Srí Lanka

Srílanská kuchyně a jídlo

Srílanská kuchyně je vynikající! Chuťovými buňkami poznáte vliv nedaleké Indie, ale i koloniálních mocností, které se tu v minulosti objevily. Jedná se o fusion asijské exotiky, evropské klasiky a Arábie. Jste připraveni na cestu jedinečných chuťových zážitků? Pochutnáte si na rybách a mořských plodech, oblíbený je tuňák, parmice, pražma, chobotnice, výtečný humr a krab a v neposlední řadě krevety a kalamáry. Jako příloha se podává rýže nebo smažené nudle doplněné o vejce a zeleninu. Svěžest jídlu dodá tropické ovoce a chuť zvýrazní aromatické koření. Pozor: srílanské jídlo je extrémně pálivé!

Srílanská kuchyně a jídlo

Srílanská kuchyně a rýže s kari

Srílanské curry je inspirované indickým kari a je silně pálivé (a návykové)! Podává se obvykle několik druhů kari najednou, a to buď vedle sebe na talíř, nebo do jednotlivých mističek. Oblíbené je kuřecí kari, kari s červenou čočkou a rybí kari s delikátní kyselou chutí po ovoci goraka. Doporučujeme ochutnat kari s jackfruitem. Chutná úžasně!

Lamprais

Pokrm lamprais je ovlivněn Nizozemci. Rýže vařená v masovém vývaru se spolu s kari, holandskými masovými kuličkami, krevetovou pastou a směsí zeleniny ochutí pálivým sambalem a zabalí do banánového listu. Lamprais se poté peče v troubě a podává se především na slavnostních příležitostech.

Srílanská kuchyně a Kottu

Znáte srílanské kottu? Jedná se o natrhanou chlebovou placku rótí smaženou na pánvi spolu se zeleninou, masem a vajíčkem. Hotový pokrm se polévá kari omáčkou a vzhledově připomíná smaženou rýži. Chuťově je ale jedinečný!

Chlebové placky rótí

Chlebové placky rótí se vyrábí z pšeničné mouky a jsou univerzální přílohou nebo snackem v celé jižní Asii. Přikusují se ke kari nebo se masové, zeleninové či bramborové kari spolu se sambalem servíruje přímo na rótí. Skvělé je celou směs do rótí zabalit a mít tak jídlo do ruky. Ochutnejte variantu se strouhaným kokosem pol rótí nebo uraippu rótí se zelenými papričkami a cibulí (HOT!).

Srílanská kuchyně a jídlo

Srílanská kuchyně a kokosové palačinky appam

Appam jsou srílanské palačinky. Těsto z rýžové mouky a kokosového mléka se smaží na pánvi wok a následně podává nasladko nebo naslano. Sladká varianta se zdobí medem a jogurtem, velice oblíbená je slaná varianta s vejcem smaženým na palačince. Za zmínku stojí také idiyappam. Jedná se o těsto velmi podobné těstu appam, jen hustší konzistence. Těsto je krájeno na nudle a nudle jsou vařeny ve vodní páře. Idiyappam se podává společně s kari k snídani nebo k večeři.

Wattalappam a další dezerty

Wattalappam je sladkost z kokosového mléka a palmového cukru. Strukturou připomíná pudink a dochucuje se kešu oříšky, kardamomem a dalším kořením. Wattalappam pochází z Malajsie, ale na Srí Lance se velmi oblíbil. Pudink kiribath je tvořený rýží vařenou v kokosovém mléce a podává se při příležitostech jako Nový rok, první den v měsíci nebo jako svatební cukroví. Kiri pani je tvarohem s medem nebo sladkým sirupem a pečivo kevum se zjemňuje rostlinou kitul a smaží v oleji. Lahůdka!

Exotické ovoce a osvěžující thambili

Srí Lanka je exotickým rájem a ochutnávání tropického ovoce je super zábavou. Slaďoučké banány, ananas, šťavnaté mango, papája, meloun i guava tu chutnají mnohem lépe, než v ČR ze supermarketu. Srí Lanka plodí i ovoce, o kterém jste nikdy neslyšeli: sloní jablko, čerimoju, jackfruit, rambutan, mangostan… Ochutnejte je všechny! Ve fruit barech usměvaví srílančané připravují lahodné smoothies a džusy. Králem všech srílanských plodů je thambili neboli královský kokos – je mnohem sladší, než jak ho znáte, a voda z něj vás osvěží i v tom největším horku.

Srílanská kuchyně a jídlo

Palmové víno a pálenka

Palmovému vínu se říká toddy, vyrábí se zkvašením cukerné mízy kokosové palmy i jiných druhů palem. Palmové víno je jen lehce alkoholické. Silnějším alkoholem je pálenka arak, tvořená dalším kvašením palmového vína a následnou destilací. Arak mívá 33 – 50 % alkoholu a je k dostání v různých kvalitách. Pije se čistý, s kolou nebo zázvorovou limonádou. Na zdraví!

Láká tě srílanská kuchyně? Mrkni na naše super letenky a zaleť si ochutnat výborné srílanské jídlo a pití!

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 21. 4. 2021

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)