Kostarika

Kostarika

Sezóna
prosinec – duben
Víza
NE
Cenová hladina
Očkování
žádné povinné očkování

Kostarika je nádhernou zemí opravdových dobrodruhů. Doslova bohaté pobřeží dostává svému jménu, je domovem více než půl milionu druhů – barevných papoušků ara, voňavých orchidejí, mořských želv, tukanů i motýlů větších než dlaň.

Kostarika je prales zahalený v mlze, je to sladká vůně orchidejí a hlasité volání z korun stromů, jsou to vlny a surf a šťavnaté ovoce zapíjené čerstvou kokosovou vodou.

Kostarické národní parky jsou protnuté stovkami nebo snad tisíci různě dlouhých treků, které vás zavedou přes provazové mosty jak z Indiana Jonese k termálním bazénkům, lagunám a bouřlivým vodopádům. Dotkněte se barevného peří, ochutnejte právě utrženou guavu, užívejte si Kostariku všemi smysly. Stoupejte na vulkány, šnorchlujte s delfíny, prohánějte se na zip line – jediným limitem je datum na vaší zpáteční letence.

Náš průvodce Kostarikou vám přináší skvělé tipy na cesty, aby vaše dovolená na Kostarice byla co nejlepší. Láká vás Kostarika bez cestovky aneb Kostarika na vlastní pěst? Pokračujte ve čtení!

Kostarika – ZAJÍMAVOSTI

🦋 Puerto Viejo – párty městečko vlnící se do rytmů reggae, kde si můžete vychutnávat osvěžující guaro z cukrové třtiny v jednom z mnoha stylových bambusových barů. Kousek od městečka Puerto Viejo najdete také Playa Conchal, snad nejhezčí z kostarických pláží.

🦋 San José – hlavní město Kostariky pyšnící se náměstím Plaza de la Cultura s úchvatným národním divadlem, národním muzeem Museo Nacional de Costa Rica a tržištěm Mercado Central, kde nakoupíte vše od exotického ovoce až po řemeslné suvenýry.

🦋 Národní park Tortuguero – příroda ve své nejpestřejší podobě, zahrnující deštné pralesy, mangrovníkové mokřady, pláže, laguny i sladkovodní ekosystémy v jediném národním parku. Park je známý především jako hnízdiště karet obrovských a dalších mořských želv, setkat se tu ale můžete i s kajmany, kapustňáky a vzácnými jaguáry.

🦋 Národní park Cahuita – krásné pláže a prales s obrovským množstvím lenochodů, pestrobarevných tukanů a různých druhů opic

🦋 Aktivní sopka Arenal – dokonale kuželovitá a majestátní sopka, která čas od času předvede úchvatnou noční podívanou, kdy se z kráteru chrlí a tryská žhavá láva. V okolí sopky najdete husté lesy protnuté nádhernými treky a visutými mosty, stezky pro jízdu na koni i adrenalinové zip line.

🦋 Butterfly Conservatory – šest atrií s křehkými motýly poletujícími všude kolem vás. K vidění je mimo jiné obrovský, azurově modrý motýl Morpho didius.

🦋 Vodopád La Fortuna – 70 m vysoký vodopád nabízející osvěžující koupel v laguně pod ním

Kostarika

🦋 Parque Nacional Manuel Antonio – Co nesmíte vynechat v destinaci Kostarika? Dovolená v Kostarice není kompletní bez návštěvy národního parku Manuel Antonio. Pozorujte exotickou zvěř a lenochody líně se pohupující v korunách stromů při procházkách podél pobřeží nebo si dopřejte koupel v Tichém oceánu.

🦋 Monteverdecloud forest neboli mlžný prales který je domovem přes 2500 rostlinných druhů, 120 druhů plazů, 100 druhů savců a 400 druhů ptactva včetně nádherného kvesala chocholatého, jehož smaragdová ocasní péra měří až 64 centimetrů

🦋 Národní park Corcovado – přírodní rezervace s tapíry, lenochody, mravenečníky a jaguáry označené redakcí National Geographic jako „biologicky nejintenzivnější místo na celé planetě“

🦋 Vulkán Poás – majestátní sopka (2708 m) s tyrkysovým jezírkem rozlévajícím se uprostřed kráteru a úchvatnými výhledy do krajiny kolem

🦋 Termální prameny – dopřejte si relaxační koupel v jednom s termálních pramenů, vřele doporučujeme termální pramen Tabacón a také Eco Termales

🦋 Surfování na Santa Teresa – klidná rybářská vesnička oblíbená u surfařů pro svůj příboj

🦋 Potápění a šnorchlování – podmořský život v kostarických vodách je snad ještě bohatší než život nad hladinou. Mezi nejoblíbenější patří reefy na Catalina Islands a Playas del Coco.

🦋 Kokosové ostrovy –  ráj na zemi vzdálený přes 550 km od kostarického pobřeží je snem všech ostřílených potápěčů. Setkat se tu můžete s obřími hejny žraloků kladivounů a další megafaunou. Na kokosové ostrovy je možné se dostat pouze na palubě potápěčských lodí liveaboard.

Kostarika

Víza a cestovní dokumenty

Vízum pro cestování do Kostariky není vyžadováno pro pobyt do 90 dní. Bezvízový pobyt je možný maximálně jednou za šestiměsíční období. Ke vstupu do Kostariky je nutný cestovní pas s platností alespoň šest měsíců od data plánovaného odletu z Kostariky. Dále můžete být vyzváni k předložení zpáteční letenky a financí ve výši 1500 USD na 30 dní pobytu.

Kostarika – POČASÍ

Kostarika se rozkládá v tropickém pásu. Počasí na Kostarice se vyznačuje celoročně vysokými teplotami a vysokou vlhkostí vzduchu. Maximální denní teploty šplhají k 30 °C a v noci teplota klesá jen lehce pod 20 °C. Ve vysokých nadmořských výškách je teplota nižší. Na Kostarice rozeznáváme dvě roční období, a to období dešťů a období sucha. Období dešťů na pacifickém pobřeží Kostariky a ve vnitrozemí trvá od května do listopadu, hlavní turistickou sezónou je tedy období od prosince do dubna. Karibské pobřeží zažívá dešťové srážky celoročně. Nejlepším obdobím pro návštěvu karibského pobřeží je září až říjen a únor až duben, i v tomto období je ale nutné počítat s občasnými dešti. Nízká turistická sezóna má výhodu levnějšího ubytování.

Kostarika – LETENKY

Letenky z Prahy do Kostariky lze zakoupit za ceny od 14 000 do 16 000 CZK, v akci se prodávají i letenky za 12 tisíc korun. Letenky zakoupíte vždy s alespoň jedním přestupem a to na palubě aerolinek KLM, Air France, Lufthansa nebo United. Letenky rezervujte v našem vyhledávači a jako cílovou destinaci zvolte San José nebo kostarickou Libérii. Chcete ještě levnější letenky? Kostarika je dostupná také z Berlína a Vídně a to za akční ceny méně než 12 tisíc CZK! Chcete vědět o akčních letenkách do Kostariky jako první? Stáhněte si naší mobilní appku a už vám nikdy žádná letenka neunikne!

Kostarika – CESTOVÁNÍ

Kostarika má velmi dobře rozvinutou veřejnou dopravu, a to leteckou i autobusovou. Vnitrostátní lety nabízí aerolinky SANSA a Nature Air. Letecká doprava je nejrychlejší variantou pro cestování na dlouhé vzdálenosti, cena se pohybuje kolem 170 USD za zpáteční letenku.

Levnější možností je autobusová doprava, a to za ceny již od 1 USD. Jízdenku je nutné včas zakoupit v kanceláři vaší autobusové společnosti. Autobusové spoje hledejte na webových stránkách Yo Viajo. Busy obvykle nedisponují klimatizací ani WC, pravidelně ale staví na čerpacích stanicích. Více o autobusové dopravě na Kostarice si přečtěte na Visit Costa Rica.

Další variantou je využití služeb TAXI a to nejen na krátké cesty po městě, ale i na celodenní výlet. Nástupní tarif se pohybuje kolem 1 USD, stejná je i cena kilometru jízdy. Při delším výletu je možné domluvit pevnou cenu za celý den. Chcete si raději pronajmout vlastní auto? Rezervujte si auto přes náš srovnávač autopůjčoven a ušetříte!

Měna a ceny v Kostarice

Kostarickou měnou je kostarický colón (CRC). S sebou na Kostariku si doporučujeme vzít americké dolary, které lze následně směnit v kostarických směnárnách za colónes, nebo platit přímo dolary – akceptuje je většina obchodníků v turistických oblastech, počítejte ale s méně výhodným kurzem. Ze směnáren výrazně doporučujeme využívat pouze ty  letištní nebo směnit peníze v bance. Pouliční směnárny často vydávají padělané bankovky. Další možností je vybrat si kostarické colónes z bankomatu nebo platit kartou – bankomaty jsou velmi rozšířené a velké množství obchodníků přijímá karetní platby.

Jak drahá je Kostarika? Ceny v Kostarice jsou podobné českým cenám. Potraviny z dovozu mohou být dražší, ušetřit můžete nákupem lokální produkce na místních trzích. Dražší jsou také turistické atrakce a restaurace, které cílí především na bohatou klientelu z USA. Ušetříte stravováním se u stánků pro místní a také cestováním mimo hlavní turistickou sezónu. Smlouvání na Kostarice není obvyklé. V restauracích a službách stačí pouze drobné spropitné.

Kultura a lidé

Lidé jsou na Kostarice velmi přátelští, veselí a bezstarostní. Většinu obyvatelstva tvoří potomci španělských kolonizátorů a jejich míšenci s původními obyvateli. Domorodců zbylo již jen asi 5 % a stále jich ubývá. Úředním jazykem na Kostarice je španělština. Znalost angličtiny se v zemi drží poměrně nízko. Hlavním náboženstvím je křesťanství, na Kostarice nalezneme ale i menšiny vyznávající původní karibskou víru. Heslem všech místních obyvatel je pura vida – v překladu čistý život, také život bez stresu, s radostí z maličkostí a přítomnosti. Pura vida slouží jako pozdrav, rozloučení nebo vyjádření pocitu štěstí a na Kostarice tuto frázi uslyšíte na každém kroku.

Kostarika – BEZPEČNOST

Kostarika patří k nejbezpečnějším zemím latinské Ameriky, přesto je nutné být obezřetní. Aby byla vaše dovolená Kostarika bez zbytečných problémů a komplikací, držte se našich rad pro vaše bezpečí. Důležité doklady a cennosti si uschovejte na bezpečném místě. Cestovní pas je možné si uložit na velvyslanectví ČR v San José a cestovat pouze s fotokopií pasu a potvrzením o uložení pasu na velvyslanectví. Vyvarujte se větším obnosům hotovosti. Nenoste foťák viditelně na těle. Parkujte pouze na hlídaných parkovištích a v autě si nikdy nenechávejte žádná zavazadla.

Z přírodních nebezpečí je nutné dávat pozor na velké vlny a silné mořské proudy a vyvarovat se plavání daleko od pláže. V kostarických pralesích žije velké množství smrtelně jedovatých hadů, pavouků a žab řiďte se instrukcemi místních průvodců, kteří nejlépe vědí, jak se v džungli pohybovat bezpečně. Na Kostarice také hrozí riziko sopečné erupce o případném nebezpečí je veřejnost díky monitoringu vulkanické aktivity včas informována.

Voda z vodovodu je na Kostarice pitná. Zdravotní systém dosahuje na Kostarice vysoké úrovně. Žádné očkování není pro cestu do Kostariky povinné. Mezi doporučovaná očkování patří očkování břišnímu tyfu, tetanu a žloutence A+B. Mezi zdravotní rizika v destinaci patří virus zika, který může být nebezpečný především pro těhotné ženy.

Přejeme šťastnou cestu! O své zážitky z Kostariky a tipy pro ostatní cestovatele se můžete podělit v naší diskuzi!

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 27. 5. 2021

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)