Guinea

Guinea

Sezóna
listopad–duben
Víza
ano (80 €)
Cenová hladina
Očkování
povinné – nic; doporučené – žlutá zimnice, žloutenky A i B, tetanus

Guinea! Při vyslovení tohoto, mezi státními útvary, poměrně oblíbeného názvu si většina z nás představí spíše známější státní celek Papua-Nová Guinea. Ten se však nachází ve východní Asii na ostrově Nová Guinea (mj. druhý největší ostrov světa), zatímco „tuto Guineu“ je třeba hledat v západní Africe. Rozkládá se při pobřeží Atlantského oceánu a sousedí s Guineou-Bissau, Senegalem, Mali, Pobřežím Slonoviny, Libérií a Sierrou Leone. Guinea je zhruba 3x větší než Česká republika a její území obývá na 13 milionů obyvatel (jejich počet však strmě roste). Hlavní město Guiney, Conakry, je také často používáno k odlišení země od „dalších afrických Guineí“ (sousedního státu Guinea-Bissau & středoafrické Rovníkové Guiney). V západní Africe se tak často setkáte s lokálním označením země jako Guinea-Conakry.

Guinea je zemí pro opravdové cestovatele. Na jejím území se setkáte jen s minimální turistickou infrastrukturou ve formě ubytovacích zařízení a rozhodně vás nečeká itinerář nabitý poznáváním od rána do večera. Za to však ochutnáte „skutečnou Afriku“ nezdecimovanou masovým turismem, uvidíte krásné přírodní scenérie (bohužel však bez bohaté fauny) a těšit se můžete i na spoustu více či méně bizarních situací. Jestliže se řadíte mezi cestovatele-dobrodruhy a máte slabost pro poznávání „černého kontinentu“, pak můžete říct Guiney směle své „ANO“.

Zajímavosti

Jak již bylo naznačeno výše, vyloženě turistických zajímavostí na území Guiney není mnoho. Přesto však naleznete krásná místa, zejména přírodního charakteru. Za ty nejzajímavější považujeme tato:

  • Iles de Los – souostroví nacházející se nedaleko hlavního města Conakry. Na ostrov Ile Kassa jezdí z přístavu malé kocábky (pirogue), kde se s místními můžete svézt za pár kaček. Ostrovy jsou řídce osídlené. Ideální místo k odpočinku na písečných plážích a koupačce v Atlantiku.
  • Cap Verga – pláže na západě země u města Boffa.
  • Vodopády Kilissi (Chutes de Kilissi) – soustava vodopádů u města Kindia.
  • Vodopády Ditinn (Chutes de Ditinn) – soustava vodopádů u města Dalaba
  • Kambadaga Falls – vodopády na řece Koukolo. Dá se podniknou pěkný cca 20km trek od těchto vodopádů k vodopádu Kinkon. Vše se nachází nedaleko města Pita.
  • Mount Loura – nejvyšší hora vysočiny zvané Fouta-Djalon (1 573 m.n.m.). Ideální lehký trek se nabízí podniknout z blízké vesnice Mali. Obecně celá hornatá oblast Fouta-Djalon stojí za návštěvu. Zejména během listopadu hraje okolní krajina všemi barvami.
  • Národní park Horní Niger (National park of Upper Niger)
  • Národní park Niokolo-Badiar – jižní část senegalského NP Nikolo-Koba
  • Přírodní rezervace Mount Nimba – chráněná oblast na hranicích Guiney a Pobřeží Slonoviny zapsaná na seznamu UNESCO. Ze zástupců fauny vás nejvíce upoutají šimpanzi.

Víza

Nejbližší konzulární zastoupení naleznete na velvyslanectví v Berlíně. Jednovstupové turistické vízum s maximální dobou pobytu 30 dní vás vyjde na 60 €. V případě osobní cesty do Berlína ho lze podat jednou osobou za celou skupinu cestovatelů. Expresní forma vyřízení, tj. cca za 2 hodiny, je zpoplatněna částkou 20 €/vízum.

Doprava

Doprava do Conakry

Po epizodní roli, kdy na letiště v Conakry (CKY) létal z Lisabonu (LIS) přímým letem TAP Portugal a zpáteční letenky např. z Vídně (VIE) se daly běžně pořídit za ceny nižší 10 tisíc Kč, se průměrná ceny zpátečních letenek ze střední Evropy do Guineje opět ustálila na násobných částkách. Průměrná cena letenek z Prahy (PRG) převyšuje 20 tisíc Kč. Levněji poletíte z rakouské metropole, odkud letenky pořídíte i za 15 tisíc Kč.

Jakoukoliv nabídku, která se přiblíží hranici 10 tisíc Kč za zpáteční letenku, potom považujte za skvělou možnost a pobídku k cestě do Guineje. Za takovými letenkami budou s největší pravděpodobností stát Brussels Airlines nebo Ethiopian Airlines.

Vnitrostátní doprava

Připravte se na to, že doprava v Guiney bude očistec. A to daleko větší než v sousedních západoafrických zemích. Jedinou její výhodou je cena. Z negativ lze uvést především tristní stav komunikací, a to i na trasách mezi velkými městy, a nepohodlí. Meziměstská doprava funguje formou tzv. „bush taxi“. Povětšinou stará vozidla jako Peugeot 504 apod., která vyjedou v moment, kdy jsou naplněna pasažéry. Slovo naplněna lze v tomto případě brát doslova, neb v každé řadě sedadel je nutné počítat s minimálně jedním pasažérem navíc (tj. na místě spolujezdce se sedí vždy ve dvojici atd.). V závislosti na typu vozidla tak vždy cestujete v 7 až 10 osobách. V rámci cestování po hlavní městě se nebojte využívat klasických taxíků, jejichž ceny jsou velmi příjemné. A pokud preferujete pohodlí, lze si taxi domluvit i delší trasy jako privátní vozidlo.

Počasí

Nejlepším obdobím k návštěvě Guiney je listopad & prosinec. Chybu neuděláte ani v případě návštěvy země od ledna do dubna, kdy trvá tzv. „suchá sezona“. Rozhodně se však vyvarujte cestám v letních měsících, kdy území Guiney vytrvale zkrápí deště (nejvíce pak v červenci a srpnu). V důsledku nadměrných srážek je v tomto období i velmi stížené cestování, neboť většina místních komunikací nedisponuje zpevněným povrchem.

Nejvíce srážek spadne v části země zvané „Lower Guinea“ (kolem hlavního města Conakry). Naopak nejkratší dobu (cca jen 3 měsíce) trvá období dešťů na severu země („Upper Guinea“). Teploty vzduchu se po celý rok pohybují v rozmezí 25–35 °C. Nejtepleji bývá na severu země v době „harmatánu“ (suchý vítr vanoucí v zimě ze Sahary), kdy se teploty mohou blížit i 40 °C. Naopak nejchladnější počasí vás potká v hornaté oblasti Fouta-Djalon (prosinec–únor), kdy teploty mohou klesnout klidně k 15 °C.

Měna & peníze

Oficiální měnou je v zemi guinejský frank (GNF). Jedná se o velmi slabou měnu, a proto se připravte na skutečnost, že vaše peněženka bude skutečně nabitá. Kurz guinejského franku se vůči euru dlouhodobě pohybuje kolem hodnoty 1:0,000095. Čili za jedno euro dostanete něco mezi 10 a 11 000 guinejských franků.

Ideálně si peníze směňte přímo v hotelu v Conakry, kde budete trávit první noc. Po vznesení požadavku na recepci za vámi do hotelu přijde „směnárník/překupník“ a dojde k „dealu“. Na černém trhu si zajistíte si mnohem lepší kurz (klidně i o 20 %) než v oficiálních směnárnách. Nejjednodušší je směnit eura, ale obejdete se i s americkými dolary či západoafrickým frankem (CFA). Platební karty jsou s výjimkou lepších hotelů v Conakry téměř nepoužitelné. V hlavním městě si samozřejmě můžete vybrat i v bance z bankomatu, ale po přihlédnutí k poplatkům a limitům výběru je nejvýhodnější směnit hotovost na černém trhu (viz info výše).

Jazyk & náboženství

Jedná se o bývalou francouzskou kolonii, a francouzština je dnes i úředním jazykem. To je důvod, proč byste si před cestou rozhodně měli prosvištět alespoň základy francouzské konverzace. S angličtinou totiž téměř nepochodíte a předpokládáme, že kmenové jazyky jako Susu, Pular či Malinke také v malíku zcela nemáte. 🙂

Většina obyvatelstva vyznává islám. A přestože tamější obyvatelé rozhodně nejsou nějakými puritánskými vyznavači, je třeba respektovat a ctít určitá pravidla. Např. ženy by měly cestovat se zakrytými rameny i koleny (byť může být v západní Africe pořádně teplo, není vhodné chodit v „kraťáskách“ a tílku).

Bezpečnost

Guinea v zásadě není sama o sobě nikterak nebezpečnou zemí. Platí obecná doporučení jako vyhýbat se nočnímu osamocenému pohybu ve větších městech či nošení výrazných cenností.

Přestože Guineu mezi lety 2013 a 2016 sužovala epidemie eboly, dnes se není čeho obávat. Ve vašem mezinárodním očkovacím průkazu byste měli mít razítka dokládající vakcinaci proti žluté zimnicí (byť je povinná pouze pro osoby přijíždějící z rizikovým zemí), žloutence  typu A i B a tetanu. Doporučená je i ochrana proti břišnímu tyfu.

Pozor byste si měli dát i na malárii, proti níž vakcinace neexistuje. Guinea dlouhodobě patří mezi země s vysokým výskytem této nemoci. Lékaři proto doporučují po dobu pobytu v oblasti preventivně užívat antimalarika. My jsme je neužívali a malárii dostali…

Jídlo a pití

Doporučujeme konzumovat pouze balenou vodu. Pivní labužníci si nenechají ujít piva lokálních značek jako Guiluxe a Skol.

Stravovat se můžete v restauracích, stejně tak jako u stánků na ulici (jako většina místních obyvatel). Mezi základní potraviny patří rýže, kaše z prosa či kukuřice, fazole a vajíčka. Masožravci si vyberou omáčku s hovězím masem anebo rybou. Velmi levné je v Guiney i ovoce. Mango, ananas, banány, avokádo atd. pořídíte za doslova mrzké ceny. Koloniální dědictví se projevuje i formou oblíbeného pečiva. Bílou bagetu s čokoládovým krémem (ke snídani) či jakoukoliv slanou kombinací (majonéza, vajíčka, fazole, avokádo) pořídíte de facto v kterémkoliv stánku u cesty.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 9. 1. 2024

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)