Záletník 48 aneb novinky ze světa cestování
3.4.2022

Záletník 48 aneb novinky ze světa cestování

Týden se s týdnem sešel a my vám opět servírujeme přehled všech cestovatelských novinek, které k nám do redakce stihly doletět ze světa v minulých dnech! Je tu další díl našeho pravidelně nepravidelného magazínu Záletník – tentokráte již s pořadovým číslem 48! A na co se dnes můžete těšit? Celkem vám přiblížíme změny pravidel při cestování do 13 destinací. Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských novinek na českém internetu.

Ještě než se vrhneme do dnešního dílu, připomene vám předchozí vydání alias Záletník 47. V něm se věnujeme mj. znovuotevření Jižní Koreje a Singapuru i zmírnění pravidel cestování do Kanady – tedy změnám, které mají čerstvý přesah i do tohoto týdne, neboť vstoupily v platnost teprve v pátek 1. dubna 2022.

Cestování jako dřív

Po týdnu tu máme konečně další zprávy z toho nejpozitivnějšího hrníčku. Další dvě evropské destinace zcela odpískaly veškerou „COVID byrokracii“ a cestování na jejich území je doslova „jako dřív“. Bez testů, dokladů o očkování nebo uzdravení, i formulářů můžete od tohoto týdne cestovat do Lotyšska a Polska. Zejména v případě našich sousedů je to velmi vítaná změna, neboť jejich pravidla pro příjezdy z tzv. „třetích zemí“ byla poměrně bizarní. Negativní test potřebovali zcela všichni cestovatelé (bez ohledu na očkovací certifikát), a to i v případě pouhého tranzitu skrze letiště ve Varšava (např. při cestě ze Srí Lanky do Prahy s přestupem ve Varšavě).

Na detaily opatření v jednotlivých zemích se můžete podívat v našich průvodcích:

Seznam zemí, kam můžeme cestovat zcela bez omezení se tak již rozšířil na celkem 34 destinací!

Usnadnění cestování pro očkované cestovatele

Cestování do vybraných destinací i nadále usnadňuje očkovací certifikát. Díky jeho vlastnictví se často vyhnete nejen negativním testům před výletem samotným, ale kolikrát vás také čekají benevolentnější podmínky po příletu do cílové destinace. Samozřejmě pro vás také pravidelně aktualizujeme seznam zemí, kam lze snadno cestovat s očkováním.

Novinky z Afriky

Početně nejrozsáhlejší výčet novinek do tohoto dílu vydala Afrika. Čím dál více tamějších zemí začíná konečně uznávat očkovací certifikát jako rovnocenný doklad negativním testům. Díky tomu se tak očkovaným cestovatelům usnadňuje cesta do dalších destinací.

Nejvýraznější úleva čeká na dobrodruhy mířící do Ghany, kde se nově vyhnout negativnímu PCR testu před cestou a zároveň také kontrolnímu AG testu po příletu do země. Pozor ale na skutečnost, že Ghana v rámci nejčerstvějších změn udělala z očkování základní předpoklad pro vstup na své území (cestovat „pouze“ s negativním testem nově není možné). Navíc byla v Ghaně plošně zrušena povinnost nosit roušky na veřejnosti! Druhou zemí z Guinejského zálivu, do níž jsou cesty nově snadnější, je poté Pobřeží Slonoviny. Očkovaní cestovatelé nejenže nemusí předkládat negativní PCR test před vstupem do země, oni ho nemusejí předkládat ani před jejím opuštěním = dvojitá výhra.

Na své předchůdce v podobě okolních zemí, které již mírnější podmínky aplikovaly v minulých týdnech, navázaly také dvě jihoafrické destinace: Zambie a Zimbabwe. V případě prvně zmiňované byla dokonce o 50 % zlevněna jednovstupová turistická víza, za něž nově místo 50 USD zaplatí cestovatelé pouze 25 USD. To si přímo říká o výlet k Viktoriiným vodopádům, co říkáte?

Trochu „po africku“ šli na implementaci uznávání očkovacího certifikátu v Ugandě. Očkovaní cestovatelé nemusí předkládat negativní PCR test před vstupem do země pouze za předpokladu, že do Ugandy vstoupí pozemní cestou.

Novinky ze střední Ameriky

Příjemněji se bude turistům s očkovacím certifikátem nově cestovat také do středoamerické Guatemaly! Doposud bylo nutné předkládat jak doklad o očkování, tak i negativní PCR test. Nově postačí pouze jeden z těchto dokumentů.

Novinky z Austrálie

O co déle byla Austrálie turistům zcela uzavřena, o to rychlejší tempo zatím zaujala v případě uvolňování vstupních podmínek. Hranice země se cestovatelům, po prakticky dvouleté uzávěře, otevřely teprve 21. února. Za necelé tři týdny, tj. od 17. dubna 2022, pak dojde ke zrušení podmínky v podobě předložení negativního testu před cestou! Základním předpokladem pro cestu do Austrálie i nadále zůstane očkovací certifikát (stačí dokončené základní schéma).

Drobné změny, které také potěší

Kostarika od 1. dubna zrušila kompletní „COVID byrokracii“. Nikdo z přijíždějících cestovatelů nově nemusí před vstupem vyplňovat příjezdový formulář. Neočkovaným cestovatelům potom odpadla také povinnost prokazovat se dokladem o uzavřeném cestovním pojištění!

Další novinka přichází taktéž ze Střední Ameriky. Belize kompletně zrušilo domácí protipandemická pravidla. To znamená konec prokazování se očkovacím certifikátem při vstupu do restaurací a barů i konec nošení roušek na veřejnosti. Bohužel pravidla pro vstup do země – tj. očkování nebo negativní test – stále zůstávají v platnosti.

Podobnou „úlevu“ od vstupních pravidel jako ve výše zmiňované Ugandě zavedli také ve Spojených arabských emirátech. Cestovatelé přijíždějící via pozemní hranice nejsou povinni předkládat negativní test před vstupem. Nově budou neinvazivně otestováni metodou EDE (na základě elektromagnetických vln).

A na závěr ještě jedna dobrá zpráva z Evropy. Ve Švýcarsku byla zrušena povinnost nosit roušky v prostředích hromadné dopravy.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)