Změna termínu letenky
22.5.2019

Změna termínu letenky

TIP: Nevíš, jak je to se svojí změnou letenky? Napiš nám dotaz do diskuze a my ti rádi poradíme. 😉 => https://diskuze.zaletsi.cz/

Naplánovali jste si skvělou dovolenou, sehnali super levné letenky, ale najednou vám do toho něco vlezlo? Není sice všem dnům konec, ale připravte se, že to bude něco stát.

Konkrétní podmínky a poplatky závisí na každém dopravci a také na tarifu letenky, obecně by se ale dalo říci, že čím více jste za letenku zaplatili, tím jednodušší by měla její změna být. Pokud už předem tušíte, že budete muset s datem letu hýbat, raději kupte letenku později. Samotná změna vás vyjde vždy na nějaký peníz a není to nic levného. A flexibilní letenky? Ty jsou obvykle 2x i vícekrát dražší, než ty neměnitelné.

Změna u nízkonákladovek (Ryanair, Easyjet, Vueling)

Nízkonákladové aerolinky většinou umožní změnu termínu, ale poplatek je někdy dokonce větší, než cena nové letenky. Pečlivě si spočítejte, jestli se vám nevyplatí zrovna koupit novou letenku než tu původní měnit. Aerolinky si obvykle účtují fixní poplatek, který se pohybuje od pětistovky do necelých 2000 Kč za změnu. Kromě tohohle poplatku musíte ještě doplatit rozdíl do aktuální ceny letenky.

Tady je pár příkladů, kolik zaplatíte k 22. květnu 2019 u nízkonákladovek:

Ryanair: 900 až 1670 Kč

Wizzair: 790 až 1055 Kč

Easyjet: 550 až 1700 Kč

Volotea: 1285 Kč

Vueling: 1285 Kč

Změna u klasických aerolinek (Emirates, British Airways, ČSA)

U klasických aerolinek nejlevnější tarify obvykle měnit nejdou vůbec a musíte si koupit novou letenku. A pokud náhodou máte tarif, který je trochu dražší a je měnitelný za poplatek, funguje to stejně jako u low-costů, tedy poplatek za změnu + doplatek do aktuální ceny letenky, pokud je ta cena vyšší. Na kolik taková změna vyjde?

Emirates: dle destinace (4000 Kč pro let Praha – Dubaj)

British Airways: dle destinace (2275 Kč pro let Praha – Londýn)

ČSA: 1560 Kč

Řešte online, nevolejte

Změna letenky online je zpravidla levnější než když zavoláte do call centra, a úplně nejdráž vyjde řešit to přímo na letišti. Rozdíl v ceně může být až ve stokorunách.

Jenom překlep

Omylem jste se překlepli při rezervování letenky v termínu a všimli si toho hned po zaplacení? Pokud chybu včas opravíte, nemusí vás to stát majlant. Easyjet umožňuje úpravu data do 24 hodin od rezervace jen za 875 Kč, Ryanair dokonce nabízí dva dny a to úplně zdarma. U Lufthansy a British Airways pak můžete let během prvního dne zadarmo zrušit.

Čím dříve, tím lépe

Některé aerolinky umožňují změnu letu i dvě hodiny před odletem, jiné zas vyžadují alespoň pár dní. Čím dříve ale změnu provedete, tím nižší může být poplatek, například u Easyjetu je rozdíl více než pětistovky pokud let změníte alespoň 60 dní před odletem. A samozřejmě, u klasických aerolinek je doplatek do aktuální ceny nejvyšší těsně před odletem.

Co když letadlo uletělo před nosem?

Po cestě na letiště byla zácpa a vy to prostě nestihli? Nezoufejte, ještě je šance to napravit. Některé dražší tarify vám umožní letět hned dalším letem zdarma, u vybraných nízkonákladovek zas stačí uhradit takzvaný záchranný poplatek. Zaplatíte jej na přepážce letecké společnosti v době 40 minut před plánovaným odletem (tím, který jste nestihli) až jednu či dvě hodiny po něm. Ryanair si účtuje 2570 Kč, Easyjet 3050 Kč, Wizzair 1800 Kč. Opět propočítejte, zda se vám to vyplatí oproti koupi nové letenky.

Pojistit, či nepojistit?

Pojišťovny vám rády budou krýt záda pro případ změny letu, ale pozor! Tyto změny vám budou uznány a pojišťovnou proplaceny pouze v případě zdravotních či vážných rodinných důvodů.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 23. 10. 2020
1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)