž stránky dopravce.

  Je to sice delší, ale zato levnější: pro cestu do města Stavanger nebo okolí letiště můžete využít rovněž autobusovou linku 42 společnosti Kolumbus.

  • Za cestu do centra města zaplatíte 42 norských korun (cca 90 Kč).
  • Připravte se na jeden přestup na stanici „Prestaskjersveien B (Sola), kde přestoupíte na linku 2.
  • Cesta do centra města dohromady vyjde zhruba na hodinu jízdy.
  • Jízdenky zakoupíte v automatech na autobusových zastávkách nebo přímo u řidiče, popřípadě v aplikaci Kolumbus Billet.

  Půjčené auto

  Pokud dáváte přednost zcela vlastním plánům a neholdujete řízení se jízdními řády, volba pronájmu vlastního auta bude tou nejlepší. Využijte zapůjčení auta v jedné z autopůjčoven nebo si vyberte s předstihem jedno z vozidel z naší autopůjčovny.

  Taxi

  Pro maximální pohodlí můžete pro cestu z nebo na letiště využít služeb jedné z taxi společností. Taxíky na vás čekají v prostoru mezi terminálem a garážemi, vlevo od východu z příletové haly.

   

  Doprava v noci

  Pro dopravu v nočních hodinách doporučujeme autobusové spoje společnosti Flybussen nebo jednu z taxi služeb.

  Přestup na letišti

  Přestup na letiště Stavanger určitě není časově náročný. Terminál je malý a přehledný (v norském minimalistickém stylu), takže se na něm jednoduše zorientujete.

  Nezapomeňte však na skutečnost, že během přestupu budete muset znovu projít bezpečnostní kontrolou. Jakékoli nákupy v duty free zóně, ty tekuté, musí být tedy zapečetěny ve speciální tašce se zřetelně viditelnou účtenkou.

  Pro maximální pohodlí při čekání na váš let či přestup můžete využít letištního salonku North Sea Lounge, který je vám k dispozici každý den od 5:00 do 17:15. Za poplatek 400 norských korun (860 Kč) se můžete uchýlit k odpočinku v atmosféře útulného obývacího pokoje s výhledem na krásy norské krajiny a přistávací dráhu, vychutnat si lehkého občerstvení a využít neomezeného internetového připojení.

  Další užitečné tipy

  Letiště Stavanger je otevřené 24 hodin denně.

  Po dobu vašeho pobytu na letišti je vám k dispozici bezplatné Wi-Fi připojení „AIRPORT“.

  Vychutnejte si čistou norskou vodu: v areálu letiště Stavanger je vám k dispozici několik stanic pro doplnění čerstvé pitné vody.

  Pro všechny informace pohromadě můžete využít mobilní aplikace letiště Avinor, která je dostupná v App Storu nebo v Google Play.

  V prostoru letiště Stavanger můžete obdivovat streetartová díla v rámci festivalu Nuart.

  Ve volných chvílích je vám v prostoru terminálu k dispozici několik obchodů tax free, obchodů s luxusním zbožím a norskými značkami. Stejně tak se zde nachází několik kaváren a restaurací.

  Zajímavost: letiště Stavanger vyrábí vlastní med! Včelí úly kopírují přistávací dráhu a denně zde tedy mimo letadel „přistávají a vzlétají“ také tisíce včel. Více informací o důvodu včelařství v areálu letiště naleznete přímo na jeho oficiálních stránkách.

  Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

  Navrhni úpravu textu
  Poslední aktualizace: 18. 1. 2024
  Subscribe
  Upozornit na
  guest
  0 Komentáře
  Zpětné vazby
  Ukázat všechny komentáře
  Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)