Srí Lanka

Kultura a zvyky na Srí Lance

Kultura a zvyky na Srí Lance jsou ovlivněny bohatou historií a spojitostmi i odlišnostmi buddhismu a hinduismu. Sinhálci spolu s Tamily přišli na území Cejlonu z Indie a dali vzniknout království Anuradhápura, které existovalo po mnoho staletí. Srí Lanka byla kolonizována Evropany – Portugalci, Nizozemci a nakonec Brity. Když se Srí Lanka stala nezávislým státem, projevily se rozdíly Sinhálců a Tamilů, které vyústily v konflikt. Až v roce 2009 byli Tamilští tygři poraženi a konflikt ukončen, ale lehké napětí na Srí Lance můžete pocítit dodnes.

Náboženství

Náboženství hraje na Srí Lance velmi důležitou roli. Až 99 % obyvatelstva považuje víru za důležitou součást každodenního života a rituály, svátky a festivaly jsou toho důkazem. Státním náboženstvím je buddhismus, ale na Srí Lance existuje svoboda náboženství a respekt k jiným vyznáním. Více než 70 % obyvatel Srí Lanky jsou buddhisté, téměř 13 % hinduisté, 10 % muslimové (sunnité) a 7 % lidí žijících na Srí Lance věří v křesťanství (římskokatolickou církev).

Státní svátky

Srí Lanka slaví hinduistické, buddhistické, křesťanské i muslimské svátky. Státním svátkem je také každá sobota a neděle. Mezi srílanské svátky patří všechny úplňky roku, na Srí Lance se tyto dny jmenují poya a každý z nich má svůj náboženský význam. Protože se na Srí Lance používá lunární kalendář, vzhledem ke gregoriánskému kalendáři jsou data vybraných srílanských svátků pohyblivá.

📆 14. lednaPongal – පොංගල්

📆 4. února – Den nezávislosti – නිදහස් දිනය

📆 v únoru nebo březnuMaha Shivratri – මහා ශිවරාත්‍රි

📆 poslední pátek před Velikonocemi – Velký pátek – මහා සිකුරාදා

📆 13. dubna – Sinhálský a tamilský novoroční večer – නව අවුරුදු සැඳෑව

📆 14. dubna – Sinhálský a tamilský Nový rok – අලුත් අවුරුද්ද

📆 1. května – Svátek práce – කම්කරු දිනය

📆 den po květnovém úplňku – Den narození Buddhy – වෙසක්

📆 v květnu nebo červnu – Svátek ukončení půstu – ඊද් අල්-ෆිතර්

📆 v červenci nebo srpnu – Svátek oběti – වැරදි මංගල්යය

📆 v říjnu nebo listopadu – Narozeniny proroka Muhammada – උත්පාදක යන්ත්රය

📆 v říjnu nebo listopaduDiwali – දීපවාලි

📆 25. prosince – První svátek vánoční – නත්තල්

Pongal – පොංගල්

Pongal je slavností sklizně. Rodiny děkují bohu Slunce za bohatou úrodu a před své domy kreslí rýžovou barvou rangoli, modlí se a setkávají se s příbuznými a přáteli. Tradičním pokrmem je pongal – rýže vařená v mléce oslazená cukrem. Láká vás stát se součástí slavností? Jednoduše zavítejte do libovolného z chrámů.

Den narození Buddhy – වෙසක්

Den narození Buddhy, jiným slovem vesak, je nejdůležitějším buddhistickým svátkem roku. Připomíná se jím nejen Buddhovo narození, ale i osvícení a nirvána. Domy, obchody a ulice se rozsvítí lucernami vesak kudu symbolizujícími Buddhovo světlo. Kreslené džátaky vypráví legendy Buddhových minulých životů. Den narození Buddhy si nenechte ujít!

Diwali – දීපවාලි

Nádherný festival světla slaví vítězství nad temnotou neboli dobra nad zlem. Jedná se o jeden z nejdůležitějších hinduistických svátků. Lidé si vyměňují dárky a sladkosti, odpouští ostatním a zapomínají na hněv, zlost a závist. Diwali je čas obnovy.

Kultura a zvyky na Srí Lance

Státní svátky na Srí Lance nejsou jedinými dny slavností. Srí Lanka slaví v průběhu roku řadu festivalů, nenechte si je ujít! Mezi nejzajímavější festivaly patří navam perahera a esala perahera oslavovaná v Kandy.

Kultura

Lidé na Srí Lance jsou z většiny buddhističtí Sinhálci, Srí Lanku sdílí s Tamily vyznávajícími hinduismus. Oficiálními jazyky jsou sinhálština a tamilština. Věděli jste, že angličtina je na Srí Lance uznávaná jako spojovací jazyk a široce se používá ve školách a pro komerční účely? Kultura a zvyky na Srí Lance jsou směsicí vlivů Indie, jihovýchodní Asie a koloniálních velmocí. Silně se točí kolem náboženství a výtvarného umění, hudby a tance. Zajímavostí je už po tisíciletí trvající rovnocennost mezi muži a ženami – muži i ženy vždy mohli vlastnit majetek, vládnout státu a libovolně se oblékat. Dnes je Srí Lanka ovlivněna západním světem a moderní, ale i tradice na Srí Lance stále žije.

Zvyky

Srí Lanka je kulturně odlišná od západního světa a její rozdíly je nutné při dovolené na Srí Lance respektovat. Je neslušné projevovat romantickou náklonnost na veřejnosti: zdržte se objímaní, líbání a držení za ruce se svou partnerkou/svým partnerem. Opalování se a koupání bez plavek je nelegální. Pro každodenní činnosti, například placení v obchodě, používejte svou pravou ruku. Mnoho objektů je zakázáno fotit – vždy se zeptejte, než si něco vyfotíte.

Nedoporučujeme diskutovat o srílanské politice, především sinhálsko–tamilském konfliktu.

Respektujte buddhismus a další náboženství. Při vstupu do chrámů si vždy vyzujte boty a oblékněte vhodné oblečení (ne minisukně, tílka a kraťasy). Nikdy se neotáčejte k soše Buddhy zády, a to ani na fotku. Otočte se směrem k soše nebo si jí vyfoťte samotnou. Respektujte buddhistické mnichy a v autobuse jim nabídněte své sedadlo. Nenoste oblečení negativně prezentující náboženské motivy (obrácený kříž), tetování s podobnými motivy neukazujte.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 24. 8. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)