Mexiko

Mexiko

Sezóna
listopad–květen
Víza
NE
Cenová hladina
Očkování
žádné povinné očkování

Mexiko se pyšní krásami panenské přírody, koloritem a jedinečnou kulturou. Svým návštěvníkům nabízí vše, na co si jen vzpomenou – starodávné ruiny, jeden z divů světa, barevná sombrera, tradiční jídlo i pláže ideální na relax s přáteli či rodinou.

Mexiko zdobené obřími kaktusy, pálivé po chilli a omámené tequilou, je proslulé drogovými kartely i hudbou mariachi a procítěným brnkáním na mexickou kytaru.

Země Aztéků, Toltéků, Olméků a Mayů dává na odiv jejich cenné dědictví. Navštivte úchvatné Palenque anebo Teotihuacán se svou pyramidou Slunce a Měsíce. Projděte se uličkami Oaxacy, vždy vesele slavící festivaly, kochejte se pestrobarevnými fasádami města Guanajuato. Staňte v úžasu a s respektem před kouřícím vulkánem Popocatépetl, ochutnejte tequilu v Tequile, s pohledem na rozsáhlá pole agáve. Poddejte se Mexiku!

Mexiko – ZAJÍMAVOSTI

🌶 Chichén Itzá – památka na Mayskou civilizaci s úchvatnou pyramidou, která je zapsaná mezi novodobými sedmi divy světa

🌶 Ciudad de México – hlavní město Mexika postavené na ruinách starobylého hlavního města Aztéků dnes nabízí koloniální čtvrti a stánky s voňavými tacos a tamales. Opomenout nesmíte návštěvu úžasného Paláce umění, Plaza de la Constitución, muzea slavné malířky a feministky Fridy Kahlo a také návštěvu proslulého Národního muzea antropologie.

🌶 Chiapas – mexický stát skrývající klenoty jako archeologické naleziště Palenque, prales Lacandona obývaný indiány a střežený řevem jaguárů, azurově modré vodopády Aqua Azul a mnoho dalších

🌶 Cozumel – karibský ostrov vyhlášený skvělým potápěním na korálových reefech, nabízející také kayaking a paddleboarding

🌶 Playa del Carmen – jedna z nejpopulárnějších pláží v destinaci Mexiko. Dovolená ve stínu palem a s koktejlem ruce na vás čeká na celé Mayské riviéře táhnoucí se od Playa Ruinas až po Cancún.

🌶 Isla Mujeres – malý ostrůvek s nádhernými plážemi a tyrkysovým mořem, super potápěním, relaxem i noční zábavou

🌶 Puebla – ulice lemované barevnými kachlíkovými domky a květináči s exotickou florou, 365 kostelů v jednom městě a gastronomická specialita mole poblano z masa, čokolády a chilli

Mexiko

🌶 Oaxaca – kraj indiánů a trhů s indiánskými suvenýry, obřích kaktusů a dalších přírodních atrakcí se stejnojmenným městem Oaxaca, kde se každoročně na začátku listopadu velkolepě slaví Día de los Muertos – Den mrtvých

🌶 Cenoty na Yucatánu – průzračná jezírka skrytá v krápníkových jeskyních s naprosto magickou atmosférou, ve kterých se dá jen tak osvěžit nebo dokonce potápět. Na Yucatánu jich je mnoho a všechny jsou nádherné, mezi nejznámější patří Gran Cenote a Dos Ojos.

🌶 Popocatépetl – ikonická sopka, druhá nejvyšší v Mexiku. Jedná se o aktivní sopku a proto vstup na ní není povolen, ale i pouhý pohled z dálky stojí za to.

🌶 Teotiuhacán – archeologické naleziště jen hodinu cesty ze Cuidad de México, s dechberoucí Pyramidou Slunce a Pyramidou Měsíce – z jejich vrcholu se vám otevřou jedinečné výhledy na „město, kde se lidé stávají bohy“

🌶 Playa del Amor – fotka na téhle romantické pláži skryté v jeskyni a přesto zalité paprsky slunce bude hvězdou vašeho instagramu

🌶 Las Coloradas – surrealistická krajina růžových solných jezer

🌶 Guanajuato – malebné město plné křivolakých uliček a pestrobarevných domů zapsané na seznamu UNESCO

🌶 Tequila – vesnička uprostřed agávových polí s atmosférou divokého západu a fabrikami vyrábějícími stejnojmenný destilát. Nechte se zasvětit do tajů výrobních postupů nebo jen tak ochutnávejte, která tequila je nejlepší.

Mexiko

Zajímá vás více na téma dovolená Mexiko nebo cestování Mexiko? Pokračujte ve čtení!

Víza a cestovní dokumenty

Vízum do Mexika není vyžadováno pro vstup za turistickými účely a pobyt do 180 dní. Ke vstupu do Mexika je nutný cestovní pas s platností alespoň šest měsíců od plánovaného data odletu z Mexika. Můžete být vyzvání také k předložení zpáteční letenky nebo finančních prostředků pro její koupi.

Mexiko – POČASÍ

Mexiko je rozlehlou zemí a klimatické podmínky se tak mění od severu na jih i od pobřeží do vnitrozemí. Na Yucatánu očekávejte tropické teploty okolo 30 °C v průběhu celého roku, naopak Ciudad de Mexico vás překvapí příjemně vysokými teplotami 21–27 °C ve dne klesajícími k pouhým 10 °C v noci. Při pobřeží očekávejte dusné a parné počasí, ve vnitrozemí naopak panuje sucho.

Kdy jet do Mexika? Turistická sezóna v Mexiku je silně ovlivněná střídajícím se obdobím dešťů a sucha stejně tak, jako sezónou hurikánů. Období dešťů trvá od června do září a v září a říjnu hrozí především v oblasti Mexického zálivu nebezpečné hurikány. Určité riziko hurikánů trvá i v srpnu a listopadu. Obdobím sucha a zároveň hlavní turistickou sezónou je období od listopadu do května. Nejvíce turistů jezdí do Mexika během vánočních a velikonočních prázdnin. Chcete-li se vyhnout davům turistů, doporučujeme navštívit Mexiko v listopadu, únoru nebo květnu.

Baja California se chlubí celoročně slunečným počasím s minimem dešťových srážek v letním období a teplotami pohybujícími se od 16 °C v zimě do 34 °C v létě – teploty kolísají dle destinace.

Doprava do Mexika

Běžná cena letenek z Prahy do Mexico City se pohybuje mezi 14 000 a 16 000 CZK. Akční letenky Praha – Mexico City lze koupit za cenu již od 12 000 CZK. Letenky vždy s jedním přestupem nabízí nejlevněji aerolinky KLM a Air France a dále Aeroméxico a Iberia. Letenky z Prahy do Mexico City rezervujte v našem vyhledávači. Láká vás plážová dovolená v Mexiku? Zarezervujte si letenky z Prahy do Cancúnu na Mayské riviéře. Cena letenky do Cancúnu je obdobná, jako u letenky do Mexico City. Akční letenky do Cancúnu nabízí aerolinie KLM, Air France a TAP Portugal. Dále můžete letět z Německa s aerolinkou Condor.

Doprava v Mexiku

Na dlouhé vzdálenosti napříč Mexikem se nejrychleji a nejpohodlněji přepravíte letecky. Mezi největší aerolinky s nabídkou vnitrostátních letů patří Aeroméxico a Volaris. Nejlevnější letenky nabízí nízkonákladová aerolinka Viva Aerobus. Letenky z Mexico City na Cozumel zakoupíte již od 1 400 CZK a letenky z Oaxacy do Tijuany od 3 500 CZK.

Levnější a velmi populární jsou autobusy. Autobusy se dělí do třech tříd dle kvality. První třída vás potěší pohodlnými sedačkami, klimatizací, nabídkou sluchátek a čistými toaletami. V nižších třídách vás překvapí prodavači suvenýrů a muzikanti, kteří sice mohou zpříjemnit cestu, ale vždy za to vyžadují peníze. Největšími autobusovými dopravci jsou ETN, ADO a Chihuahuenses. Jízdenky zakoupíte online nebo na autobusovém nádraží.

Na dopravu ve městech využijte MHD nebo služeb taxi. Taxi lze zastavit na ulici nebo objednat na hotelové recepci. Nástupní taxa se pohybuje ve výši 35 MXN a jeden kilometr jízdy stojí přibližně 14 MXN. Chcete poznávat Mexiko flexibilně a z pohodlí pronajatého auta? Rezervujte si auto přes náš srovnávač autopůjčoven. Upozorňujeme, že kvalita silnic je v Mexiku velmi různorodá a styl jízdy místních řidičů může být až agresivní.

Měna a ceny v Mexiku

Mexickou měnou je mexické peso (MXN). Pesos můžete směnit za americké dolary nebo eura a to ve směnárnách, které nejdete ve všech větších městech a v turistických letoviscích. Směna na hotelových recepcích se obvykle řídí méně výhodnými kurzy. Mexické pesos si také můžete vybrat z bankomatu. Platby kartou v obchodech jsou možné, ale mohou zahrnovat přirážku i vyšší než 10 % z ceny nákupu. Při platbě kartou můžete být vyzváni k předložení osobního dokladu s fotkou (cestovní pas nebo občanský či řidičský průkaz). Mexiko je levným státem – například ceny potravin v Mexiku jsou přibližně o třetinu nižší, než v ČR. V turistických oblastech, především na Mayské riviéře, ale počítejte s vysokou přirážkou za služby. Jak ušetřit při cestování do Mexika? Stravujte se u pouličních stánků nebo nakupujte v supermarketu. Nejlevnější je ubytování typu posada nebo cabaña.

Mexiko

Mexická kultura a lidé

Mexiko je kulturně velmi bohatou zemí a mísí v sobě dědictví starých indiánských kultur s moderním světem, který do Mexika přišel se španělskou kolonizací. Tento mix tvoří velmi pestrou mozaiku tradic, zvyků a náboženství. Mexičané silně vyznávají křesťanství, zároveň ale uctívají i indiánské bohy a hodnoty.

Mexičané milují fiesty neboli oslavy a festivaly, slaví se bujaře a dlouho do noci. Mezi nejznámější svátky slavené v Mexiku patří velikonoční týden Semana Santa, Día de la Asunción neboli slavnosti nanebevzetí, den nezávislosti, zjevení Panny Marie Guadalupské a populární Día de los Muertos – mexický Halloween. Chcete vidět mexické slavnosti v té nejvelkolepější podobě? Zajeďte slavit do Oaxacy! Mexičani také milují hudbu, především tradiční mariachi hrané na strunné hudební nástroje doplněné o nástroje dechové. Rytmy a melodie mariachi mají silné kořeny v mexické národní identitě a také v romantickém cítění. Hudebníci nosí tradiční mexický oděv charro mexicano, který je zároveň jedním ze symbolů celého Mexika.

Úředním jazykem v Mexiku je španělština, část populace hovoří také aztécky nebo maysky a dalšími původními jazyky. V turistických rezortech se domluvíte anglicky, mimo ně je ale alespoň základní znalost španělštiny téměř nutností.

Mexiko – BEZPEČNOST

Je Mexiko bezpečné? Z přírodních katastrof je nutné zmínit hurikány, které se vyskytují především v oblasti Mexického zálivu v září a říjnu. V tomto období doporučujeme do oblasti necestovat. Dalšími riziky je sopečná činnost a zemětřesení, a to především v centrálním Mexiku. V případě nebezpečí následujte pokyny místních orgánů.

Mexiko patří k zemím s vysokou kriminalitou, proto je nutné být na cestách obezřetní. Bezpečnostní rizika spojená s drogovými kartely vznikají především v severní části Mexika, při hranici s USA, v okolí hlavního města Mexico City a v mexickém státě Tamaulipas. Doporučujeme se zcela vyhnout federálním distriktům Coalco, Ecatepec, Neza, Naucalpan, Chalco, Tlalnepantla a Cuautitlán Izcalli a čtvrtím Tepito a Doctores. Dalšími rizikovými oblastmi jsou Durango, Coahuila a Nuevo León. V těchto oblastech je třeba dbát zvýšené opatrnosti. V hlavním městě Mexico City a v turistických oblastech hrozí kapesní krádeže. Doporučujeme si vytvořit fotokopie důležitých dokladů. Originální doklady a větší obnosy hotovosti si uschovejte na bezpečném místě, ideálně v hotelovém trezoru. Nenoste výrazné šperky ani fotoaparáty viditelně na těle. Zvlášť v místech s větším množstvím lidí si dobře hlídejte svá zavazadla – batoh noste před sebou, kabelku zapínáním k sobě. Pro bezpečnější jízdu v taxi využívejte taxi autorizado.

Nevyžaduje se žádné povinné očkování do Mexika. Doporučené jsou vakcíny proti břišnímu tyfu, tetanu a žloutence A+B. Chraňte se před komáry kvalitním repelentem. Kohoutková voda v Mexiku není pitná a její použití se nedoporučuje ani na čištění zubů. V případě zdravotních problémů doporučujeme navštívit soukromou kliniku hospital privado. Nezapomeňte si před cestou sjednat cestovní pojištění.

Líbí se vám náš průvodce Mexiko? Sdílejte ho s přáteli!

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 9. 1. 2024

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)