Záletník 59 aneb novinky ze světa cestování a letectví
21.8.2022

Záletník 59 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Je tu neděle a s ní další vydání našeho pravidelně nepravidelného magazínu Záletník. Dnešní díl, s pořadovým číslem 59, vyletěl do světa opět po týdnu a už to vypadá, že v letních měsících je Záletník pěkně pravidelným zdrojem aktualit ze světa cestování i oblasti letectví. Dnes se zaměříme na další destinace, které zrušily vstupní opatření, prodloužení provozu linky z Ostravy do Varšavy, pokračování sporu Ryanairu v Budapešti, novou kategorii odbavených zavazadel u Wizz Airu atd. Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

I tento týden přiletěly ze světa pozitivní zprávy zvěstující zrušení vstupní podmínek v dalších dvou destinacích. Zajímavější novinkou je jistě zrušení požadavku předkládat negativní test nebo očkovací certifikát při cestě do Guatemaly. Od 13. srpna je možné cestovat i do této středoamerické země jako dřív. Druhou destinací, která povolila opasky, se stalo karibské souostroví Svatý Kryštof a Nevis. Cestovatelé mířící na jeho půdu nově nemusí předkládat žádný z dokladů bezinfekčnosti. Zůstává však podmínka ve formě vyplnění příjezdového formuláře.

Mrkněte se na seznam všech destinací, do nichž lze cestovat zcela svobodně a bez omezení.

Novinky ze světa letectví

Aktuality od polského LOTu

Hned tři novinky pocházejí od polského národního dopravce LOT Polish Airlines. Začneme tou pro české cestovatele rozhodně nejzajímavější. Provoz pravidelné linky z Ostravy do Varšavy bude prodloužen a bude se na ní létat celoročně! Příjemná zpráva vyplývá z rezervačního systému dopravce, do nějž byly nahrány lety na této trase také po čas zimního letového řádu. Také v zimních měsících se z Ostravy do Varšavy bude létat 5× týdně (jako doposud) – v pondělí, úterý, čtvrtek, pátek a sobotu.

Další aktualita od polské aerolinky se týká tarifů letenek. Cestovatelé, jejichž letenky jsou vystaveny v nejnižším a zároveň nejlevnější tarifu „Saver“, nově získají možnost změny letenky. Změna termínu či destinace bude samozřejmě zpoplatněna, ale je to rozhodně příjemná zpráva, neboť doposud u nejnižšího tarifu nebyla vůbec dostupná.

A do třetice LOT! Tentokráte informace, která nepotěší. Polský dopravce ze svého letového řádu odstranil na zimní měsíce dříve populární destinaci v podobě hlavního města Srí Lanky, Colomba. Přestože právě Srí Lanka se řadila mezi nejatraktivnější dálkové linky provozované leteckou společností, spojení do Colomba bylo kvůli pokračující socio-ekonomické krizi na ostrově zrušeno. Po Wizz Airu se jedná již o druhého dopravce, který lety na ostrov Cejlon pro letošní zimu škrtl.

Ryanair pokračuje v krácení letového řádu z Budapešti

V minulém díle našeho magazínu Záletník, jsme psali o napjatých vztazích aerolinky Ryanair a maďarské vlády. Ta vyústila v nemalou pokutu pro irského dopravce, který vzápětí oznámil zrušení osmi linek z Budapešti. Tento řez v nabídce Ryanairu se však ukázal pouze jako „začátek“. Změny pokračují i nadále a během zimního letového řádu budou pokráceny rotace na dalších sedmi linkách z maďarské metropole. Tentokráte se již škrty dotknou i spojení s Prahou! Aktuálně se mezi českou metropolí a Budapeští létá 9× týdně (každý den + úterý a sobotu dvakrát), nicméně od konce října v rezervačním systému aerolinky zůstávají pouze dva lety týdně (pondělí a pátek). Mezi další dotčené linky se řadí jordánský Ammán, Bristol, Pisa, Sofie, Tel Aviv a Varšava.

Wizz Air nabídne přepravu nového zavazadla

Maďarská aerolinka Wizz Air rozšíří nabídku přepravy odbavených zavazadel. Nově se v rezervačním systému dopravce objevila možnost přidat si do rezervace odbavené zavazadlo s max. hmotností 26 kg. Doposud měli cestovatelé na výběr z limitu 10 kg, 20 kg a 32 kg. Nová možnost se na první pohled může jevit zajímavě, neboť mezi 20 a 32 kg je přeci jen znatelný rozdíl. Na druhou stranu se ale od Wizz Airu může jednat o další ekonomický tah a zdražení dodatečných služeb. za dřívější cenu 32kg zavazadla nyní pořídíte pouze 26kg a cena nejtěžšího vzroste. Cenotvorba u dodatečných služeb v rezervačním systému dopravce je dynamická (liší se dle konkrétní trasy a vytíženosti spoje), proto zatím nedokážeme s určitostí potvrdit tezi „A“ nebo tezi „B“.

Záletník 59 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Letem světem

V poslední dnešní podkapitole se zaměříme na další aktuality ze světa letectví:

  • KLM začne v zimě létat do Rovaniemi. Nové spojení z Amsterdamu do finského Laponska by mohlo být díky bohaté nabídce feederů do Amsterdamu zajímavé i pro české cestovatele. S  lety z letiště Schiphol do Rovaniemi se počítá od 3. prosince 2022 do 25. března 2023. Létat by se mělo jednou týdně, a to každou sobotu (odlet z Amsterdamu v 12:25 a přílet do Rovaniemi v 16:20 / odlet z Rovaniemi v 17:10 a přílet do Amstredamu v 19:15). Díky aktuálně plánovaným časům by se spojení za polární kruh mělo krásně navazovat také na lety z/do Prahy.
  • Dalším dopravcem, jehož služeb díky tzv. „5. svobodě“ budou moci evropští cestovatelé využít, se stanou Ethiopian Airlines. Spojení z Manchesteru do Addis Abeby se zastávkou v Ženevě je od letošní zimy možné proletět také pouze ze Švýcarska do Velké Británie a zpět. Lety jsou operovány Boeingyém 787-900 a ceny zpátečních letenek se pohybují kolem 6 tisíc Kč.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)