Srí Lanka

Měna a ceny na Srí Lance

Měna na Srí Lance je srílanská rupie, na Srí Lance se píše Rs. a mezinárodně LKR. Čím se platí na Srí Lance: platební kartou nebo hotovostí? Jaké jsou ceny potravin, ubytování, benzínu, dopravy a atrakcí na Srí Lance? Mrkněte, jaká je cena letenky na Srí Lanku. Odpovíme vaše otázky na téma Srí Lanka – peníze.

Platba kartou a výběr z bankomatů

Platba kartou je možná v hotelových resortech, velkých obchodech, restauracích a na letišti. Obchodníci si za platbu kartou mohou účtovat extra poplatek. Platba kartou na Srí Lance není tak samozřejmá, jako v západním světě, proto s sebou vždy noste i hotovost. V Kolombu a dalších větších městech a turistických letoviscích naleznete bankomaty a většina z nich přijímá zahraniční platební karty (jistotou jsou bankomaty HNB). Výběr z bankomatu podléhá poplatku 100–200 LKR a je omezen maximální výší výběru 40000 LKR.

Měna a ceny na Srí Lance

Směna – හුවමාරු කාර්යාලය

Doporučujeme směnit peníze přímo na letišti, v bance nebo v jedné z oficiálních směnáren. Směnit lze americké dolary (USD), eura (EUR) nebo libry (GBP). Pro směnu od vás bude vyžadován cestovní pas. Nedoporučujeme měnit peníze na hotelové recepci, nabízený směnný kurz je obvykle méně výhodný.

Ceny na Srí Lance

Na Srí Lance je levněji, než v ČR – o 34 %. Ceny se výrazně mění mezi jednotlivými oblastmi: v turistických centrech jsou ceny vyšší (stejně vysoké jako v ČR) a mimo turistická centra jsou až poloviční. Extrémně levná je hromadná doprava a jídlo ze stánků, naopak drahé jsou vstupenky do památek a národních parků. Vybrané restaurace k ceně útraty připočítají 10 % service fee. Jak ušetřit? Nepronajímejte si auto s řidičem, raději cestujte autobusem a vlakem. Je to méně pohodlné, ale získáte zážitky do konce života! Hledejte ubytování v chatičkách místo v luxusním hotelovém resortu a potraviny nakupujte na tržnicích nebo hotová jídla ve stáncích. Předem se informujte o normálních cenách a trvejte na nich: neplaťte více jen proto, že jste turisté.

Orientační ceník

💶 jídlo v levnější restauraci – 350 LKR 💶 krabička cigaret Marlboro – 1400 LKR
💶 jídlo ve stánku – 200 LKR 💶 jízda hromadnou dopravou – 25 LKR
💶 půllitr piva v restauraci – 300 LKR 💶 kilometr jízdy s taxi – 50 LKR
💶 šálek čaje v restauraci – 25 LKR 💶 litr benzínu – 145 LKR
💶 bochník chleba – 75 LKR 💶 noc v hotelu *** – 3900 LKR
💶 kilo banánů – 160 LKR 💶 noc v hostelu – 1700 LKR
💶 kilo brambor – 170 LKR 💶 hodina surfingu– 2600 LKR
💶 1,5 litru balené vody – 85 LKR 💶 lístek do kina – 700 LKR

Další ceny naleznete na stránkách Numbeo.

Spropitné a smlouvání

Spropitné se očekává za všechny služby. Je slušností zaplatit spropitné ve výši cca 10 % v restauraci. Spropitné dle uvážení se platí hotelovému personálu, řidiči a turistickému průvodci. Smlouvání je běžné na tržnicích, v taxi a tuk tuk a ubytování (mimo hotelové resorty). Smlouváním můžete snížit cenu až na polovinu původní částky. A je to zábava! Smlouvání patří ke srílanské kultuře.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 20. 8. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)