Moskva - Žukovskij (ZIA)

Moskva – Žukovskij (ZIA)

Letiště Moskva - Žukovskij je nově otevřené letiště ležící 43 km od centra města. Jde o malé letiště s velmi omezenými službami a zatím jen několika lety denně. Jedním z nich je ale přímé spojení do Prahy se společností Ural Airlines, které je současně nejlevnějším způsobem dopravy mezi Prahou a Moskvou.
  • WIFI zdarma
  • Obchod s potravinami
  • Vzdálenost od centra 43 km
  • Oficiální web letiště zia.aero

Letenky do Moskvy

Letenky do Moskvy nabízí většina větších evropských aerolinek. Běžná cena letenky z Prahy se dlouhodobě pohybuje kolem 5 tis. Kč, ale v akci je možné je koupit i výrazně levněji. Levné letenky do Moskvy v poslední době prodává Ural Airlines, která v roce 2019 začala operovat přímé spojení z Prahy na letiště Moskva – Žukovskij. Cena akčních letenek do Moskvy klesá někdy i pod 3 tis. Kč.

Většinu přímých letů provozují společnosti Aeroflot a ČSA na letiště Šeremetěvo. Z Karlových Varů a z Bratislavy na letiště Vnukovo potom létá nízkonákladová Pobeda Airlines, u které je možné koupit letenky i za cenu kolem 2 tis. Kč.

Doprava do centra

Doprava ve dne

Letiště Moskva – Žukovskij je malé regionální letiště poměrně daleko od centra Moskvy a doprava do centra není zdaleka tak pohodlná jako u ostatních moskevských letišť. Cestující má na výběr z těchto 3 základních možností:

  1. Autobusem: Nejlevnější způsob dopravy do centra je autobus č. 441, který jezdí z letiště do stanice metra Kotelniki na okraji Moskvy. Cena jízdenky je 92 rublů (30 Kč) a při platbě kartou 73 rublů (25 Kč). Jde o staré autobusy, které jedou krokem a zastavují snad na každých 500 metrech. Mimo špičku jede autobus zhruba hodinu, ale ve špičce klidně i 2 hodiny. Doprava metrem do centra potom zabere ještě zhruba 30 minut.
  2. Shuttle busem a vlakem: Pohodlnější variantou je cesta shuttle busem na stanici vlaku Otdych a odsud vlakem „Sputnik“ do centra na Kazaňské nádraží (stanice metra Komsomolskaya). Celková doba na cestě se pohybuje kolem 1 hodiny. Cena shuttle busu je 100 rublů (35 Kč) a cena vlaku 195 rublů (65 Kč).
  3. Taxi: Doprava taxíkem vychází v Moskvě velmi přijatelně a v případě letiště Žukovskij jde asi o nejlepší variantu. Cena za cestu do centra Moskvy se pohybuje kolem 700 – 1000 rublů (asi 250 – 350 Kč) a na cestě strávíte podle hustoty dopravy 45 – 90 minut. Na nejvýhodnější cenu se dostanete při objednání přes mobilní aplikaci Yandex taxi, ruskou obdobu Uberu. Určitým problémem může být, že na letišti je slušné WIFI připojení pouze v tranzitní zóně a u východu nemusíte internet k objednání taxi chytit. Pro jistotu není od věci se seznámit se spolucestujícím v letadle, abyste ho pak mohli poprosit, aby vám na pár minut udělal hotspot. 🙂

Doprava v noci

V noci a brzy ráno je jediným možným způsobem dopravy taxi. Odlet z letiště Moskva – Žukovskij do Prahy bývá většinou relativně brzy ráno, takže doprava taxíkem bývá v podstatě jedinou možností, jak se bez nervů dostat na letiště včas.

Přestup na letišti

Letiště Moskva – Žukovskij je malé letiště o velikosti zhruba letiště v Brně. Létá sem zatím jen několik letů denně a s přestupem zde se určitě mnoho z nás nesetká.

Může se ale stát, že váš navazující let bude z jiného letiště v Moskvě. V takovém případě vám doporučujeme přejet na druhé letiště na taxi, protože při jakékoliv jiné variantě strávíte na cestě minimálně půl dne.

Další užitečné tipy

Letiště Moskva – Žukovskij je opravdu malé letiště s minimem služeb. V odletové hale je jen pár odbavovacích přepážek, malý obchod se suvenýry, kavárna a KFC.

Business salónek sice přijímá Priority pass i Lounge Key, ale je to zaručeně nejhorší salónek, který jste kdy navštívili. Mají zde jen vodu, čaj a sušenky. Když po nás chtěli příplatek 15 rublů za citrón do čaje, šli jsme do kolen.

Informace o příletech a odletech na letišti Žukovskij najdete na oficiálních stránkách letiště.

 

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 5. 5. 2020
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)